2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panikMësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro.
Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ku po dyshohet që shkaktari kryesor i këtyre vdekjeve është virusi më i ri kinez i quajtur ‘coronavirus’.
Për arsye të mos përhapjes se panikut, këto vdekje po thuhet që kanë ardhur si pasoj e gripit sezonal, duke mbuluar shkaktarin kryesor, virusin kinez ‘coronavirus’. 
Të gjithë qytetarët e Kosovës duhet të kenë kujdes nga ky grip vdekjeprurës, dhe të jenë vigjilent, mjekët sugjerojnë të bëni kujdes dhe të respektoni kushtet e higjienës.
Sot është raportuar po ashtu që dy studentë shqiptar gjenden në vatrën e përhapjes së gripit në Wuhan të Kinës.
Gjithashtu duhet cekur se në Shqipëri ka prani të shtetasve kinezë, të cilët janë nga zona Wuhan në Kinë, ku edhe është shfaqur ky virus, kjo do të thotë që rreziku është permanent në hapësirat shqiptare.
Ky virus vdekjeprurës që po përhapet në shkallë globale tashmë ka arritur në Europë, ndërsa shumë shtet janë mobilizuar që të përballën me të, i cili deri me tani ka infektuar me mijëra presona dhe dhjetëra të tjerë kanë vdekur.
Francë është shteti i parë në Europë ku janë shënuar dy rastet e para për të cilat ka bërë të ditur ministri francez i Shëndetësisë, Agnes Buzyn. 
Ndërsa sot është raportuar se tre persona në Francë janë në gjendje të rëndë. Gjithashtu edhe në Britani e Madhe është shënuar rasti i parë, i cili poashtu është në kushte të rënda shëndetësore dhe në mënyrë që të evitohet rreziku i shpërndarjes se virusit vdekjeprurës ai është izoluar në një spital në Newcastle.
Gjithashtu edhe shteti i Zvicrës është vënë në panik dhe shumë shtete të tjera Europiane.
Ndërsa në Kinë, vendi i origjinës së virusit, mbi 57.2 milion banorë janë izoluar tërësisht nga ky virus vdekjeprurës.
15 qytete në Kinë janë izoluar, teksa virusi  po përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin. Rrugët janë të bllokuara, gjithashtu edhe transporti hekurudhor si dhe ai ajror. 
Virusi vdekjeprurës që po përhapet në shkallë globale mund ta ketë origjinën nga një laborator në Wuhan, i lidhur me programin e fshehtë të armëve biologjike në kinë. Kjo është teoria që sjell një ekspert izraelit i armëve biologjike.
Shkencëtarët nuk e dinë ende me saktësi se si përhapet ky virus. Por fakti që ai mund të transmetohet nga personi në person, e bën më të rrezikshëm sesa po të transmetohej vetëm nga kafshët tek njerëzit, thotë dr.Peter Rabinovic, drejtor i Qendrës për Përgatitjen ndaj Pandemive dhe Sigurinë Globale të Shëndetit në Universitetin e Uashingtonit./gazetametro.net

Related posts:

Jam - Fjalori shqip-shqip
Ja sa dënohet trajtimi i pandërgjegjshëm mjekësor!
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Si pritet të jetë moti në Kosovë gjatë ditëve të ardhshme?
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Bashkarisht të disiplinuar, ngadhënjejmë të gjithë!
Sëmundja Huntington
Dënohet deputeti zviceran që kishte “përshëndetur” vrasjen e një shqiptari
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Ku zhvillohet dializa peritoneale?
Rrezikimi i trafikut publik
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Ventrikulografi
Ish-luftëtari britanik i UÇK-së përkrah grevën e kirurgëve
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Reputacioni dhe karakteri
COVID-19 ICU team have a message for you. "Spread the message, NOT the Virus. Stay home, stay s...
Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Ja 10 vendet me sigurimin shëndetësor më të mirë në botë
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Vertebrat lumbale
https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Ventrofiksim i Mitrës
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Përfitimet e çajit argjentinas, Yerba Mate
Logopedi Blend Sahiti: Largone Albin Kurtin prej qeverisë se na tmerroj
Infermierët, akuza mbi portalin e punësimit: S’ka transparencë!
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
Dr.Liridon Selmani: Stop Duhanit në hapësira të përbashkëta!
Çfarë e shkakton lupusin?
Dr.Desaret Murati: Në të ardhmen vrasësi numër 1, rezistenca ndaj antibiotikëve
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
Vincent Sëmundja
Mjeku Ilir Allkja denoncon: Mjekët e familjes prej vitesh në shërbim të konçesionit të Check-Up
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Ves
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Shkruaj tri lloje të receptorëve që ndodhen në lëkurë:
Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Sa forma të konstipacionit kemi?
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka...
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Për Mjekët!
Përmbajtja e Kontratës së Punës
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Spanjë, 812 të vdekur dhe 7 600 të prekur nga koronavirusi brenda 24 orëve
Using copper to boost immunotherapy
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët
Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, sot duhet t’u kërkojnë falje të gjithë qyte...
Koronavirusi/ Rëndohet bilanci, shkon në 51 numri i të infektuarve në Itali. Kontrollet vijojnë për ...
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Pneumonia virale
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Arsyet kryesore pse një qasje e re e Lidershipit, bazuar në të dhënat më të reja nga Neuroshkenca, ë...
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Vendet në të gjithë botën po vuajnë për mungesën e infermierëve
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Vermiform
TELEGRAM NGUSHËLLIMI E nderuara familje Blaku, Me pikëllim të thellë mësuam lajmin për vdekjen e pro...
10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

Sun Jan 26 , 2020
Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të frymëmarrjes. Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose në vendqëndrimin e tyre. Shmangia e prekjes së fytyrës dhe mbulimi i gojës dhe hundës me faculetë, me mëngë ose parakrahë […]