Shรซndeti
Sun. Mar 26th, 2023
ยฉ Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Efektet anรซsore nga antibiotikรซt , Barnat

๐‘ท๐’†ฬˆ๐’“๐’”๐’† ๐’…๐’–๐’‰๐’†๐’• ๐’•๐’Š ๐’‘๐’†ฬˆ๐’“๐’…๐’๐’“๐’Š๐’Ž ๐’ƒ๐’‚๐’“๐’๐’‚๐’• ๐’† ๐’‘๐’†ฬˆ๐’“๐’”๐’‰๐’Œ๐’“๐’–๐’‚๐’“๐’‚ ๐’๐’ˆ๐’‚ ๐’‘๐’”๐’Š๐’Œ๐’Š๐’‚๐’•๐’“๐’Š ?

Pรซrdorimi i barnave tรซ pรซrshkruara nga njรซ psikiatรซr รซshtรซ i nevojshรซm pรซr trajtimin e shqetรซsimeve tรซ ndryshme psiqike. Kรซto barna janรซ tรซ projektuara pรซr tรซ ndihmuar nรซ rregullimin e niveleve tรซ ndryshme tรซ kimikateve nรซ trurin tonรซ, qรซ ndikojnรซ nรซ emocionet dhe veprimet tona.
Disa รงrregullime psikiatrike, siรง janรซ depresioni, ankthi, skizofrenia,etj.janรซ tรซ shkaktuara nga mosbalancimi i kimikateve nรซ trurin tonรซ. Prandaj barnat e pershkruara nga psikiatri ndihmojnรซ nรซ rregullimin e kรซtyre niveleve dhe lehtรซsojnรซ simptomat. Kรซto barna mund tรซ jenรซ pjesรซ e njรซ plani trajtimi tรซ plotรซ qรซ pรซrfshin edhe terapi psikologjike dhe ndryshime nรซ stilin e jetรซs. Prandaj, nuk duhet te keni frike ne perdorimin e medikamenteve te pershkruara nga psikiatri. Nรซse psikiatri e vlereson te nevojshme, perdorimi i tyre eshte i domosdoshem per permiresimin e gjendjes tuaj psikologjike.

 

Burimi: Dr. Melita Kallaba – Psikiatre

You cannot copy content of this page