10 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, viktimat janë nga këto komuna


10 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi në .

kanë rezultuar 707 raste të reja, raporton Gazeta Blic.

Sot IKSHPK s’ ka treguar moshën e viktimave.

Viktimat janë nga këto komuna:

4 raste ( vjeç), Dragash 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), Shtime 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç).

Ky është njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

1.831 TESTIME, 550 TË SHËRUAR DHE 707 RASTE ME !

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 707 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. janë nga komunat: 4 raste ( vjeç), Dragash 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç), Shtime 1 rast ( vjeç), 1 rast ( vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 34.295 raste nga 131.186 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 914 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 550 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.043 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.338.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 380 raste, Ferizaj 43 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, 40 raste, Gjakovë 29 raste, Lipjan 26 raste, Vushtrri 25 raste, Podujevë 17 raste, Drenas 13 raste, 13 raste, 13 raste, Pejë 12 raste, 9 raste, 8 raste, 7 raste, Hani i Elezit 4 raste, Klinë 4 raste, Shtime 4 raste, Deçan 3 raste, 3 raste, 3 raste, Suharekë 3 raste, 2 raste, Dragash 1 rast, 1 rast, 1 rast, Rahovec 1 rast, 1 rast.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën! Respektoni distancën!

707 raste të reja me koronavirus në KosovëPostime të ngjashme