13 viktima nga koronavirusi, në 24 orët e fundit


Në 24 orët e fundit, në , kanë ndërruar jetë 13 pacientë të prekur me koronavirus, shkruan Gazeta Blic.

Në njoftimin e -së, bëhet e ditur se në 24 orët e fundit, janë shënuar 609 raste të reja me koronavirus, ndërsa 350 pacientë janë shëruar.

janë nga komuna 276 raste, 53 raste, 35 raste, 30 raste, 27 raste, Fushë- 25 raste, 23 raste, 19 raste, Ferizaj 17 raste, Drenas 13 raste, 12 raste, Prizren 11 raste, Lipjan 10 raste, 9 raste, 8 raste, Deçan 7 raste, 7 raste, 7 raste, Gjakovë 5 raste, 4 raste, 3 raste, Shtime 3 raste, Junik 2 raste dhe me nga 1 rast komunat , dhe Mamushë.

Njoftimi i plotë:

1.590 TESTIME, 350 TË SHËRUAR DHE 609 RASTE ME !

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 609 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 13 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: 3 raste (83,76, 68 vjeç), Prizren 2 raste (62, 57 vjeç), Deçan 1 rast ( 70 vjeç), 1 rast ( 63 vjeç), Junik 1 rast (56 vjeç), 1 rast ( 83 vjeç), 1 rast (75 vjeç), 1 rast ( 66 vjeç), 1 rast (69 vjeç) dhe 1 rast (67 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 35.549 raste nga 134.318 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 939 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 350 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.746 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.864.

janë nga komuna Prishtinë 276 raste, Mitrovicë 53 raste, 35 raste, 30 raste, Vushtrri 27 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Pejë 23 raste, 19 raste, Ferizaj 17 raste, Drenas 13 raste, Obiliq 12 raste, Prizren 11 raste, Lipjan 10 raste, 9 raste, 8 raste, Deçan 7 raste, 7 raste, Suharekë 7 raste, Gjakovë 5 raste, Kamenicë 4 raste, 3 raste, Shtime 3 raste, Junik 2 raste dhe me nga 1 rast komunat , dhe Mamushë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!Postime të ngjashme