10 këshilla për parandalimin e ftohjes

10 këshilla për parandalimin e ftohjes, Ftohja keshilla, si te sherohemi nga ftohja

Ftohja është infeksioni më i zakonshëm viral në botë dhe është shkaku
kryesor i vizitave te mjeku, si dhe ditët e humbura nga shkolla.

Edhe pse është e pamundur të parandaloni plotësisht përhapjen e
ftohjes, akoma ka hapa parandalues që mund të ndërmerrni për të
zvogëluar rrezikun e infektimit.

Lani duart shpesh

Shmangni prekjen e fytyrës, veçanërisht zonën e hundës, gojës dhe syve

Lini cigaren

Pastroni dhe ventiloni dhomat ku jetoni rregullisht

Nëse fëmija juaj ftohet, lani edhe lodrat e tij / saj

Përdorni peshqir letre në kuzhinë dhe banjë për të tharë duart pas larjes

Hani shëndetshëm

Pini shumë lëngje

Ushtroni

Kontrolloni stresin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur

Për shkak se gripi dhe i ftohti janë me origjinë virale, trajtimi ka për qëllim kryesisht zbutjen e problemeve që i shoqërojnë.

Pacientët këshillohen të marrin shumë lëngje, fruta dhe Vitaminë C në
pushim, si dhe ilaçe për të lehtësuar simptomat që shoqërojnë ftohjen
dhe gripin. Është e rëndësishme që të lexoni broshurën e paketave dhe të
konsultoheni me mjekun dhe farmacistin tuaj para se të përdorni këtë
ilaç për herë të parë, sepse kur zgjedhim këtë grup ilaçesh, duhet të
marrim parasysh përbërjen e tij dhe gjendjen tonë shëndetësore.

Kujdes të veçantë duhet të bëjnë personat që vuajnë nga një sëmundje
kronike siç janë presioni i lartë i gjakut, sëmundja e zemrës, diabeti,
glaukoma, sëmundja e tiroides dhe më shumë.

Related posts:

Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Shqipëri/ Mjekë e Infermierë do marrin +1000 euro deri në fund të pandemisë
Mosekzekutimi i vendimeve gjyqësore
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Çka është Organizata e punëdhënësve?
Numri i vdekjeve nga Covid 19 në Austri, ndër më të ulëtit në botë
Disa faktorë që ndikojnë në masë të caktuar në rritjen e tensionit arterial
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Federata e Shëndetësisë të mërkurën vendos për vendime sindikale
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Dr.Ilir Arifi: Mos e shpallni vetveten heronjë, po kryne punën e juve pa ba “Show”
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
Kosova në prag të grevave të përgjithshme, koordinohen arsimi, shëndetësia dhe policia
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Kush preket nga lupusi?
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit
Sëmundje veneriane
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Vdes një mjek në Kinë nga Coronavirusi
Virusi kthehet në Malishevë, flet kryetari i komunës
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
QKUK- Shskuk info updated their cover photo.
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
KOMUNIKATË Informacione rreth aktiviteteve të MAShTI-t gjatë javës (23-27 mars 2020) MAShTI ka vazhd...
Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!
Çaj majdanozi për humbje peshe
Shërimi i ngadalshëm i negativitetit
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Rudina Xhunga: Mjekëve të këtij vendi, të kujtohemi t’u themi dhe faleminderit!
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Dhënia e ryshfetit zyrtarit publik të huaj apo personave të huaj zyrtar
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Verapamil
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Çka është Neuroni?
Veshka
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!
Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mj...
Portali “Infermierët për Shqipërinë” manipulon listën e fituesve
Çka është Paga minimale?
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Studimi/ Njerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet – Gazeta...
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Çaji i gjelbër dhe obeziteti
Arbenita nga Prishtina, me tumor në gjuhë, fyt dhe nofull, ka nevojë për ndihmën tuaj
Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Pafuqi dhe gërdi
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Vilozit
Cilat janë simptomat e lupusit?
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Vertebrat cervikale
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit
Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave

Fri Dec 27 , 2019
Federata e Sindikatave të Shëndetësisë, Sindikata e Policisë, Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës dhe Sindikata e Zjarrfiksave, kanë parashtruar para Qeverisë së Kosovës dhe Avokatit të Popullit, kërkesë që duhet adresuar këto institucione në Gjykatën Kushtetuese për revokim të masës së përkohshme të ligjit të pagave. Sindikatat theksojnë […]