Mon. May 23rd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Depresioni

Stresi manifestohet në mënyra të ndryshme, të tilla si takikardi, lodhje e shpejtë, dhimbje koke, çrregullime të tretjes dhe pagjumësi.

Kërkimet e fundit kanë treguar se një përqindje e madhe e të rinjve përjetojnë stres të rëndë dhe 13% e tyre, çojnë në vetëlëndim.

Specialistët sugjerojnë teknikat e kontrollit të frymëmarrjes si një metodë për ta trajtuar atë.

Sidoqoftë, ka disa ushqime që njihen për vetitë e tyre anksiolitike dhe relaksuese dhe veprojnë si ilaçet kundër depresionit natyral, rrisin gjendjen shpirtërore dhe luftojnë pagjumësinë.

1. Arrat

Arrat janë një ushqyes që i sjellin dobi trurit tonë në mënyra të ndryshme ndërsa në të njëjtën kohë ato mund të na japin gjumë të qetë. Gjëja kryesore është se ato përmbajnë melatoninë, e cila duket se rrit përqendrimet e këtij hormoni në gjak.

2. Çaji jeshil

Çaji jeshil është provuar shkencërisht se ndikon në nivelet e serotoninës në tru, të cilat janë përgjegjëse për disponimin tonë të mirë. Dy filxhanë çaj jeshil në ditë është ideale!

3. Avokado

Ky frut, ndër të tjera, përmban luteinë, b-karotinë, vitaminë E dhe acid folik dhe mbron trupin tonë nga stresi i fortë. Përveç kësaj, ajo është e pasur me yndyrna të dobishme.

 

Leave a Reply