Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Shumë njerëz përjetojnë mbajtjen e lëngjeve, plogështinë dhe fryrjen e barkut në ditët e nxehta. Kjo është mjaft normale, por s’ ndihet mirë. Për fat të mirë, duke ditur se nga vjen fryrja e barkut, mund të bëni diçka për të.

Siklet fizik

Ndonjëherë duket sikur trupat tanë kanë një marrëdhënie dashurie-urrejtjeje me nxehtësinë. Nga njëra anë, dielli na ndihmon të ndihemi më të lumtur dhe të prodhojmë vitaminën e nevojshme D. Nga ana tjetër, ne duhet të mbrohemi vazhdimisht nga djegiet nga dielli, dehidrimi dhe shqetësimet e tjera gjatë nxehtësisë. Për shembull, në ditët e nxehta shumë njerëz përjetojnë duar dhe këmbë të ënjtura dhe një ndjenjë të fryrë.

Rregulloni temperaturën

Nutricionistja, Clarissa Lenherr, shpjegon pse shpesh ndihemi të fryrë kur rritet merkuri.

“Në përgjigje të temperaturave të larta, trupi juaj djersitet për të hequr qafe nxehtësinë. Ju humbni ujë me këtë. Po qe se s’ pini ujë të mjaftueshëm për të kompensuar këtë humbje, mund të dehidroheni. Më pas keni mungesë të ujit dhe elektroliteve, gjë që alarmon tretjen tuaj. Kjo krijon ndjenjën e fryrë, ”shpjegon Lenherr për Red.

Ngadalësia dhe meze të lehtë

“Një simptomë tjetër e dehidrimit është ngadalësia”, vazhdon Lenherr. andaj s’ është për t’u habitur që preferoni të shtriheni me përtaci në në të ardhmen të nxehtë. Për fat të keq, kjo në fakt mund ta bëjë ndjenjën e fryrë më keq, shpjegon Lenherr. “Kur kemi më pak energji, ne kërkojmë më shpejt ushqim për të rimbushur energjinë tonë. Këto shpesh janë meze të lezetshme ose produkte me kafeinë. Ky ushqim në fakt mund të shkaktojë ndjenjën e të fryrit. “

A doni të zvogëloni fryrjen e barkut?

Ndiheni më mirë në lëkurën tuaj

Fakti që ne gjithashtu ekspozojmë më shumë trupin në ditët e nxehta do të thotë që shumë njerëz ndihen të pakëndshëm me trupat e tyre të fryrë. Së pari, është mirë të dini se s’ jeni vetëm me këtë. Për më tepër, ka disa gjëra që mund të bësh për t’u ndjerë pak më mirë në lëkurën tënde. Me këto tre këshilla mund të zvogëloni fryrjen e barkut:

  1. Shmang dehidratimin

Mund të ndihet sikur stomaku juaj është shumë i mbushur, por mos lejoni që kjo t’ju ndalojë të pini mjaft ujë. Merrni gllënjka të vogla gjatë gjithë ditës dhe mos dilni pa një shishe ujë. Uji i kokosit gjithashtu mund të jetë i dobishëm. Përmban elektrolite që mund të zvogëlojnë simptomat e dehidrimit.

  1. Shmangni ushqime të caktuara

Disa ushqime shkaktojnë fryrje të stomakut, pa marrë parasysh sa janë të shëndetshme. Pra, shmangni këto produkte në ditët e nxehta. Për shumë njerëz, bishtajoret, perimet e pasura me fibra, kafeina, alkooli dhe soda janë fajtorët. Po qe se dëshironi të pini një gotë verë ose birrë, pini një gotë shtesë ujë për çdo gotë alkool, për të parandaluar dehidratimin.

  1. Mente dhe xhenxhefil

Këto bimë njihen për veprimin efektiv kundër problemeve të tretjes. Në në të ardhmen të nxehtë, mund të mos dëshironi një çaj të ngrohtë bimor, andaj bëjeni një çaj me mente të freskët dhe xhenxhefil, lëreni të ftohet dhe shtoni kube akulli. Në këtë mënyrë ju menjëherë vendosni përsëri lagështi shtesë.

The post ​Fryrja e stomakut në nxehtësi? Kjo mund të jetë arsyeja appeared first on Insajderi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page