353 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit 24 orëve janë shëruar 353 pacientë.

Po ashtu IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542  mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 645 raste pozitive.

Rastet pozitive janë nga komuna 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 raste, Gjakovë 33 raste, 33 raste, Gjilan 28 raste, Ferizaj 24 raste, Lipjan 20 raste, Fushë-Kosovë 19 raste, Skenderaj 15 raste, Suharekë 15 raste, Viti 13 raste, 11 raste, Drenas 11 raste, 11 raste, 11 raste, 10 raste, Vushtrri 10 raste, 9 raste, 8 raste, Dragash 7 raste, 4 raste, Shtime 3 raste, 2 raste  dhe me nga 1 rast komunat , Hani i Elezit, , dhe .

ndërsa janë raportuar 12 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

janë nga komunat: Gjilan 2 raste (80, 72 vjeç), 2 raste (88, 75 vjeç), 1 rast (85 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (68 vjeç), Mitrovicë 1 rast (53 vjeç), 1 rast (86 vjeç), Prizren 1 rast (82 vjeç), 1 rast (80 vjeç), Shtime 1 rast (71 vjeç).

 

 

 Postime të ngjashme