Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Nëse shkoni të zemëruar në shtrat është një nga gjërat më të dëmshme që mund të bëni. Kur jeni zgjuar, keni mundësinë t’i përpunoni emocionet negative dhe t’i lini pas ato.

Nëse i mbani për vete dhe flini me to, edhe shqetësimet më të vogla mund të shndërrohen në një dramë të vërtetë Shekspiriane.

Bright Side zbulon se si zemërimi para se të flini ndikon në gjumin tuaj:

Zemërimi ju shkatërron gjumin

Stresi dhe ndjenjat negative s’ ju lejojnë të flini. Në këto rrethana, edhe Nëse shtriheni në krevat, do ta keni të vështirë të flini qetësisht. Për më tepër, është e provuar gjithashtu se pagjumësia, ju krijon më shumë zemërim. Në këtë rast, zemërimi e bën gjumin e keq edhe Nëse arrini të flini pak. Ju do të zgjoheni më të lodhur, në vend që të ishit relaksuar.

640 0 5f6483b36ad87

Zemërimi është i rrezikshëm për shëndetin tuaj

Shkencëtarët tashmë kanë përcaktuar se cilësia e gjumit ndikon në shëndetin e përgjithshëm të dikujt. Normalisht, gjumi vepron si “terapi brenda natës”, duke stabilizuar emocionet tona në mënyrë që të mund t’i përballojmë më mirë ndjenjat tona të nesërmen. Por zemërimi dhe stresi intensiv mund ta rrezikojnë këtë proces. Emocionet negative çlirojnë hormonet e stresit, duke ju bërë më nervoz dhe shumë simptoma alarmante mund të vijnë së bashku me këtë. Në planin afatgjatë, kjo mund të çojë në pagjumësi, gjumë të përshtatshëm dhe makthe – ose, në rastet më të këqija, probleme të shëndetit mendor, si depresioni.

640 0 5f6483b4026e8

Është më e vështirë të harrosh ndjenjat e këqija pasi fle

Studiuesit pretendojnë se ne jemi më pak në gjendje të harrojmë një përvojë negative pasi të flemë sesa para . Gjumi zmadhon çdo emocion, mendim dhe problem. Kur flemë, truri ynë përpunon informacione të reja dhe i ruan ato në kujtesën tonë të shkurtër dhe afatgjatë. Gjatë gjumit, zemërimi hyn në kujtesën tonë të afatgjatë dhe mund të ketë një efekt afatgjatë. Një përvojë e keqe zvogëlohet shumë Nëse qëndrojmë zgjuar pas saj, ndërsa gjumi “mbron” reagimin negativ emocional. Kur ndjenjat e këqija ngurtësohen në kujtesën tuaj, do të jetë shumë më e vështirë t’i harroni ato në të ardhmen.

Zemërimi vret sinqeritetin

Dihet që mbrëmja e vonë është koha e pikut për intimitet. Të shkosh në shtrat i nervozuar me siguri shkatërron gjendjen shpirtërore, por gjithashtu krijon një atmosferë toksike. Në fund, filloni ta shoqëroni kohën e gjumit me zemërimin në vend të rehatisë dhe lidhjes me partnerin tuaj. Dhe Nëse kjo përsëritet rregullisht, mund të shndërrohet në hidhërim dhe përfundimisht do të shkatërrojë marrëdhënien.

640 0 5f6483b456f0c

I dërgon mesazhe negative partnerit

Nëse në mes të një debati vendosni thjesht të rrotulloheni dhe të tërhiqni batanijen fort, ju po dërgoni një mesazh që vlerësoni “fitoren” në konflikt më shumë sesa mbajtjen e një marrëdhënieje të shëndetshme me personin me të cilin po grindeni. Ju mund të mos dëshironi të komunikoni atë qëllim, por kjo është ajo që merr partneri. Mënyra se si i trajtoni mosmarrëveshjet mund të forcojë ose shkatërrojë marrëdhëniet tuaja.

640 0 5f6483b519fa8

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page