3 përbërësit që zhbllokojnë arteriet dhe ulin kolesterolin

Ilma Lamçe

Arteriet mbartin gjakun dhe oksigjenin në pjesë të ndryshme të trupit, nga koka deri te këmbët. Arteriet duhet të jenë të shëndetshme në mënyrë që të transportohet gjaku dhe oksigjeni në të tërë trupin.
Megjithatë, te shumë persona arteriet bllokohen. Në fakt, sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, çdo 40 sekonda, dikush në Shtetet e Bashkuara pëson atak në zemër, që mund të jetë për shkak të arterieve të bllokuara.

Bllokimi i arterieve ndodh si pasojë e formimit të pllakës bakteriale
në veshjene  brendshme të arterieve, që bllokojnë rrjedhjen e gjakut,
duke ulur furnizimin me gjak dhe oksigjen në trup. Si pasojë, disa
organe nuk mund të funksionojnë normalisht.

Kolesteroli i mirë (HDL) ndihmon në kontrollin e niveleve të
kolesterolit të keq (LDL), dhe është e rëndësishme të jeni në gjendje
t’i mbani këto nivele të balancuara. Në fakt, nivelet e larta të
kolesterolit të keq njihen si vrasësi i heshtur, që shpeshherë nuk
del në pah deri sa është tepër vonë.

Sipas një studimi të kryer ka rezultuar se  nivelet e LDL, edhe pse
të ulëta, kanë një ndikim të qëndrueshëm në shëndetin e zemrës. Ka mjete
të thjeshta, natyrale dhe të shëndetshme që mund të ndihmojnë, duke
përfshirë tre përbërës: hudhër, shafran dhe tërshërë.

-Hudhra ndihmon për të ulur nivelet e kolesterolit LDL në gjak. Kjo
parandalon arteriet nga bllokimi, parandalon mpiksjen e gjakut dhe
redukton presionin e gjakut.

Mjafton të merrni 2-4 thelpinj hudhër të papërpunuar në ditë. Vetëm po të
hudhra e papërpunuar është shumë e vështirë për t’u ngrënë, mund të
përfshini 5-7 thelpinj në gatimet e përditshme. Mund ta shtoni atë në
salcë ose në sallatë. Hudhra gjithashtu mund të gjendet në formë
tabletash dhe kapsule, si dhe në një ekstrakt ose pluhur.

-Shafrani është një erz që mund të ndihmojë në uljen e niveleve të
kolesterolit LDL, pastrimin e arterieve dhe mbrojtjen e zemrës.
Kurkumeni, një përbërës që ndodhet në shafran ka veti anti-inflamatore
dhe antioksiduese, që parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe zhvillimin e
trombociteve. Gjithashtu mund të zvogëlojnë rrezikun e sulmit në zemër
ose goditjeve në tru.

Një mënyrë për të marrë shafranin është: hidhni 1 lugë çaji pluhur dhe
pak mjaltë brenda një gote me  qumësht të ngrohtë. Pini 1-2 herë në
ditë. Shafrani  i Indisë mund të përfshihet edhe në gatimin tuaj,
ndoshta në një salcë ose supë.

-Tërshëra është një ushqim i shëndetshëm për shkak të përmbajtjes së
lartë të fibrave të tretshme. Është rekomanduar nga Shoqata Amerikane e
Zemrës që përdorimi i fibrave dietike për të rriturit duhet të jetë 25
deri në 30 gramë në ditë nga burime ushqimore, jo si suplement. Kjo
është arsyeja pse tërshëra është një opsion fantastik.

Fibrat e tretshme ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit LDL në gjak.

Për të marrë përfitimet më të mira nga bollgur, hani 1-2 tasa me
tërshërë çdo ditë. Ju gjithashtu mund të shtoni fruta të freskëta, arra
dhe madje edhe mjaltë për të rritur shijen në një mënyrë më të
shëndetshme.

Këshilla të tjera për uljen e rrezikut për arteriet e bllokuara dhe nivelet e larta të kolesterolit:

 
Shmangni pirjen e duhanit
Shmangni pirjen e alkoolit
Ruaj një peshë të shëndetshme
Qëndroni larg stresit / ankthit të keq
     Bëni rregullisht joga dhe meditim
Qeshni shumë
Bëni analiza të rregullta gjaku

Related posts:

Kujdes, mos e teproni me ushqime pas Ramazanit!
Patëllxhanë Të Shtruar Me Domate – Tava Më e Thjeshtë Për T’u Përgatitur
Ja si të kuptojmë që na kanë skaduar produktet e grimit
UNICEF dhe USAID ndihmon 5950 familje dhe 240 institucione
Vendi që po habit botën – Asnjë viktimë nga koronavirusi
Zbulohet “faktori” i ri pse Covid-19 prek më rëndë burrat sesa gratë
TERAPIA ME TRE ANTIVIRALË MUND TA PËRSHPEJTOJË SHËRIMIN NGA COVID-19
Rasti i fundit në Prizren me COVID-19 është doganier
Bie numri i vdekjeve në Itali
Fillon Testimi i Vaksinës Kundër COVID-19 Në SHBA
Ky trend i viteve ’60 rikthehet këtë sezon dhe VIP-at po e adhurojnë
U tha se virusi “do të bënte kërdinë”, befason Afrika
Këto vende evropiane do të fillojnë të lehtësojnë masat
Kur e ke vajzën motër, Rudina Dembacaj/ FOTO
Rama: Kemi fituar fazën e parë të përballjes me Covid-19
61 të shëruar dhe vetëm një rast pozitiv në Kosovë
Salepi Shqiptar, Bima Që Rrezikon Zhdukjen
E fundit: Izraeli zbulon antitrupin që vret coronën
Ushtrimet e tepërta ulin imunitetin e trupit përballë Covid-19
14 raste të reja në Shqipëri, shkon në 562 numri i të prekurve
Kryeministri Kurti dhuron gjak
QKMF-ja në Rahovec pa termometër, indinjohet qytetari
Buka, Nën Kërcënimin e Çmimeve të Larta dhe Burimeve të Furnizimit
Qëndrim gracioz i trupit pa asnjë gram dhjamë: Treningu i balerinave profesioniste do të bëjë çudira...
Shënohen 195 viktima brenda një dite nga koronavirusi në Itali
Numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 5 milionë
Kanceri tek kafshët shtëpiake – këto janë shenjat paralajmëruese
Telefono falas në nr 03820080890, ndaje shqetësimin tënd me psikologun
paraqesin imazhe dixhitale mbi botën reale, Apple vjen me një krijim të veçantë
Mjeku shqiptar në Suedi: Masat e marra janë më tepër këshilluese, i besohet ndërgjegjes dhe përgjegj...
Cili Është Termometri Që Mat Më Saktë Temperaturën
Byrek me Kos, Vezë dhe Petë të Pjekura – Shije Fantastike
Tiramisu Shtëpie Me Çokokrem – Ëmbëlsia Më Delikate Në Një Pjatë
Pite Të Mbushura Plot Shije Për Fëmijë Dhe Të Rritur
Franca teston më 11 maj aplikacionin që do gjurmojë virusin
Kjo është 101-vjeçarja që mposhti gripin e derrit, kancerin dhe koronavirusin
Ecja ditore ju zgjat jetën: Tani e dimë saktësisht sa hapa në ditë duhet patjetër t’i bëni
Para Se Ta Blini – Si Të Dalloni Vetëm po të Mishi i Pulës Është i Freskët
Lajmi i fundit: Të enjten hapen objektet fetare dhe rritet lëvizja e qytetarëve
Franca regjistron numrin më të lartë të vdekjeve në në të ardhmen në Europë
47 kosovarë kthehen nga Sllovenia
Çfarë është sëmundja ‘Kawasaki’ dhe si lidhet me COVID-19?
Mjekët u infektuan me koronavirus më pas u ndryshoi ngjyra e lëkurës, mësohet arsyeja pse
Armiqtë e shëndetit të mëlçisë
Kosovë “84 të shëruar nga 480 raste me COVID-19”
Tri gra shtatzëna të prekura me koronavirus në vendin tonë
Haziri: Masat dhanë efekt – që tri ditë në Gjilan nuk kemi asnjë rast me koronavirus
Robotë humanoidë në hotelin për pacientët me koronavirusin
Piling shtëpiak nga sheqeri dhe mjalti për shputa të lëmuara
Italia drejt mposhtjes së koronavirusit – Rreth 3000 të shëruar brenda një dite
Kafja parandalon kancerin e lëkurës
ANALIZA/ “Skenarët e përballimit të epidemive”- Prof. Barbullushi: Të vërtetat Universale të Covid-1...
Çka është Gripi?
Fëmijë të llastuar? Kuptoni nëpërmjet këtyre shenjave!
15 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Konfirmohen edhe 6 rate të reja me koronavirus në Suharekë
Shqipëria me Konsumin më të Lartë të Frutave Përgjatë 1 viti
Pse s' nevojitet ta largoni grimin me lecka?
Klinika e Onkologjisë ofroi 40 mijë shërbime mjekësore për 9 javë
Pesë aroma të këqija të trupit që nuk duhet të injorohen
Profesori, të cilin koronavirusi e bëri milioner
Çfarë janë sëmundjet zoonotike dhe pse ato po përhapen gjithnjë e më shumë te njerëzit?
Dita botërore e Shëndetit Oral 20.03. 2020. Të nderuar qytetar Të nderuar profesionist të shëndetit...
“Party Covid-19”, ideja që po shqetëson autoritetet në SHBA
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 12 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Mjeku i prekur nga koronavirusi/ Reagon ministrja Manastirliu dhe tregon gjendjen e tij shëndetësore
Bllokimi i muskujve nga stresi dhe tensioni, si ta kuptoni dhe çlironi trupin tuaj
Njollat e Errëta Në Lëkurë – Mënyrat Natyrale Si T’i Trajtoni
Kjo bimë rigjeneron qelizat tuaja, lufton aneminë, diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheq...
COVID-19 në Shqipëri
Kina nis testimin e vaksinës së parë në botë kundër COVID-19
Detaje për vdekjen e gruas shtatzënë
Çka janë aknet hormonale dhe si trajtohen ato?
Si ndërlidhen me njëra-tjetrën mosha, kanceri dhe sëmundjet e zemrës?
Meridian Express, aty ku bëni blerje të sigurta (VIDEO)
Përdorimet Fantastike të Vezës Përtej Kuzhinës
“Këto duar”, Miriam Cani publikon foto me Duamin
E thonë shkencëtarët: Ky do të jetë vendi më i goditur nga koronavirusi
Së shpejti një libër që mund të trondisë familjen mbretërore
Mbërrijnë edhe 8 ton mjete mbrojtëse personale për mjekët
Për tretje më të mirë: Çaji i koprës kundër fryrjes
A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?
Stigma sociale dhe COVID-19
Çomlek me Patëllxhanë dhe Mish Viçi – Receta e Veçantë me Shije Speciale
A Është e Vërtetë që një Vaksinë Kundër COVID-19 do Shpërndahet nga Ajri
COVID-19: Mbi 200 raste të dyshimta nga historiku i kontakteve në Ferizaj
E thotë psikologu: Martesat e vona janë më të lumtura se të hershmet
Vaji i Ullirit – Si Ta Përdorni Për Bukurinë Dhe Shëndetin
VIDEO: Sa e sigurt është distanca që ruajmë? Shihni stërkalat kur kollitemi
Në plazh apo pishina, ja këshillat për të patur pushime të sigurta nga Covid-19
AGK dhe KFOS sigurojnë materiale mbrojtëse për punëtorët e mediave
Prej 37 pacientëve të shtrirë në Infektivë, dy janë në gjendje kritike
Si Ndikon Veza Për Kolesterolin, Diabetin dhe Shëndetin e Zemrës
Një shtesë antimikrobike rezulton e aftë për eliminimin e Covid për një afat kohor prej 90 ditësh
Sekreti për një trup si Xhensila Myrtezaj/ VIDEO
60 të arrestuar për mosveprim sipas dispozitave shëndetësore
Koha për Masa Kundër Ndotjes Plastike të Ujërave Detare
Shqipëria, vendi i 6-të në Europë për ndalimin e “terapisë së konvertimit”
Si të përdorni lëngun e aloe verës kundër diabetit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Si transmetohet hepatiti B?

Mon Feb 4 , 2019
Përgjigjet mjeku gastrohepatolog Altin Cekodhima Hepatiti B përhapet përmes kontaktit direkt me gjakun e një personi të infektuar, lëngut seminal (spermës), dhe lëngjeve të tjera të trupit.  Disa rrugë nga ku mund të merret hepatiti B janë: – Marrëdhëniet seksuale me një person të infektuar pa përdorur kondom (prezervativ); – […]