10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve

Oda e Mjekëve të Kosovës ka reaguar ndaj dënimit me kusht të sulmuesit të një mjeku, duke thënë se praktika gjyqësore edhe njëherë është duke dëshmuar jo seriozitet lidhur me luftimin e formave të rënda të kriminalitetit, përfshirë ndëshkimin e veprave të dhunës fizike ndaj mjekëve në vendin e punës.
“Sulmet të tilla ndaj personave zyrtar, për të gjitha veprat penale parashihet si formë e rëndë e veprave penale prandaj shqiptimi shabllonik i dënimeve të tilla, të ashtuquajturave alternative, është duke inkurajuar dhe duke stimuluar sulmuesit dhe delikuencën ndaj mjekëve specifikisht në vendet e tyre të punës”, thuhet në reagim.
Oda e Mjekëve të Kosovës thotë se veprimet kriminale që përbëjnë sulm fizik ndaj mjekut në vendin e punës duhet kualifikuar si vepër penale e sanksionuar, e që parashihet dënimi deri në 10 vjet burgim efektiv për formën më të rëndë kualifikuese për këtë vepër penale.
OMK-ja do të angazhohet maksimalisht për të sensibilizuar opinionin dhe institucionet publike të Republikës së Kosovës, për nevojën e trajtimit serioz lidhur me sigurinë e mjekëve në vendin e tyre të punës dhe mbrojtjes së dinjitetit profesional të mjekut në shoqëri.
Ndryshe, Gjykata Themelore në Pejë kohë më parë ka dënuar me kusht një person, pasi kishte sulmuar një mjek në vendin e tij të punës./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Vezikorektal
Ventrikular
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Sot qëndrova në komunën e Malishevës, për të parë nga pranë gjendjen e krijuar pas përhapjes se viru...
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Pagat e punëtorëve shëndetësorë me Ligjin e ri të pagave (Infografikë)
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Sindikatat paralajmërojnë grevë prej të mërkurës nëse s’marrin përgjigje nga Presidenti dhe Kryemini...
Ligji për paga mbledh Këshillin Drejtues të SBASHK-ut
Fakultetet e sotme po kryhen me teste
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
Ja kur do të jetë gati vaksina antikoronavirus sipas industrisë farmaceutike
Vizita sistematike shëndetësore për nxënësit e shkollave në Kryeqytet
Kujdes si i trajtoni fëmijët!
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Vezikal
10 drogat më të rrezikshme në botë
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Team Critical Care managing a Central Venous Catheter @Azerbaijan STAY SAFE WEAR PPE
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Ligji për Pagat sërish në Kuvendin e Kosovës
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Anesthesia
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Në aeroportin e Vjenës, testi i shpejtë i koronavirusit kushton 190 euro
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Sot kujtojmë me pietet dëshmorët e Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të rënë në një nga betejat më të l...
Shqiptarët e bllokuar në Zvicër, ja data e radhës së fluturimit nga Cyrihu
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Si quhen me emër të përbashkët: lëkura, leshi, halat, gjembat?
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Ja sa dënohet puna e detyruar!
Për herë të parë që nga janari, Kina s’ka asnjë vdekje prej Covid-19
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Amerikë: Dyshohet se një kosovar është prekur nga koronovirusi
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Veriu sot ka nevojë për shërim, jo për 'çlirim'. I nderuari z.Kadri Veseli, Nuk dua të ar...
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
NATO po shënon plot 71 vjet në mbrojtje të demokracisë, lirisë, paqes dhe sigurisë në Europë dhe Ame...
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Rinis futbolli edhe në Austri
Zinku- motori i enzimeve
Ja sa dënohet marrja e ryshfetit!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

20 mijë e 972 analiza, për katër ditë në QKUK

Mon Jan 14 , 2019
Gjatë katër ditëve, në Klinikën e Biokimisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë kryer 20 mijë e 972 analiza laboratorike, për 4 mijë e 833 pacientë./Gazeta Shëndeti Related posts:COVID-19 is now a pandemic: What next?Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBAHistoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” […]