Shëndeti
Sun. Mar 26th, 2023
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
A4F9B304 AF62 4DAF 8F02 C7BA041CBD3C

A4F9B304 AF62 4DAF 8F02 C7BA041CBD3CJogurti është një ushqim i shëndetshëm dhe i shijshëm, i cili është i pasur me proteina, kalcium, fosfor, dhe probiotikë të dobishëm për traktin gastrointestinal. Këtu janë 5 benefite shëndetësore të jogurtit:

  1. Përmirëson shëndetin e tretjes: Jogurti është i pasur me probiotikë, të cilët janë mikrobe të mira që ndihmojnë në rregullimin e mikroflorës së zorrëve dhe në përmirësimin e shëndetit të tretjes.
  2. Ndihmon në kontrollin e peshës: Jogurti është i pasur me proteina, të cilat ndihmojnë në rritjen e ndjesisë së ngopjes dhe uljen e sasisë së ushqimit të konsumuar, kështu që mund të ndihmojë në kontrollin e peshës.
  3. Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të kockave: Jogurti është i pasur me kalcium dhe fosfor, të cilat janë esenciale për shëndetin e kockave dhe mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës.
  4. Ndihmon në rritjen e imunitetit: Jogurti është i pasur me probiotikë, të cilët ndihmojnë në përmirësimin e sistemit imunitar duke përmirësuar funksionin e barierës së mukozës së zorrëve dhe duke ulur inflamacionin.
  5. Ndihmon në mbajtjen e niveleve të tensionit të ulët të gjakut: Disa studime kanë treguar se konsumimi i produkteve të pasura me kalcium, siç është jogurti, mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të tensionit të ulët të gjakut dhe në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

You cannot copy content of this page