5 këshilla për t’u mbrojtur nga alergjitë pranverore

Alergjia pranverore, Alergjia

Pesë këshilla se si të mbrohemi nga alergjitë pranverore:

•        Identifikoni nëse keni ndonjë alergji.
•        Konsultoni mjekun për çdo simptomë.
•        Mbani pastër ambientin ku qëndroni ditën dhe atë ku flini.
•        Nëse keni alergji lexoni me kujdes përshkrimin e artikujve që konsumoni.
•        Ndërroni veshjet pasi të keni hyrë brenda nga ambieti i jashtëm./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Njëzet e një vite më parë, brigada 138 e UÇK-së, nën komandën e Agim Ramadanit, nisi Betejën e Kosha...
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit
Këshilla e ekspertëve për të hequr erën e hudhrës pas ngrënies
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
29 të infektuar në qendrën e shpërndarjes së postës në Hagenbrug të Austrisë
Ja sa dënoheni nëse bëni sulm seksual
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
#CME SAQ INDUCTION AGENTS Which of the following inhibits 11-Beta-Hydroxylase !? A. STP... B. Pro...
Mjekët gjermanë protestojnë për mungesën e pajisjeve mbrojtëse
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Sot dita botërore e shëndetit, sa është pritshmëria për të jetuar e shqiptarëve, si krahasohet me Eu...
Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
6 Ways to Burn More Calories Doing Bodyweight Exercises
Masakra e Rezallës, kryer mizorisht 21 vjet më parë, është një tjetër dëshmi e gjenocidit të shtetit...
Kosova po shkon drejt krizës për ujë të pijshëm
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
Zvicër: 1 në 10 pacientë, të dëmtuar nga trajtimi mjekësor
Çka është Kontrata e Punës?
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Inteligjenca artificiale kapërcen mjekët në diagnostikimin e kancerit të gjirit
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Jemi duke përjetuar stres nga e mira
Nëse transfuzioni është i nevojshëm për individin me grupin e gjakut B dhënësit e gjakut mund të ke...
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
Zvicra numëron 2 milionë e 125 mijë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjek...
“Me 50 ml alkool arrestohesh, kur pi kokainë mund të drejtosh bashki e qeveri”/ “Shpërthen” mjeku i ...
Get Ready to Run Your First 5K With This Plan
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Dr.Istref Plakolli: Sindroma Goodpasture
Ventrolateral - Çka është Ventrolateral?
Kur shkenca ndrydhet nga një dogmë filozofike
Startapi izraelit Sonovia gjen zgjidhjen për ndalimin e përhapjes së koronavirusit
Çka është Mitra?
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Kushtetuesja pezulloi Ligjin për Paga, çka i konvenon atyre ky vendim?
Kolegji i Mjekëve të Rumanisë falenderon Kryetarin e Odës së Mjekëve të Kosovës për asistencë në ras...
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
Dr.Halil Krasniqi: Njeriu është aq i vjetër sikur gjendja e enëve të gjakut të tij
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Mjekët izraelitë zbulojnë molekulën që mund t'a shpëtonte Stephen Hawking
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Mjekja suedeze e kthen çmimin Nobel për shkak të Handkes
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Të gjithë banorët e Zvicrës kanë të drejt të udhëtojnë për pushimet verore në 2020
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
JU LUTEMI RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 🔴 Vërehen grumbuj të njerëzve në kryeqytet! 🔴 Ju lutemi qytetarëve të...
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Mami dhe babi bëjnë një fotografi, pastaj mjekët vënë re diçka fantastike!
Deputeti i LDK-së i kërkon Qeverisë rritje të pagës së punëtorëve shëndetësor
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
IKSHPK: Rekomandime për Ethet Hemorragjike Krime Kongo
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Kërkesa të shumta për shërim jashtë vendit
Qytetarë të respektuar, Ballafaqimi me pasojat COVID-19 do të jetë mbi te gjitha prioritetet. Në LD...
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Përmbajtja e Kontratës së Punës
Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë pro...
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Vinkristin
Apeli i infermieres në Itali: Qëndroni në shtëpi. Bëjeni për ne dhe për veten tuaj!
Policia britanike i bëri surprizë të veçantë djalit shqiptar 4 vjeçar për ditëlindje
Historia e një foto që ndryshoi botën
Shkon në 4 numri i viktimave nga Covid-19 në Kosovë
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile

Sun Mar 10 , 2019
Shkruan: Dr.Fatmir Salihu – Specialist i Mjekësisë Familjare Është një dukuri që shfaqet te foshnjat që karakterizohet me periudha të rregullta të vajtimit dhe ngacmueshmërisë së pashpjegueshme, zakonisht në pasditen e vonë dhe në mbrëmje, sidomos ndërmjet moshës 2 dhe 16 javësh. Nuk mund të identifikohet asnjë shkak i dhimbjes […]