© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

​Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C

ByGazeta Shëndeti

May 10, 2020 #Agrumet, #australi, #Burime të mira të vitaminës C, #Burrat, #Dëmtimi i lehtë i thonjëve, #Dentina, #Dentina dhe Vitamina C, #Dhëmbët, #Dobësi, #Dobësia, #Domatet, #E, #Enët e gjakut, #Flokët, #Flokët dhe vitamina C, #Forcë, #FRUTA, #Fruta dhe perime, #Frutat, #gjak, #gjakderdhje, #Gjakderdhje rreth folikulave të flokëve, #Hekuri, #Hekuri dhe Thonjtë, #Hithra, #Hithrat, #indi, #Infeksionet, #Ka, #Karnitina, #Karnitina dhe Vitamina C, #Kockat, #Kolagjeni, #Kolagjeni dhe struktura e lëkurës, #Kolagjeni dhe Vitamina C, #Krijimi i proteinave vitale që ndërtojnë lëkurën tonë, #kura, #Lakra, #Lëkura, #Lëkurë, #Ligamentet, #Lodhja, #lodhje, #Luleshtrydhet, #Majdanozi, #Manaferra, #Mavijosja, #Mavijosja e lëkurës dhe Vitamina C, #Mavijosje lehtë, #Mavijosjet e lehta, #Mavijosjet e vogla të lëkurës, #Mishrat e dhëmbëve, #Mishrat e dhëmbëve të gjakosur, #Mjek, #Mjekë, #Molekulat, #Molekulat dhe Vitamina C, #MSH, #Mungesa e vitaminës C, #Mungesa e vitaminës C dhe mishrat e dhëmbëve, #natyrisht, #Nyjet, #Nyjet dhe Vitamina C, #Organet, #Para, #Patatet, #Pemët që kanë vitaminë C, #Përgjumja, #Përgjumja dhe Vitamina C, #PERIME, #Perimet, #Perimet me gjethe jeshile, #Perimet që kanë vitaminë C, #Pjepra, #Pjepri, #Prishja e dhëmbëve, #Prishja e dhëmbëve dhe Vitamina C, #Proteinat vitale, #Qershia, #rekomandimet, #Rënia e flokëve dhe vitamina C, #Rrezatimi, #Rrika, #Sh, #Shega, #Shëndeti i flokëve dhe Vitamina C, #Shenjat, #Shenjat e mungesës së Vitaminës C, #Simptomat, #Simptomat e mungesës së Vitaminës C, #Sinteza e kolagjenit, #Smalti, #Smalti dhe Vitamina C, #Speca, #Specat, #Specat e kuq, #Specat jeshilë, #spinaq, #Spinaqi, #Studim, #Thonjët dhe Vitamina C, #Tjera, #Trup, #Trupi, #Vitamina, #Vitamina C, #Vitamina C dhe dhëmbët e fortë, #Vitamina C dhe enët e gjakut, #Vitamina C dhe forca e kockave, #Vitamina C dhe hekuri, #Vitamina C dhe lëkura, #Vitamina C dhe ligamentet, #Vitamina C dhe Plagët, #Vitamina C dhe plakja, #Vitamina C dhe radikalet e lira, #Vitamina C dhe rrezet ultraviolete, #Vitamina C dhe shërimi i plagëve, #Vitamina C dhe sinteza e kolagjenit, #Vitamina C lehtëson formimin e rrudhave të para dhe promovon shërimin e plagëve, #Vitamina C lufton proceset inflamatore në trup. Mungesa e vitaminës C ndikon në paraqitjen e dhembjeve në nyja, #Vitamina C mbron lëkurën nga rrezatimi i dëmshëm UV, #Vitamina C si antioksidues, #Vitaminë
Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C

 

Vitamina C është e rëndësishme për forcën e kockave dhe dhëmbët e fortë, dhe është gjithashtu esenciale për marrjen e hekurit, ndër të tjera.

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C në mënyrë që plagët të shëndetësohen, dhëmbët dhe kockat tona të jenë të forta.

Ajo gjithashtu merr pjesë në krijimin e proteinave vitale që ndërtojnë lëkurën tonë, ligamentet dhe enët e gjakut.

Mungesa e saj ndikon që enzimat në trup të mos jenë në gjendje të krijojnë molekulat që na duhen çdo ditë, siç janë kolagjeni dhe
karnitina.

Përveç kësaj, vitamina C është një antioksidues i rëndësishëm që zvogëlon efektet e dëmshme të radikaleve të lira, të cilët janë ndër “fajtorët” kryesorë për shenjat e para të plakjes.

Vitamina C mbron lëkurën nga rrezatimi i dëmshëm UV, dhe është gjithashtu i domosdoshëm për sintezën e kolagjenit.

Kolagjeni është i rëndësishëm për strukturën e lëkurës, kështu që vitamina C lehtëson formimin e rrudhave të para dhe promovon shërimin e plagëve.

Kur niveli i kësaj vitamine në gjak është më i ulët se sa nevojitet të jetë, mund të shkaktojë probleme të shumta të lëkurës, të cilat së pari do të ndikojnë në pamjen: lëkura bëhet më e ashpër, duket më e vjetër, shfaqen mavijosje të vogla ose gjakderdhje rreth folikulave të flokëve dhe të ngjashme.

Flokët tuaj po bien më shumë se zakonisht

Vetëm po të flokët tuaj gjithmonë kanë qenë të fortë dhe të trashë, dhe vini re që kohët e fundit ka qenë të pajetë dhe është grisen lehtë, është e mundur që të jetë mungesë e vitaminës C.

Rekomandimet e mjekëve thonë se burrat nevojitet të marrin 90 miligramë vitaminë C në ditë, gratë 75 miligramë, dhe duhanpirësit kanë nevojë për të paktën 35 miligramë shtesë të kësaj vitamine gjatë ditës.

Mishrat e dhëmbëve janë të gjakosur

Kolagjeni “mban” lëkurën, kockat, mishrat dhe dhëmbët tuaj së bashku, dhe Vetëm po të ju mungon vitamina C, të gjitha organet e mësipërme do të ndiejnë pasojat.

Mungesa e vitaminës C do të ndikojë që mishrat e dhëmbëve të preken nga infeksionet dhe do të fillojnë të rrjedhin gjak.

Pasojat, natyrisht, varen nga sa kohë s’ merrni mjaftueshëm nga kjo vitaminë e rëndësishme.

Vetëm po të s’ merrni mjaftueshëm vitaminë C për disa ditë ose disa javë, mund të prisni mbrojtje më të dobët ndaj efekteve të dëmshme të radikaleve të lira. Por Vetëm po të zgjat, do të ndjeni pasoja më serioze: dobësi dhe lodhje, mishrat e dhëmbëve…

Dhëmbët tuaj janë të këqij

Dhëmbët tanë janë bërë nga dentina, indi që i jep formë, dhe i cili mbulon smaltin. Dentina ka nevojë për vitaminë C për të qëndruar të shëndetshëm. Pa këtë vitaminë, dhëmbët prishen. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hani mjaft fruta dhe perime.

Ju merrni mavijosje lehtë

Një studim i kryer në Australi tregoi se mavijosja “nga askund” ndonjëherë është shenjë e mungesës së vitaminës C.

Shkurtimet dhe gërvishtjet e vogla shëndetësohen ngadalë

Plagët e vogla nevojitet të shëndetësohen vetë brenda tre deri në shtatë ditë. Vetëm po të vëreni se shërimi zgjat më shumë, është e mundur që të ketë mungesë të vitaminës C, dhe që trupi të mos prodhojë mjaftueshëm kolagjen, i cili ngadalëson rikuperimin, kështu që rritni pak konsumimin e frutave të dimrit.

Nyjet tuaja lëndohen

Kjo është një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës C, e cila, si një antioksidues, lufton proceset inflamatore në trup. Mungesa e vitaminës C ndo të ndikojë në paraqitjen e dhembjeve në nyja.

Ju jeni më të lodhur se zakonisht

Nëse s’merrni mjaftueshëm vitaminë C, do të lodheni më shumë se zakonisht. Nëse jeni i përgjumur dhe i ngadaltë, më shumë se zakonisht, është e mundur që ju nevojitet të rrisni konsumimin e kësaj vitamine.

Thonjtë tuaj dëmtohen lehtë

Nëse thonjtë tuaj janë të brishtë dhe prishen lehtë, mund të keni mangësi të vitaminës C. Pa këtë vitaminë, trupi s’ mund të absorbojë hekurin që marrim. Dhe nëse na mungon hekuri, thonjtë dëmtohen.

Burime të mira të vitaminës C janë agrumet, domatet,majdanozi, rrika, specat jeshilë, perimet me gjethe jeshile, hithra, spinaq, shega, speca të kuq, pjepra, luleshtrydhet, qershia, manaferra, lakra, patatet…

 

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.