24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi

Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm.
Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro.
Por, të punësuarit e një institucioni tjetër shtetëror, nuk duhet të kryejnë kaq shumë mund e shkollë, për të marrë një pagë që nis nga 520 deri në 2,280 euro.
Bëhet fjalë për të punësuarit në Agjencinë e Shërbimit të Navigimit Ajror të cilët përfituan rritje të pagave në këtë fundvit, falë një rregulloreje të brendshme që është miratuar në ditën e fundit të vitit që lamë pas.
Aty specifikohen kodet e pagave për 125 tituj me 22 grada të ndryshme hierarkike, duke nisur nga pozita më e ulët, ajo e pastruesve dhe praktikantëve që paguhen nga 520 euro, për të vazhduar tutje ma atë të shoferit që merr pagë prej 570 eurosh.
E, koeficient pas koeficienti, paga arrin në 2 mijë e 132 euro për menaxheret e zyrës së drejtorit.
150 euro më shumë marrin menaxheret e Departamentit për Cilësi, Siguri dhe Sigurim dhe ai shërbimeve të trafikut ajror dhe departamentit, paga e të cilëve është 2,888 euro.
Por, në këtë rregullore nuk specifikohen rrogat për pozitën e drejtorit dhe zëvendësdrejtorëve operativë dhe atij financiar.
Kryeministri Haradinaj ka thënë se puna e ASHNA-s ka specifikat e saj të rëndësishme, por ka pranuar që nuk e di se ata kanë marrë vendim të ri të rritjes së pagave.
Ai është shprehur se për këtë arsye ka bërë ligjin e pagave, për t’i ulur pakënaqësitë brenda atyre që paguhen me paratë e shtetit, e që mendon se më të privilegjuarit do të jenë kirurgët.
Por, pikërisht për koeficientet e caktuara me ligjin e pagave kanë hyrë në grevë kirurgët.
Kirurgu Morina thotë se përcaktimi i koeficientit 5 është fyes për ta.
Grevës dhe pakënaqësive për ligjin e pagave që ende nuk është miratuar, i janë shtuar edhe mësimdhënësit.
Këta të fundit kërkojnë rritjen prej 30 përqind të koeficientit të përcaktuar me këtë ligj.
Punëtorët e ASHNA-s nuk janë të përfshirë në ligjin e pagave, për shkak të punës specifike që sipas qeverisë ata bëjnë./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
COVID-19 ICU team have a message for you. "Spread the message, NOT the Virus. Stay home, stay s...
Ministria e Shëndetësisë: 9 raste të reja me COVID-19, shkon në 409 numri i të prekurve
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Mbi 150 studentë të infermierisë përfitojnë kontrata pune në Gjermani
Çka është Shëndeti?
Përse të rinjtë tanë “tremben” nga studimi i mjekësisë?
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Trump ndalon fondet për OBSH-në, e akuzon për keqmenaxhim
Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
10 profesionet më të paguara në botë
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Bullgaria në prag të krizës shëndetësore, mjekët dhe infermierët synojnë Gjermaninë dhe Austrinë
Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund t'a shpëtonte Stephen Hawking
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh
Sonte jam i ftuar në emisionin "Desku", KTV, në ora 20:00, përballë Agron Bajramit e Brike...
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
Kryeministri britanik Boris Johnson shtrohet në spital nga COVID-19
Mjeku Shqiptar Bekim Tateshi e shpëton vogëlushen nga Prishtina
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Ministri Dr.Arben Vitia konfirmon rastin e dyshimt me Koronavirus
Vezikal
Dr.Bashkim Gllareva: Për të gjithë ata që na shajtën, na ofenduan!
Diaspora shqiptare shembjen e Teatrit Kombëtar e sheh si akt të pahijshëm, kërkon të drejtën e votës
Ja cilat raste të sëmundjeve rriten në Shqipëri
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Mjekja nga Kosova shpëton turisten në Velipojë
Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Vertebër
Oksigjeni
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit
Revista “INFERMIERI 2.0”
A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Turqia hyn në zonën e kuqe të koronavirusit, numri i të prekurve arrin në 34 mijë
Terapia që po aplikon Gjermania ndaj coronavirusit, që mund të shpëtojë jetë
Thirrja për rezistencë
Viskoz
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Pse bebet nuk dridhen kur kanë ftohtë?
Falsifikimi i dokumenteve
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
10 drogat më të rrezikshme në botë
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
Vinkristin
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani
Dr.Vigan Vokshi: 24 orë kujdestari dhe pagesa zero
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Studiuesit zbulojnë virusin unik në Zvicër, ja si shpjegohet
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
OBSH kërkon nga shtetet të përgatiten për koronavirusin
https://bbc.in/2V5ifYM
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
NJOFTIM Posa nesër, më 09 prill 2020, është festë zyrtare, me rastin e shënimit të ‘Ditës së Kushtet...
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Manipulimi me shifra i Blerim Sylës

Mon Jan 14 , 2019
Manipulimi me shifra i Blerim Sylës i cili aktualisht është Kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë duket se nuk është asgjë tjetër pos një “tentativë përpëlitëse” për t’i “dëmtuar” Kirurgët të cilët po qëndrojnë stoikisht ndaj kërkesës për rritje të pagës përkundër presioneve, kërcënimeve dhe veprimeve tjera dashakeqe të personave […]
Blerim Syla