27 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


27 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (27.06.2020) janë testuar 25918  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2330 raste të konfirmuara
 • 53 pacientë kanë vdekur  
 • 1346 pacientë të shëruar
 • 931 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 27. 06.2020

QarkuNr. i rasteve të konfirmuaraNr. i rasteve të shëruaraNr. i rasteve te vdekur
Berat20150
Dibër11100
Durrës4552669
Elbasan36241
Fieri114655
Gjirokastër810
Korça47210
Kukës59421
Lezhë89580
Shkodër320160
Tiranë106867930
Vlorë10352
Total2330134653

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundi

Dy qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në 24 orët e fundit.

Një 59 vjeçare nga Lushnja me insuficencë renale kronike dhe disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese dhe një pacient 77 vjeçar nga Vlora, i cili vuante nga hipertensioni, që trajtohej prej 10 ditësh në terapi intensive s’ kanë mundur të mbijetojnë pavarësisht mjekimit intensiv dhe pëpjekjeve maksimale të stafit mjekësor.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 81 pacientë, 12 prej tyre janë në terapi intensive, kurse 2 janë të intubuar.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 1346 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 355 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 61 raste pozitive.

Një pjesë e konsiderueshme e rasteve lidhen me ndërmarrje me shumë punëtorë, ndërkohë që vazhdon hetimi për raste të reja.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 12 të prekur në Tiranë, 11 në Vlorë, 7 në Durrës, nga 5 raste në Kukës dhe Divjakë, nga 3 raste në Pukë, Korçë, Kurbin, 2 në Krujë dhe nga 1 rast përkatësisht në Shkodër, Fier, Lezhë, Has, Mirditë, Kamëz, Sarandë, Fushë-Arrëz, Selenicë, Belsh.

Në vendin tonë aktualisht janë 931 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

 Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor në terren për të siguruar zbatimin e protokolleve

Në zbatim të Urdhërave të ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për masat e veçanta për parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19,  Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor po vijon në terren kontrollet e të gjithë subjekteve për të monitoruar zbatimin e protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së COVID-19.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan 1740 inspektime dhe monitorime në 24 orët e fundit në të tëra qarqet e vendit.

Monitorimi ka vijuar në bar-kafe, restorante, klinika dentare, hotele, fasoneri, call centre, institucione publike etj.

Gjatë periudhës së epidemisë mbi 87 mijë subjekte janë kontrolluar dhe janë vendosur rreth 330 masa administrative me gjobë për subjektet e kapura në shkelje të protokolleve të sigurisë të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale kërkon nga qytetarët zbatimin e masave të distancimit sociale, higjenës personale dhe përdorimin e maskave në vendet e mbyllura të rekomanduara. Gjithashtu ju kërkon institucioneve dhe bizneseve të zbatojnë në mënyrë strikte protokollet e sigurisë.

Ndërkohë inspektimet nga inspektorët shëndetësore do të vijojnë punën në terren për ndërgjegjësimin e subjekteve për zbatim të protokolleve të sigursë me zero tolerancë në bare, restorante, subjekte tregtare, institucione publike etj, me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19 dhe ruajtjen e shëndetit të qytetarëve.

Vlerësimi i situatës aktuale nga Komiteti Teknik i specialistëve

 

Përfundimi i gjendjes së fatkeqësisë natyrore s’ e ul gatishmërinë në përballje me këtë virus të rrezikshëm, pasi vendi vijon të jetë në gjendje epidemie si pasojë e situatës së shkaktuar nga SARS-COV2. Që do të thotë se do të vijojnë të mbeten në fuqi të gjitha masat e marra në kuadër të gjendjes se epidemisë. Bazuar në ligjin për sëmundjet infektive, do të vijojnë të jenë të ndaluara grumbullimet e çdo lloji, si rrezik i lartë për përhapjen e virusit, do të vijojë karantinimi i personave të konfirmuar me COVID19 si rregull përgjatë gjithë kësaj gjendje, do të vijojnë të jenë në fuqi masat për të kufizuar përhapjen e infeksionit.

Strukturat e Task-Forcës anti-Covid vijojnë të jenë të angazhuar 24/7 në të tërë territorin, me kapacitet të plotë dhe çdo thyerje e rregullave do të konsiderohet kërcënim për shëndetin e popullatës.

Me plotësimin e kapaciteteve në Spitalin Infektiv, sistemi shendetesor po përgatitet për hapjen e ish-Kirurgjive në QSUT ose spitali COVID3 për të përballuar fluksin në rritje dhe është duke u rekrutuar stafi mjekësor dhe infermieror që do të shërbejë në këtë spital. Paralelisht Në rast se do të kemi shtim të rasteve në terapi intensive do të rihapet Spitalin COVID 2, pra ish-Sanatoriumin, dhe në skenarin tjetër, Në rast se shifrat kapërcejnë këto kapacitete do të kalohet tek spitali karantinë COVID4 në aksin Tiranë-Durrës.

Komiteti Teknik i Ekspetëve vendosi heqjen e kufizimit për transportin publik, pra do të vijoj transporti publik ndërqyetetas dhe brenda qytetit, por me disa masa dhe protokolle të veçanta të cilat tashmë janë të miratuara dhe aprovuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Përdorimi i maskës gjatë udhëtimit si për ata që shërbejnë dhe për qytetarët që përdorin transportin publik do të jetë i detyrueshëm. s’ do të ketë asnjë tolerancë Në rast se do të konstatohet mosrespektim i këtyre masave dhe rregullave të vendosura që janë të domosdoshme për të mbrojtur shëndetin e popullatës dhe për të mos lejuar përhapjen e SARS-COV2.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Fuqizimi i njësive të terapisë intensive

 

Reanimacioni i Spitalit COVID2 ” Shefqet Ndroqi” është rinovuar duke u pajisur me 100% me pajisje te reja të teknologjisë së lartë. Janë dyfishuar kapacitetet e terapisë intensive në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi” me pajisje mjekësore të teknologjisë së lartë, duke filluar nga shtretërit e reanimacionit, respiratorët, monitorët multi-parametrikë që sapo janë instaluar, cpap, aspiratorë, shiringa elektrike, laringoskopë – seti i plotë i pajisjeve të reanimacionit I ka dhënë një fytyrë të re terapisë intensive të spitalit universitar “Shefqet Ndroqi” me parametrat dhe standardet europiane, për tretmanin e pacientëve me sëmundje të rënda.

Në kuadër të fuqizimin të njësive të terapisë intensive deri tani janë pajisur me sete të reja edhe reanomacionet në Spitalin Rajonal të Durrësit dhe Elbasanit.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat:

Situata epidemiologjike në vend po vijon në javën e 16 të epidemisë, por në 3 javët e fundit kemi një intensitet të lartë të hasjes së rasteve pozitive me Covid19. Kemi gjithashtu dhe një numër të lartë të rasteve që kërkojnë tretman spitalor dhe terapi intensive. Kjo situatë, lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me kriterin epidemiologjik, siç është periudha e gjatë e inkubacionit 14 ditor, si dhe mos respektimi i masave të vendosura për ndërprerjen e trasmetimit të virusit.

Ndaj Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për të gjithë qytetarët, bizneset, institucionet, respektoni masat e vendosura dhe protokollet e miratuara të sigurisë, si e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten dhe të afërmit tuaj.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet çdo sipërmarrje turistike dhe të gjithe pushuesve të zbatojnë protokollin e masave anti-Covid19 përgjatë gjithë sezonit.

Stafi i shërbimit, në kontaktet me pushuesit / vizitorët nevojitet të mbajë në mënyrë të domosdoshme maskat mbrojtëse. Në strukturat akomoduese nevojitet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 metër.

Të zbatohen me rigorozitet masat e pastrimit dhe dezinfektimit në të tëra zonat bufe, bare, restorante, kuzhina në të tëra strukturat akomoduese.

Të tregohet kujdes në përdormin e ashensorit në strukturat akomoduese që e disponojnë atë, duke respektuar masat e distancimit dhe të higjienës.

Të kryhet dezinfektimi i krevateve të plazhit, shërbimeve higjienike dhe aksesorëve të ndryshëm në mënyrë periodike. Të respektohet hapësira midis çadrave dhe ndenjëseve të pushuesve në distancë jo më pak se 3.5 m dhe të evitohen grumbullimet shoqërore.

Kontaktoni me anë të linjës së gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik, apo informacion për Covid19. Në rast se dyshoni se jeni të prekur nevojitet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 9 770 954 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 493 898
 • Azi:          2 081 534 raste të konfimuara

52 282 vdekje

 • Afrikë 359 078 raste të konfirmuara

9 276 vdekje

 • Amerikë: 4 936 787 raste të konfirmuara

 241 786 vdekje

 • Oqeania : 9 157 raste të konfirmuara

  133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

ShtetiNr i rasteve të konfirmuara (27 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë2 081 534
India508953
Iran217724
Pakistan198883
Turqia194511
Arabia Saudite174577
Bangladesh130474
Katar92784
Kina84725
Indonesia51427
Emiratet e Bashkuara46973
Kuvait43703
Singapore42955
Irak41193
Oman36034
Filipine   34073
Afghanistan30451
Bahrain24805
Izrael22800
Kazakhstan20319
Japonia18297
Korea e jugut              12653
Nepal11755
Malajsia8606
Uzbekistan7490
Taxhikistan5747
Kyrgyzstan4513
Thailand3162
Maldives2283
Sri_Lanka         2014
Palestine1795
Liban1697
Jordania1104
Jemen1089
Taivan447
Vietnam                    353
Mianmar293
Siria                   255
Mongolia219
Brunei_Darussalam141
Kamboxha139
Bhutan75
Timor_Leste24
Laos19
Raste të tjera696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni696
Amerika4 936 787
USA2467837
Brazil1274974
Peru272364
Chile263360
Mexico208392
Canada102783
Kolumbia84442
Ekuador53856
Argentina52444
Panama29905
Republika Domenikane29764
Bolivia29423
Honduras15994
Guatemala15828
Puerto_Rico6922
Haiti5722
El_Salvador5517
Venezuela4779
Kosta_Rika2836
Kuba2325
Nikaragua2170
Paraguai1711
Uruguai919
Xhamaika          686
Suriname391
Guyana230
Ishujt Kajman196
Bermuda146
Trinidad dhe Tobago124
Bahamas104
Aruba101
Barbados97
Ishujt Virgin81
Sint_Maarten77
Antigua_and_Barbuda65
Saint_Vincent_&_Grenadines29
Belize24
Curaçao24
Grenada23
Saint_Lucia19
Dominica18
Saint_Kits dhe Nevis15
Ishujt Turks_and_Caicos15
Ishujt Malvinas13
Greenland13
Montserrat11
British_Virgin_Islands8
Bonaire7
Anguilla3
Oqeania9 157
Australia7595
Zelanda e re1172
Polinezia Franceze62
Guam248
Kaledonia e re21
Fixhi18
Ishujt Mariana30
Papa new Guinea11
Afrika359 078
Afrika e jugut124590
Egjypt62755
Nigeria23298
Gana15834
Algeria12685
Kameron           12592
Maroku11633
Sudan9257
Cote_dIvoire8334
Republika e Kongos6552
Senegal6354
Kenia5533
Etiopia5425
Guinea               5260
Gabon5209
Xhibuti4643
Mauritania3739
Republika e Afrikes qendrore3340
Somalia2878
Mali2039
Guinea Ekuadoriale2001
Sudani jugor1952
Madagaskar1922
Guinea_Bissau1556
Zambia1531
Sierra_Leone1394
Kongo               1204
Tunizia1164
Niger1062
Benin1053
Cape_Verde1027
Malawi1005
Burkina_Faso941
Chad865
Ruanda858
Uganda833
Mozambique816
Eswatini728
Sao_Tome _and_Principe712
Libia698
Liberia684
Togo591
Zimbabwe561
Republika e Tanzanise509
Mauritius341
Komorros247
Angola              212
Eritrea167
Burundi144
Botswana          125
Namibia121
Gambia44
Saharaja perendimore25
Lezoto24
Seychelles11
Total7 387 252

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 27. 06. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 383 702 raste të konfirmuara

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 27 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

ShtetiNr i rasteve të konfirmuara (27 qershor 2020)
Europa2 383 702
Russia620794
United_Kingdom309360
Spanja247905
Itali239961
Gjermani193243
France162936
Suedia65137
Belgjika61106
Bjellorusia60713
Hollanda50005
Ukraine41117
Portugalia40866
Polonia33395
Zvicra           31403
Rumania25697
Irlanda25414
Armenia23909
Austria17498
Moldavia15776
Azerbaijan15369
Serbia13565
Danimarka      12675
Çekia11038
Norvegjia8815
Finland7191
Macedonia e veriut5766
Bullgaria4513
Luxembourg4173
Hungaria4127
Bosnia_dhe_Herzegovina3934
Greqia3343
Kroacia2539
Shqiperia2330
Kosova2169
Estonia1986
Islanda                                1832
Lithuania                 1808
Sllovakia1643
Sllovenia1558
Letonia1112
Qipro992
Gjeorgjia921
Andorra855
San_ Marino698
Malta670
Mali I zi439
Isle_of_Man336
Jersey319
Guernsey252
Faroe_Islands187
Gjibraltar176
Monako102
Liechtenstein83
Vatikani12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 27 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 27.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 16 836 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 716 vdekje
 • 188 584 pacientë të shëruar
 •     97   pacientë në terapi intensive
 • 15 479   qytetarë në izolim

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes nevojitet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.(Visited 8 times, 1 visits today)

Related posts:

Vdes një person nga Skenderaj, si pasojë e virusit COVID-19
s' besonte tek COVID-19/ Ndërron jetë katër ditë pasi u infektua veterani i ushtrisë
Shqipëria Pjesë e Paketës së Mbështetjes për Ballkanin – BERZH dhe BE Japin 85 Milionë Euro Fonde
Pandemia dhe Ndikimi Tek Agroturizmi Shqiptar
Habit studimi në Angli: Më shumë se 1 milion njerëz kanë lënë duhanin nga frika e pandemisë
6 Farat Më Të Mira Për Shëndetin e Gjithë Organizmit
Halvasia, Burimi i Ëmbël i Kalciumit – Receta e Përgatitjes
OKB: Ulje shqetësuese e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë
Mjekët: Testimet të Domosdoshme për Mbajtjen nën Kontroll të Pandemisë
Çrregullohen shenjat e horoskopit! NASA zbulon të 13-ën, ja çfarë veçorish ka
Banane, Mollë, Portokall, Lëngu Që Ju nevojitet Kundër Mbipeshës
Përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Shtimi i viktimave në vend është alarmues
COVID-19: Mjekët paralajmërojnë pasoja afatgjata në organizëm 
Vdesin 4 persona nga Covid-19 në vend, shënohen edhe 119 raste të reja pozitive
VIDEO: Skena paniku në Paris! Ministrja e Macron harron maskën, vrapon duke mbuluar fytyrën me dorë
Kurat Natyrale Dhe Medikamentet, Përse s' Duhen Përzier asnjëherë
Qumështi Apo Kosi – Cili Është Më i Mirë Për Mëngjes
Qeveria e Shqipërisë obligon qytetarët të mbajnë maska në ambiente të mbyllura
Si Të Ulni Tensionin e Lartë me Tri Metoda Natyrale
Kasniqi: 13 pacientë me COVID-19 janë në gjendje kritike
Pjeshkët Natyrale Shqiptare – Llojet dhe Shijet më të Mira
119 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19 në 24 orët e fundit
Supa Me Oriz Dhe Patate – Shëndeti i Mirë Në Një Pjatë
Si Ta Përdorni Niseshtenë Si tretman Për Flokë Të Yndyrshëm
Shenjat paralajmëruese nga buzët tuaja për shëndetin
5 Kombinime të Thjeshta Maskash me Kafe Për Fytyrën
”Mbi 1 mijë raste me koronavirus në Prishtinë”
Del autopsia, nga se e gjeti vdekjen aktorja Naya Rivera që u gjet në liqen
Bukë Misri me Kos – Metoda më e Shpejtë e Përgatitjes
37 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë
Tre Ushqimet Të Cilat Ulin Kolesterolin Deri Në 40%
Coronavirus do të identifikohet me anë të tingullit të kollës
CNN: Shqipëria, ndër të paktat vende që mirëpret turistë amerikanë
Katër të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Shqipëri
Publikohen rezultatet e para optimiste të vaksinës Anti-Covid
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 15 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Ambasada e SHBA-ve u drejtohet të rinjve: Mbani maskën dhe distancën
Personi pozitiv me COVID-19 del në Prishtinë, rrihet nga disa persona
14 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
306 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në QKUK dhe në spitalet rajonale
Akullore me Kos dhe Fruta – Receta me Freski e Shije
VIDEO: Ecën i zhveshur nëpër rrugët e Tiranës, Policia s' e ndalon qytetarin
Rrepa e Kuqe e Thethit – Perimja që Është Trashëguar Brez Pas Brezi
Maska e Detyrueshme në Ambientet e Mbyllura – Penalizime Për Qytetarët që s' Zbatojnë Rregullin
10 Ushqimet Që Shuajnë Urinë Dhe s' Të Shëndoshin
Gruaja e “çeliktë”/ Ftoi betejën me kancerin dhe i shpëtoi rrëzimit të aeroplanit, 99-vjeçarja mposh...
Alarm në SHBA, regjistrohet rasti i parë i murtajës bubonike, ja si përhapet
Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me koronavirus
​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar
BE Kërkon Prodhimet Shqiptare – Fieri Kryeson me Varietetet e Shalqirit
Suplementët e Kalciumit – Rreziku Serioz Për Shëndetin e Zemrës
Çka është aritmia?
Farat e Vogla Chia – Të Mira Për Zemrën Dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) –...
Kurat e Shpejta Dhe Të Shëndetshme Për Pastrimin e Mëlçisë
Harubi – Diamanti i Rivierës Shqiptare
Vaji Për Gatim – Kur Dhe Si nevojitet Hedhur?
Jufka Të Shijshme me Qofte Shtëpie – Nga Më Të Mirat e Traditës
Shkon në mbi 13 milionë numri i të infektuarve në botë me Covid-19
Shqetësimet që Sjell Inflamacioni – Mos Iu Ndani Këtyre Ushqimeve
Si Ndikoi Karantina Në Shëndetin Mendor Të Studentëve Shqiptarë
Tensioni – Arsyet Përse Luhatet Para Vizitës Tek Mjeku
Labi dhe Ortomedica presin bashkëpunim për t’i ndihmuar kësaj vajze ta kryejë operimin në të dy këmb...
Sëmundja e Patates – Masat e Ndërmarra Për të Luftuar Këtë Problem
“Shqipëria s' do të izolohet”
Salca e Artë e Turmerikut Kundër Inflamacionit
specialistët Zbulojnë Gjurmë të Një Virusi të Ri – A Rrezikohemi Nga Pandemia e Radhës?
Studimi italian: Si shfaqet COVID-19 tek personat që infektohen për herë të dytë
Qiqra Në Furrë, Receta Krokante Për Të Rritur Dhe Fëmijë
PDK-ja kërkon vendim urgjent për rritjen e pagave për profesionistët shëndetësorë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 14 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Historia e Sipërmarrësit që Ka Kthyer Hamallaj në Një Prodhues Vere
Kek me Mollë dhe Amareta – Delikatesa Antike e Kuzhinës
Edhe një viktimë nga koronavirusi në Kosovë
96 pacientë të shtrirë në Klinikën Infektive, pesë në gjendje kritike
Nga kolla te vështirësitë në frymëmarrje, ISHP tregon simptomat e koronavirusit: Shfaqen 2-14 ditë p...
33 të prekur me koronavirus janë të shtrirë në Spitalin e Gjakovës
Pite Shtëpie me Kungulleshka dhe Djathë – Shije e Përsosur
Vdes një paciente e prekur me COVID-19
Të Mbash Shpinën Drejt – Përse Është E Rëndësishme Për Shëndetin
96 raste të reja me koronavirus dhe dy të vdekur për 24 orë në Shqipëri
Si Të Zgjidhni dhe Të Ruani Fiqtë – Këshilla Praktike Për Më Shumë Freski
Qumështor me Miell Misri – Receta e Veçantë me Shije Speciale
Koha e Misrave Të Pjekur – Vlerat e Forta Për Shëndetin
Llojet e Pagjumësisë – Cilat Janë Dhe Si T’i Dalloni
6 Shenjat Fillestare Të Sklerozës – Si T’i Dalloni
Kaq raste janë aktive me koronavirus në Kosovë
13 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Mjekja ka treguar hilenë me të cilën maska kirurgjike mund të jetë njësoj efikase si edhe maska N95
Dr. Izet Sadiku: “Mësohuni të jetoni me virusin edhe për gjashtë muaj”
Kardiologët nga salla operative “aman kujdes se keni me mbetur pa mjek”
Mjeku kosovar në Berlin për viktimat në Kosovë: Ata që kishin sëmundje shoqëruese pse s’vdiqën deri ...
IKSHPK: “Bartja e maskave mbrojtëse është obligative”
Pasojat e koronavirusit tek shëndeti i grave dhe fëmijëve
IKSHPK: Barte maskën, ruaje vetën
Pasojat e pandemisë tek shëndeti i grave dhe fëmijëve
Reshitaj pozitive me COVID-19
DR EVREN FHEMI ATAY – Spitali Ortomedica “Osteogenesis Imperfecta” (VIDEO)
Edhe katër komunave të tjera ju ndalohet qarkullimi pas orës 21:00
konsumimi i ujit të ftohtë ka efekte negative? Çfarë thonë specialistët
Aftësitë e Fuqishme Shëruese të Hudhrës Kundër Sëmundjes së Astmës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *