Thu. May 26th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa.

Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa më ngadalë të lëvizin, aq më shpejt përhapen, transmeton KosovaPress.

Studiuesit ekzaminuan Pseudomonas aeruginosa, një specie vdekjeprurëse e baktereve që shkaktojnë infeksione në bimë dhe kafshë. Ata zbuluan se bakteret individuale që ishin krijuar për të lëvizur më shpejt ishin më pak të suksesshme sesa llojet që ishin më të ngadaltë dhe lëviznin në grupe.

Në qeniet njerëzore, ato shkaktojnë infeksione në mushkëri, traktet gastrointestinale dhe urinare dhe rajone të tjera. Ata gjithashtu infektojnë plagët, veçanërisht djegiet, dhe çojnë në disa infeksione të gjakut. Gjithashtu, P. aeruginosa është një patogjen rezistent ndaj shumë ilaçeve, gjë që i bën infeksionet e shkaktuara prej tij shumë e vështirë për t’u trajtuar.

Për studimin, autorët krahasuan lëvizjen e P. aeruginosa dhe individëve të saj mutantë ‘të hiperpilatizuar’ të krijuar për të lëvizur më shpejt.

Ata përdorën një kombinim të teknikave të ndryshme të tilla si gjenetika, matematika dhe algoritmet e përparuara të gjurmimit që ishin të afta të monitoronin lëvizjet e disa mijëra qelizave.

me anë të kësaj, shkencëtarët demonstruan se kur bakteret e inxhinierisë që lëviznin shpejt u përplasën me njëri-tjetrin, ato rrotulloheshin vertikalisht dhe mbeteshin të mbërthyer.

Sidoqoftë, lloji i lëvizjes më të ngadaltë të P. aeruginosa mbeti i shtrirë poshtë kur u përplasën me njëri-tjetrin, duke i lehtësuar ata që të vazhdonin përpara. andaj, bakteret që lëvizin ngadalë mund të zhvendosen në territore të reja, të marrin lëndë ushqyese të rritura dhe më e rëndësishmja, të fitojnë garën e mbijetesës kundër qelizave më të shpejta.

William Durham, autori përkatës i studimit, tha në një deklaratë se bakteret kanë evoluar për të lëvizur me kujdes dhe në mënyrë efektive në turma, dhe ato e arrijnë këtë duke lëvizur më ngadalë sesa shpejtësia e tyre maksimale.

The post ​Bakteret lëvizin më ngadalë në mënyrë që të përhapen më shpejt, zbulojnë shkencëtarët appeared first on Insajderi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page