© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Stresi kronik është një gjendje që prek miliona njerëz dhe ka efekte negative në shëndetin fizik dhe mendor, madje rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të shumta, të tilla si depresioni dhe problemet e zemrës. Sidoqoftë, disa ushqime kanë veti anti-stres dhe janë një shërim i vërtetë Vetëm po të përfshihen në dietën tonë.

Hudhra

E pasur me përbërje squfuri, të cilave u detyrohet aroma e saj karakteristike, hudhra ndihmon në rritjen e niveleve të glutationit. Ky antioksidant ka veti të shkëlqyera në luftimin e stresit.

Brokoli

Perimet në përgjithësi janë një burim i rëndësishëm i magnezit, një mineral që është treguar i dobishëm në zvogëlimin e simptomave depresive. Ato gjithashtu përmbajnë sulforafan, një përbërje squfuri me veti të forta neuroprotektive dhe qetësuese.

Majdanoz

Një studim i botuar në Annals of General Psychiatry zbuloi se një dietë e pasur me antioksidantë është e shkëlqyeshme kundër stresit dhe depresionit. Ndër ushqimet që përmbajnë sasi të konsiderueshme të tij është majdanozi: ka karotenoide, flavonoide, luteinë dhe zeaksantinë.

Çaj matcha

Është mbreti i çajrave jeshilë dhe ka shumë veti të dobishme. Në veçanti, çaji matcha është i pasur me L-theaninë, një aminoacid që nxit relaksimin dhe ka një veprim të rëndësishëm anti-stres. Kërkimet e kryera mbi njerëzit kanë treguar se përfitimet më të mëdha merren në varietetet e çajit me përmbajtjen më të lartë të L-theaninës dhe pranisë së zvogëluar të kafeinës.

Qiqrat

Përveçse janë të pasura me minerale me një veprim të fortë anti-stres, të tilla si magnez dhe selen, qiqrat kanë sasi të larta të L-triptofanit. Kjo substancë është e nevojshme për prodhimin e neurotransmetuesve që kanë funksionin e rregullimit të humorit. Plus, si një burim i proteinave me bazë bimore, ato janë aleatë të shkëlqyeshëm për shëndetin e trurit.

Patate e ëmbël

Një dietë e pasur me karbohidrate të plota, të tilla si patatet e ëmbla, mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kortizolit, i njohur gjithashtu si hormoni i stresit.

Çaj kamomili

Kamomili është një nga ilaçet natyrale par ekselencë në rast ankthi dhe probleme me gjumin. Karakteristikat e tij të dobishme janë demonstruar kundër simptomave të depresionit dhe pagjumësisë, ndërsa një studim i fundit ka treguar se ekstraktet e tij mund të ulin nivelet e kortizolit.

Fara luledielli

Farat e lulediellit përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës E, me veti të forta antioksiduese. Roli i tyre në mbrojtjen e shëndetit mendor është i njohur dhe marrja e zvogëluar e kësaj lënde ushqyese shoqërohet me uljen e humorit. Përveç kësaj, këto fara janë të pasura me minerale të dobishme kundër stresit, veçanërisht magnez dhe selen.

Peshku yndyror

Peshqit e yndyrshëm si skumbri, salmoni dhe sardelet janë të pasura me vitaminë D, e cila ka një veprim të rëndësishëm në uljen e rrezikut të shfaqjes së ankthit dhe depresionit. Ata gjithashtu përmbajnë sasi të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, thelbësore për shëndetin e trurit: kërkime të ndryshme kanë theksuar rolin e tyre në ndihmën e trupit për të menaxhuar stresin.

Vezët

Përveç që janë shumë ushqyese, vezët janë ndër të paktat ushqime që kanë sasi të konsiderueshme të kolinës, një substancë që mbron nga stresi. Një studim mbi derrat, rezultatet e të cilit u botuan në Brain Research, tregoi se si kolina ndihmon reagimin e trupit ndaj stresit dhe përmirëson gjendjen shpirtërore.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.