Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Shumica e njerëzve sot jetojnë në një botë me ritme të shpejta, gjithmonë në nxitim e me kohë të pamjaftueshme për të ndjekur me kujdes një dietë të shëndetshme.

Si rezultat, ne i mbushim trupat tanë me ushqime që shkaktojnë shumë dëm dhe ushtrojnë presion mbi organet tona. Ajo mund të jetë duke punuar për momentin, por shpejt do të japin sinjalet e mosfunksionimit të duhur.

Më poshtë gjeni bëri një listë të ushqimeve të shëndetshme që lehtësisht mund t’i inkorporoni në dietën tuaj të përditshme, e cila do ta pastrojë trupin tuaj nga toksinat që e ekspozoni çdo ditë.

Sa nga këto ju i keni të përfshira në menynë tuaj?

10. Panxhar

Kjo rrënjë shumë e dobishme përmban hekur, kalcium dhe një lloj antioksidanti të quajtur betaine, i cili është një pigment bimor përgjegjës për ngjyrën e kuqe të veçantë.

Betaina përmirëson strukturën qelizore, riparon dhe rigjeneron qelizat në mëlçi (qendra kryesore e detoksit të trupit). Mëlçia mbron trupin tuaj nga të gjitha toksinat që ju ekspozohen, kështu që duke shtuar një perime natyrore detoksifikuese do ta ndihmojë shumë.

Këshillë: Gatuajeni në avull ose ziejeni perimen e kuqërremtë me lëkurën e saj për të mbajtur të gjithë ushqyesve jetikë. Pjekja është gjithashtu një mundësi e shijshme për një pjatë dytësore.

Përdorimi i panxharëve të papërpunuar për një smoothie të shëndetshëm po bëhet gjithnjë e më popullor në mbarë botën. Ju gjithashtu mund t’i grini në rende për një sallatë.

9. Qepë dhe hudhër

© Depositphotos

Të dyja përmbajnë flavonoide që ndihmojnë në prodhimin e glutationit, një nga antioksidantët më të fortë të mëlçisë.

Ato stimulojnë mëlçinë për të prodhuar enzima detoksifikimi që filtrojnë mbetjet toksike nga sistemi i tretjes. Përveç kësaj, ato marrin një pjesë të ngarkesës së këtij organi të palodhur dhe kanë veti të fuqishme antibakteriale, antiparazitare dhe imunitare.

Këshillë: Çdo dietë detoksifikuese duhet të përfshijë këto 2 përbërës. Hudhra e papërpunuar ose e skuqur mund të jetë një shtesë e madhe në një sallatë.

8. Perimet e gjelbra

© Depositphotos

Zarzavatet me gjethe të errëta i japin traktit tuaj të tretjes një shtytje detoksifikuese të klorofilit.

Ky pigment bimor është përgjegjës për përdorimin e dritës në procesin e fotosintezës, e cila krijon energji, por përveç kësaj, ai ka aftësinë për t’u lidhur me toksinat dhe radikalet e tjera të lira për t’i kthyer ato në materiale neutrale.

Gjithashtu pastron metalet e rënda që grumbullohen në trupin tonë.

Klorofila gjithashtu ka veti anti-inflamatore dhe alkalizohet me trupin për të ndihmuar në heqjen qafe të aciditetit të lëngjeve trupore.

Këshillë: Ushqimet moderne janë shumë acidike, andaj sigurohuni që kuzhina juaj të jetë e mbushur me spinaq, lakër, dhe zarzavate të tjera organike me gjethe të errët. Bëni një supë me spinaq të shijshëm ose përfshini lakrat në dietën tuaj me vaj ulliri dhe erëza.

7. Uji me limon

© Depositphotos

Agrumet janë të shkëlqyera për sistemin tuaj të tretjes sepse ato janë plot me vitaminë C dhe janë të pasura me antioksidantë.

Ky kompleks i fuqishëm aktivizon enzimat e mëlçisë për të ndihmuar konvertimin e toksinave në një formë të tretshme në ujë dhe i jep një nxitje në zorrët stanjative. Kjo do të thotë që të gjitha “mbeturinat” mund të dalin lehtësisht nga trupi juaj.

Këshillë: Filloni mëngjesin me një gotë ujë të vakët të përzier me lëng limoni ose gëlqereje, një majë kripë deti dhe një mjaltë ose shurup panje.

Pijeni këtë përzierje në stomak bosh për të rritur nivelin tuaj të energjisë për ditën dhe për të patur lëvizje më të mira të zorrëve dhe lëkurë më të mirë.

6. Farërat dhe frutat e thata

© Depositphotos

Nëse s’ rrini dot pa meze në mes të vakteve, të paktën sigurohuni që ato të jenë të shëndetshme. Gjithmonë mbani arra dhe fruta të tjera të thata si bajame, lajthia, fara liri ose fara luledielli.

Një kosnumim i rregullt e bajameve do t’ju ndihmojë të hiqni qafe të gjitha depozitat yndyrore që krijohen rreth mëlçisë tuaj.

Arrat kanë nivele të larta të acidit arginine, që ndihmojnë mëlçinë për të detoksifikuar amoniakun. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për të ndihmuar trurin tuaj të funksionojë më mirë.

Farat e lirit rrisin humorin tuaj. Kur bluhen, ato sigurojnë fibra për të ndihmuar pastrimin e toksinave nga traktet e zorrëve. Ndër lajmet e tjera të shkëlqyera, farat e lirit largojnë oreksin dhe ndihmojnë në humbjen e peshës.

Farat e lulediellit sigurojnë magnez, një mineral që mban nivelet normale të presionit të gjakut, ndihmon në mbajtjen e një rrahjeje të qëndrueshme të zemrës dhe rrit lipolizën (procesi me anë të të cilit trupi liron yndyrën nga depot e tij).

5. Kosi

© Depositphotos

Kosi është plot me probiotikë dhe furnizon me baktere të shëndetshme për të forcuar florën natyrore të traktit, duke ndihmuar tretjen dhe rritjen e përgjigjeve imune të trupit.

Në thelb, kosi sjell bakteret e mira në zorrën tuaj për të filluar tretjen dhe t’ju ndihmojë të hiqni qafe toksinat.

Këshillë: Shmangni kosin “pa yndyrë” ose “yndyrë të ulët” pasi ato përmbajnë shumë sheqer.

4. Çaj jeshil ose lulerradhiqeje

Lulerradhiqja ndihmon mëlçinë për të shtypur dhe filtruar toksinat dhe mbeturinat nga qarkullimi i gjakut. Çaji jeshil është shumë më i pasur në antioksidantë në krahasim me çajin e zi apo ndonjë tjetër.

Kafeina e përfshirë në çajin jeshil i jep kësaj pije energjike një efekt diuretik, e cila ndihmon për të lehtësuar frymëmarrjen duke luftuar enjtjen e trupit, nga mbajtja e ujit.

Këshillë: Zgjidhni luleradhiqet nga kopshti juaj ose në udhëtimin tuaj të ardhshëm që të bëni në këmbë. Përgatitni prej tyre një çaj të thjeshtë dhe detoksifikuese që do t’ju mbajë ngrohtë dhe të shëndetshëm në ditët e ftohta.

3. Xhenxhefili

Xhenxhefili është një përbërës i zakonshëm që lehtëson fryrjen, e mban zorrën e trashë në funksionin e duhur dhe e pastron atë nga mbeturinat dhe toksinat e këqija. Është i mirë për gazrat dhe të përzierat që shoqërohet me largimin e parazitëve.

Xhenxhefili ndihmon dhe përmirëson prodhimin e acidit stomak, i cili, nga ana tjetër, vret parazitët dhe mbron trupin tonë nga infeksionet. Gjithashtu i bën lëngjet e tretjes të rrjedhin, gjë që ndihmon që sistemi juaj i tretjes të jetë më efikas.

Kjo rrënjë magjike nxit metabolizmin tuaj dhe mbështet funksionet e mëlçisë gjatë gjithë ditës.

Këshillë: Ka mijëra mënyra për të përdorur xhenxhefilin. Provoni çajin xhenxhefilit me mjaltë dhe limon, ose shtojeni atë në smoothie-n tuaj, sallata, supaë ose ndonjë gjë tjetër që ju gatuani ose piqni!

2. Karrotat

Karrotat janë të pasura me glutation dhe janë një nga perimet më të fuqishme detoksifikuese. Ato gjithashtu janë të mbushura me beta-karoten dhe vitaminë A.

Karrota ka përfitime të mëdha kardiovaskulare dhe ndihmon në përmirësimin e funksioneve të përgjithshme të imunitetit.

Këshillë: Një mënyrë për të detoksifikuar trupin tuaj është që të qëndroni larg nga çdo ushqim i përpunuar për ndonjë ditë ose dy ditë.

Përtypja e karrotave dhe perimeve të tjera të papërpunuara dhe duke pirë lëng të freskët të perimeve disa herë në ditë do t’ju ndihmojë të largoni shumë toksina. Shtojini çaj të gjelbër ose lulerradhiqeje.

1. Kastravecat

Kastravecat rrallë marrin vëmendjen që meritojnë, edhe pse ato janë plot me përfitime. Një ndër përfitimet është detoksifikimi i trupit pasi ato mbështesin traktin e tretjes dhe pastrojnë mëlçinë.

Ato na ndihmojnë të qëndrojmë të hidratuar dhe janë një ushqim natyral diuretik, që do të thotë se ato ndihmojnë trupin të prodhojë më shumë urinë për të shpërlarë toksinat dhe mbeturinat nga gjaku dhe zorrët.

Këshillë: Kastravecat gjithashtu zvogëlojnë fryrjen dhe ndjesinë e pakëndshme të mbajtjes së ujit. Këshillohet konsumimi i tyre pas një nate me ushqime të kripura ose me alkool.

Një lëng i bërë në shtëpi për pastrimin e zorrës së trashë nga toksinat dhe parazitët

Shtoni një lugë çaji kripë deti në një gotë me ujë të ngrohtë dhe përziejeni me lëng molle, xhenxhefil dhe lëng limoni të freskët. Përziejini bashkë dhe mbajeni në frigoriferin tuaj. Sa herë që ndiheni të etur, konsumoni një gotë ose konsumojeni së bashku me një vakt.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page