28 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (28.06.2020) janë testuar 26292  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2402 raste të konfirmuara
 • 56 pacientë kanë vdekur  
 • 1384 pacientë të shëruar
 • 963 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 28. 06.2020

QarkuNr. i rasteve të konfirmuaraNr. i rasteve të shëruaraNr. i rasteve te vdekur
Berat20150
Dibër10100
Durrës4722829
Elbasan37241
Fieri120675
Gjirokastër810
Korça48220
Kukës60441
Lezhë91580
Shkodër3371697
Tiranë108868631
Vlorë11162
Total2402138456

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundi

 

Dy pacientë 70 vjeçarë nga Shkodra dhe një 54 vjeçar nga Tirana, të konfirmuar me COVID19, me disa sëmundje bashkëshoqëruese, kanë vdekur në spitalin infektiv, megjithë kujdesin e mjekëve dhe terapinë intensive.

Vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 77 pacientë, 15 prej tyre janë në terapi intensive, kurse 2 janë të intubuar.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 38 qytetarë, duke e çuar në 1384 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë kanë vijuar testimet në Laboratorin e Virologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 374 testime për të dyshuar të prekur me COVID19 nga të cilat janë konfirmuar 72 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 19 të prekur në Tiranë, 9 në Krujë, nga 8 raste në Shkodër, Durrës, Pukë, nga 4 raste në Sarandë dhe Vlorë, nga 3 raste në Fier, Lushnje, 2 në Lezhë, dhe nga 1 rast në Korçë, Elbasan, Has, Kavajë.

Në vendin tonë aktualisht janë 963 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

 

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor në terren për të siguruar zbatimin e protokolleve

Në zbatim të Urdhërave të ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për masat e veçanta për parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19,  Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor po vijon në terren kontrollet e të gjithë subjekteve për të monitoruar zbatimin e protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së COVID-19.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë intensifikuar kontrollet në terren dhe vetëm në 24 orët e fundit janë kryer 1519 inspektime në të tëra qarqet e vendit.

Nga inspektimet janë marrë 9 masa administrative: 3 vendime të ndërmjetëm për pezullim të aktivitetit në fasoneri dhe pikë karburanti dhe janë vendosur 6 masa administrative me gjobë në bar-kafe, restorante, argjendari. Gjobat janë vendosur në vlerën 100 000 lekë për çdo subjekt të gjetur në shkelje të protokolleve të sigurisë të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga COVID-19.

Masat administrative janë vendosur nga degët rajonale të Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor në qarqet Durrës, Shkodër, Vlorë, Tiranë.

Mbi 88 mijë subjekte janë kontrolluar dhe monitoruar në të tërë vendin gjatë periudhës së epidemisë për masat ndaj COVID19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale kërkon nga qytetarët zbatimin e masave të distancimit sociale, higjenës personale dhe përdorimin e maskave në vendet e mbyllura të rekomanduara. Gjithashtu ju kërkon institucioneve dhe bizneseve të zbatojnë në mënyrë strikte protokollet e sigurisë.

Ndërkohë inspektimet nga inspektorët shëndetësore do të vijojnë punën në terren për ndërgjegjësimin e subjekteve për zbatim të protokolleve të sigursë me zero tolerancë në bare, restorante, subjekte tregtare, institucione publike etj, me qëllim parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19 dhe ruajtjen e shëndetit të qytetarëve.

 

Vlerësimi i situatës aktuale nga Komiteti Teknik i specialistëve

Përfundimi i gjendjes së fatkeqësisë natyrore s’ e ul gatishmërinë në përballje me këtë virus të rrezikshëm, pasi vendi vijon të jetë në gjendje epidemie si pasojë e situatës së shkaktuar nga SARS-COV2. Që do të thotë se do të vijojnë të mbeten në fuqi të gjitha masat e marra në kuadër të gjendjes se epidemisë. Bazuar në ligjin për sëmundjet infektive, do të vijojnë të jenë të ndaluara grumbullimet e çdo lloji, si rrezik i lartë për përhapjen e virusit, do të vijojë karantinimi i personave të konfirmuar me COVID19 si rregull përgjatë gjithë kësaj gjendje, do të vijojnë të jenë në fuqi masat për të kufizuar përhapjen e infeksionit.

Strukturat e Task-Forcës anti-Covid vijojnë të jenë të angazhuar 24/7 në të tërë territorin, me kapacitet të plotë dhe çdo thyerje e rregullave do të konsiderohet kërcënim për shëndetin e popullatës.

Me plotësimin e kapaciteteve në Spitalin Infektiv, sistemi shëndetësor po përgatitet për hapjen e ish-Kirurgjive në QSUT ose spitali COVID3 për të përballuar fluksin në rritje dhe është duke u rekrutuar stafi mjekësor dhe infermieror që do të shërbejë në këtë spital. Paralelisht Vetëm po të do të kemi shtim të rasteve në terapi intensive do të rihapet Spitalin COVID 2, pra ish-Sanatoriumin, dhe në skenarin tjetër, Vetëm po të shifrat kapërcejnë këto kapacitete do të kalohet tek spitali karantinë COVID4 në aksin Tiranë-Durrës.

Komiteti Teknik i Ekspetëve vendosi heqjen e kufizimit për transportin publik, pra do të vijoj transporti publik ndërqyetetas dhe brenda qytetit, por me disa masa dhe protokolle të veçanta të cilat tashmë janë të miratuara dhe aprovuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Përdorimi i maskës gjatë udhëtimit si për ata që shërbejnë dhe për qytetarët që përdorin transportin publik do të jetë i detyrueshëm. s’ do të ketë asnjë tolerancë Vetëm po të do të konstatohet mosrespektim i këtyre masave dhe rregullave të vendosura që janë të domosdoshme për të mbrojtur shëndetin e popullatës dhe për të mos lejuar përhapjen e SARS-COV2.

Masat e reja për të parandaluar përhapjen e COVID-19

 

Fuqizimi i njësive të terapisë intensive

Reanimacioni i Spitalit COVID2 ” Shefqet Ndroqi” është rinovuar duke u pajisur me 100% me pajisje te reja të teknologjisë së lartë. Janë dyfishuar kapacitetet e terapisë intensive në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi” me pajisje mjekësore të teknologjisë së lartë, duke filluar nga shtretërit e reanimacionit, respiratorët, monitorët multi-parametrikë që sapo janë instaluar, cpap, aspiratorë, shiringa elektrike, laringoskopë – seti i plotë i pajisjeve të reanimacionit i ka dhënë një fytyrë të re terapisë intensive të spitalit universitar “Shefqet Ndroqi” me parametrat dhe standardet europiane, për tretmanin e pacientëve me sëmundje të rënda. Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi” mund të rikthehet në spital COVID Vetëm po të kemi rritje të rasteve pozitive.

Në kuadër të fuqizimin të njësive të terapisë intensive deri tani janë pajisur me sete të reja edhe reanomacionet në Spitalin Rajonal të Durrësit dhe Elbasanit.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat:

Situata epidemiologjike në vend po vijon në javën e 16 të epidemisë, por në 3 javët e fundit kemi një intensitet të lartë të hasjes së rasteve pozitive me Covid19. Kemi gjithashtu dhe një numër të lartë të rasteve që kërkojnë tretman spitalor dhe terapi intensive. Kjo situatë, lidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë me kriterin epidemiologjik, siç është periudha e gjatë e inkubacionit 14 ditor, si dhe mos respektimi i masave të vendosura për ndërprerjen e trasmetimit të virusit.

Ndaj Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për të gjithë qytetarët, bizneset, institucionet, respektoni masat e vendosura dhe protokollet e miratuara të sigurisë, si e vetmja mënyrë për të mbrojtur veten dhe të afërmit tuaj.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet çdo sipërmarrje turistike dhe të gjithe pushuesve të zbatojnë protokollin e masave anti-Covid19 përgjatë gjithë sezonit.

Stafi i shërbimit, në kontaktet me pushuesit / vizitorët nevojitet të mbajë në mënyrë të domosdoshme maskat mbrojtëse. Në strukturat akomoduese nevojitet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 metër.

Të zbatohen me rigorozitet masat e pastrimit dhe dezinfektimit në të tëra zonat bufe, bare, restorante, kuzhina në të tëra strukturat akomoduese.

Të tregohet kujdes në përdormin e ashensorit në strukturat akomoduese që e disponojnë atë, duke respektuar masat e distancimit dhe të higjienës.

Të kryhet dezinfektimi i krevateve të plazhit, shërbimeve higjienike dhe aksesorëve të ndryshëm në mënyrë periodike. Të respektohet hapësira midis çadrave dhe ndenjëseve të pushuesve në distancë jo më pak se 3.5 m dhe të evitohen grumbullimet shoqërore.

Kontaktoni me anë të linjës së gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik, apo informacion për Covid19. Vetëm po të dyshoni se jeni të prekur nevojitet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 9 952 507 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 498 519
 • Azi:          2 126 883 raste të konfimuara

53 309 vdekje

 • Afrikë 371 448 raste të konfirmuara

9 480 vdekje

 • Amerikë: 5 046 598 raste të konfirmuara

 244 783 vdekje

 • Oqeania : 9 207 raste të konfirmuara

  133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

 

ShtetiNr i rasteve të konfirmuara (28 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë2 126 883
India528859
Iran220180
Pakistan202955
Turqia195883
Arabia Saudite178504
Bangladesh133978
Katar93663
Kina84743
Indonesia52812
Emiratet e Bashkuara47360
Kuvait44391
Irak43262
Singapore43246
Oman36953
Filipine   34803
Afghanistan30616
Bahrain25267
Izrael23421
Kazakhstan20780
Japonia18390
Korea e jugut              12715
Nepal11755
Malajsia8616
Uzbekistan7725
Taxhikistan5799
Kyrgyzstan4748
Thailand3162
Maldives2305
Palestine           2053
Sri_Lanka2033
Liban1719
Jordania1111
Jemen1103
Taivan447
Vietnam                    354
Mianmar296
Siria                   256
Mongolia219
Brunei_Darussalam141
Kamboxha141
Bhutan76
Timor_Leste24
Laos19
Raste të tjera696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni696
Amerika5 046 598
USA2510323
Brazil1313667
Peru275989
Chile267766
Mexico212802
Canada103021
Kolumbia88591
Argentina57731
Ekuador54574
Bolivia30676
Panama30658
Republika Domenikane30619
Honduras17007
Guatemala16397
Puerto_Rico7066
El_Salvador5934
Haiti5777
Venezuela5130
Kosta_Rika2979
Kuba2330
Nikaragua2170
Paraguai1942
Uruguai924
Xhamaika          690
Suriname391
Guyana230
Ishujt Kajman196
Bermuda146
Trinidad dhe Tobago124
Bahamas104
Aruba101
Barbados97
Ishujt Virgin81
Sint_Maarten77
Antigua_and_Barbuda65
Saint_Vincent_&_Grenadines29
Belize24
Curaçao24
Grenada23
Saint_Lucia19
Dominica18
Ishujt Turks_and_Caicos16
Saint_Kits dhe Nevis15
Ishujt Malvinas13
Greenland13
Montserrat11
British_Virgin_Islands8
Bonaire7
Anguilla3
Oqeania9 207
Australia7641
Zelanda e re1176
Polinezia Franceze62
Guam248
Kaledonia e re21
Fixhi18
Ishujt Mariana30
Papa new Guinea11
Afrika371 448
Afrika e jugut131800
Egjypt63923
Nigeria24077
Gana16431
Algeria12968
Kameron           12592
Maroku11877
Sudan9258
Cote_dIvoire8739
Republika e Kongos6552
Senegal6459
Kenia5811
Etiopia5570
Guinea               5291
Gabon5209
Xhibuti4643
Mauritania3907
Republika e Afrikes qendrore3429
Somalia2878
Mali2118
Madagaskar2005
Guinea Ekuadoriale2001
Sudani jugor1958
Guinea_Bissau1614
Zambia1531
Sierra_Leone1410
Kongo               1245
Tunizia1168
Benin1124
Cape _Verde1091
Niger1068
Malawi1038
Burkina_Faso941
Ruanda878
Chad865
Uganda848
Mozambique839
Eswatini745
Liberia729
Libia713
Sao_Tome _and_Principe713
Togo615
Zimbabwe567
Republika e Tanzanise509
Mauritius341
Komorros247
Angola              244
Saharaja perendimore208
Eritrea191
Burundi             144
Botswana125
Namibia121
Gambia45
Lezoto24
Seychelles11
Total7 554 832

 

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID – 19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 28. 06. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 397.675 raste të konfirmuara

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 28 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

ShtetiNr i rasteve të konfirmuara (28 qershor 2020)
Europa2 397.675
Russia627646
United_Kingdom310250
Spanja248469
Itali240136
Gjermani193499
France162936
Suedia65137
Belgjika61209
Bjellorusia61095
Hollanda50074
Ukraine42065
Portugalia41189
Polonia33714
Zvicra           31472
Rumania26022
Irlanda25437
Armenia24645
Austria17562
Moldavia16080
Azerbaijan15890
Serbia13792
Danimarka      12675
Çekia11298
Norvegjia8815
Finland7191
Macedonia e veriut5916
Bullgaria4625
Luxembourg4217
Hungaria4138
Bosnia_dhe_Herzegovina3935
Greqia3366
Kroacia2624
Shqiperia2402
Kosova2169
Estonia1986
Islanda                                1836
Lithuania                 1813
Sllovakia1657
Sllovenia1572
Letonia1115
Qipro994
Gjeorgjia924
Andorra855
San_ Marino698
Malta670
Mali I zi469
Isle_of_Man336
Jersey319
Guernsey252
Faroe_Islands187
Gjibraltar176
Monako103
Liechtenstein83
Vatikani12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID – 19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 28 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 28.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 16 681 rastet aktualisht të konfirmuara  
 • 34 738 vdekje
 • 188 891 pacientë të shëruar
 •     98   pacientë në terapi intensive
 • 15 423   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes nevojitet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts:

Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike, ja si duket ish-deputeti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘Jeta është e fuqishme’, foto hit në internet! Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë
10 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 61 pacientë të tjerë
Vdesin 3 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë
Vdes 21 vjeçarja me Covid 19 pas lindjes
Shtohen rastet e ‘sindromës së zemrës së thyer’ për shkak të pandemisë
Një vaksinë ruse jep rezultate premtuese
COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale
Avdiu: Shumë të infektuar me Covid-19 në Kosovë po e mbajnë të fshehtë
FSSK: Me kusht që s' ndiqen masat, Kosova rrezikon të bëhet Wuhani i Ballkanit
Në QKUK po trajtohen 282 pacientë me Covid-19 pozitiv
Studimi mbi 17 milionë njerëz: Nga mosha, sëmundjet e deri tek raca! Të gjithë faktorët pse vret Cov...
Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
Këto produkte nevojitet të shmangen gjatë verës
Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)
36 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë në Kosovë
Isa Mustafa pozitiv me COVID-19
Më shumë se 7 mijë persona të prekur me COVID-19 vetëm për 24 orë në Meksikë
Oferta e rrallë nga ishulli i Karaibeve: Një vit punë nga “plazhi” për të interesuarit
“Vaksina kundër Covid paralizon fëmijët”, Kanye West dhe deklarata e frikshme
Tetë persona ndalohen në Prizren, s' respektuan orarin e lëvizjes
Dy viktima dhe 90 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Rezultatet shokuese të studimit të fundit për COVID-19/ Shkencëtarët: Mund të shkaktojë dëmtime të r...
Për të gjithë ata që s' vënë maskë, Eminem u bën “diss” me këngën e re
Vdes 17 vjeçari në Mitrovicë, aksidentalisht vetura iu përfshi nga zjarri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 10 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ
Besnik Peci: Ju ftoj të shohim pozitivisht pasi edhe nata më e errët e ka agimin e saj
“Mami, ti je e shëmtuar”, si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë
Studiuesit zbulojnë sa përqind na mbron maska
Përhapja e coronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat për të mbrojtur vet...
Në këtë vend u shënuan 100 mijë raste me COVID-10 vetëm për pesë ditë
Raporti i OKB: Virusi s' ishte befasi, shkenca e thotë qartë: Mos ndërhyni në jetën e egër
Sa kohë nevojitet për ta marrë virusin në restorant
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 09.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Respektoni masat dhe oraret e lëvizjes
Aprovohet medikamenti rus, vret 77,5% të koronavirusit në 5 ditët e para
82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Qeveria s' e kalon nismën e Kuvendit për luftimin e COVID-19
77 raste aktive me koronavirus në Gjilan
Ecja mund të ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) për 43 për qind
Afro 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë
214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *