5 mënyra efektive për të menaxhuar peshën e trupit – Gazeta Tribuna


Këto janë 5 mënyrat më efektive për të menaxhuar peshën e trupit tuaj dhe sigurohuni që s’ harroni të ushtroni, sa herë që të keni mundësi.

Trupi është po aq i fortë sa mendja e tij, kështu që mbajeni veten të motivuar dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë përpara, transmeton Gazeta Tribuna.

1 .Mëngjesi

kurse duket mjaft e çuditshme për të ngrënë kur përpiqeni të humbni peshë, në fakt, të hani mëngjes në një orë zgjim mban nivelet e kolesterolit të ulët dhe nivelet e insulinës të qëndrueshme, gjë që fillon metabolizmin.

Mëngjeset e shëndetshëm nevojitet të kenë një proteinë, disa fibra dhe nevojitet të përmbajnë sa më pak sheqer të rafinuar.

2 .Shmangni stresin

Ka prova që sugjerojnë se sekretimi i kortizolit, i cili është një hormon në trupin tuaj që prodhon në kohë stresi, është i lidhur me një rritje të yndyrës në bark.

Kjo është ajo që ne sugjerojmë në mënyrë që të minimizojmë nivelet e stresit gjatë gjithë ditës:

Gjumi është shumë i dobishëm dhe i nevojshëm për trupin, në mënyrë që të sigurohet që të merrni të paktën 7 orë gjumë çdo natë.

Koha personale: Përpiquni të gjeni kohë për veten tuaj çdo ditë. Pesëmbëdhjetë minuta janë të mjaftueshme për të pastruar mendjen tuaj nga mendimet negative dhe për t’u çlodhur, shkruan alternative medicine.

Shmangni punën në dhomën tuaj të gjumit sa më shumë që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, mendja dhe trupi juaj do të dinë që dhoma gjumi është një zonë e sigurt, nga mjedisi i ngjeshur i përditshëm.

3 .Ecni sa më shumë që të jetë e mundur

Studimet tregojnë se burrat, të cilët kanë zvogëluar hapat e tyre të përditshëm, pa ndryshuar dietën në të cilën ndodhen, çojnë në një rritje të yndyrës në bark prej 7% në 2 javë. Në mënyrë që të qëndroni në formë, sigurohuni që të merrni një pedometër dhe synoni të rritni numrin e hapave të përditshëm që bëni.

Me kusht që keni një punë të ulur, ngrihuni në këmbë dhe ecni për 30 hapa çdo 30 minuta. Një gjë tjetër që nevojitet të bëni gjithnjë natyrisht është të merrni shkallët në vend të ashensorëve dhe të shkoni në shëtitje në vend të makinës, kurdo që të jetë e mundur.

4 .Drithërat janë rruga përpara

Me kusht që s’ keni fikur ende kokrra të rafinuara për kokrra të plota, nevojitet ta bëni këtë menjëherë. Drithërat integrale ndihmojnë glukozën dhe insulinës në trupin tuaj dhe shpejtojnë shkrirjen e yndyrës. Një gjë tjetër që nevojitet marrë në konsideratë është shmangia e kokrrave të bardha, në vend të kësaj ndryshoni ato për bukë gruri kafe dhe oriz kafe të egër.

5 .Hidratoni trupin tuaj

Pirja e shumë uji gjatë gjithë ditës rrit proceset që lidhen drejtpërdrejt me humbjen e peshës. Për më tepër, uji mban mbeturinat dhe toksinat jashtë trupit dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Pini rreth 6 -8 gota ujë në ditë.

Mund të thoni që jeni mjaft të hidratuar Me kusht që dhe kur urina juaj rrjedh pothuajse e qartë. Me kusht që është ende e verdhë, pini edhe pak ujë.

loading...

Related posts:

Që kur erdhi në jetë e deri sot Kian e shikon Fatmën në dritë të syrit/ FOTO
Arrestohen 102 persona brenda 24 orëve – nuk respektojnë kufizimin e lëvizjes
Vezët, Të Skuqura Apo Të Ziera – Vlerat Ballë Për Ballë
Ja pse meshkujt pëlqejnë femrat e kuruara
COVID-19 sulmon placentën gjatë shtatëzënisë, studimi i befas
Përdorimet Fantastike të Vezës Përtej Kuzhinës
Pasta Akulli – E Freskët, E Ëmbël, E Shtëpisë
COVID-19: Mbi 200 raste të dyshimta nga historiku i kontakteve në Ferizaj
Për gjithë botën është princ, William në vijë të parë të luftës me koronavirusin
Shqiptarët po “vdesin” nga sëmundjet e zemrës
Zbulimi i shkencëtarëve rusë/ Ja pse foshnjat infektohen më pak nga koronavirusi
Ushtria amerikane zbulon testin e gjakut, tregon Në rast se je i infektuar me Covid-19 brenda 24 orë...
Zvicra, Norvegjia dhe UNDP financojnë blerjen e 30 respiratorëve për të ndihmuar Shqipërinë të përba...
Vezë me Domate dhe Speca – Receta Perfekte për një Drekë të Lehtë
Rritet numri i të prekurve me koronavirus në Kukës
Ecja ditore ju zgjat jetën: Tani e dimë saktësisht sa hapa në ditë duhet patjetër t’i bëni
Këshillat që nevojitet të dini para se të shkoni në plazh
Haziri: Masat dhanë efekt – që tri ditë në Gjilan nuk kemi asnjë rast me koronavirus
Si ta dalloni Në rast se është dashuri apo pëlqim?
Çdo 90 sekonda dikush diagnostikohet me kancer – 10 shenjat që duhet t’i dini! - Gazeta Express
Si të kopjoni trendin e ri të flokëve të Kylie Jenner ‘Rogue Blonde’ nga shtëpia – Gazeta Tribuna
Konfirmohen edhe 6 rate të reja me koronavirus në Suharekë
Viktima nga koronavirusi punonte në Doganë
Nga masat mbrojtëse te shkollat: Ç’nevojitet të mësojë bota nga Suedia
​Britanikët me numrin më të ulët të vdekjeve ditore që nga marsi
3 sëmundjet që shmangni duke ngrënë vakte të rregullta ushqimore
Disa truqe që parfumi juaj të mbajë aromën më gjatë
Në QKMF-në e Klinës, nga sot nis puna me kapacitete të plota
Koronavirusi në Francë – Mbi 28 mijë viktima dhe më shumë se 182 mijë të infektuar
Dy pacientë të shtrirë në Klinikën Infektive, janë në gjendje të rëndë
Supa Verore me Kungull dhe Krem Patatesh të Embla – Shije dhe Shëndet
“Ulja drastike e peshës është si të bjerë tërmet brenda trupit”, specialisti i bimëve mjekësore: Ja ...
Sa herë i keni larë duart me ujë dhe sapun? Studimi në Britani sugjeron diçka
Receta e Veçantë e Reçelit të Fikut të Detit – Si ta Përgatisni
Coronavirusi – Vaksina mund të jetë gati jo më herët se në muajin shtator
Shkencëtarët të sigurt: Antitrupat e kësaj kafshe ndihmojnë kundër koronavirusit
​OBSH: Koronavirusi mund të mos zhduket asnjëherë
A sulmon coronavirusi zemrën? Shumë pacientë me COVID-19 kanë dëmtime të muskujve kardiakë dhe po vd...
Tavë me Patëllxhanë Role – Receta e Shpejtë dhe Plot Shije
Britania merr hapat e parë drejt normalizimit të jetës
Brengat e zakonshme të shtatzënisë për të cilat mund të ndiheni më mirë
Ndryshimi mes alergjisë dhe coronavirusit
IKSHPK-ja thirrje për qytetarët: ende s'ka kaluar rreziku, qëndroni në shtëpi!
36 të infektuar me koronavirus po trajtohen në Infektivë, dy prej tyre në gjendje më të rëndë
Si Të Pastroni Depozitën e Ujit që Keni në Shtëpi
Vrasësi i heshtur: ‘Hipoksia e lumtur’, një simptomë e re e coronavirusit mund të jetë vdekjeprurëse
Në cilën moshë fillon të bjerë prodhimi i kolagjenit?
Uji i Freskët Detoks për Humbjen e Peshës së Tepërt
Italia drejt mposhtjes së koronavirusit – Rreth 3000 të shëruar brenda një dite
Stërvitjet e rregullta përmirësojnë parametrat e cilësisë së spermës
IKSHPK-ja thirrje qytetarëve: RESKPEKTONI MASAT, PAKUJDESIA KUSHTON ME JETË!
Burrat që kanë gishtin e unazës më të gjatë kanë më pak rrezik nga Covid-19 – Gazeta Tribuna
Shtetet që e përballuan mirë koronavirusin kanë një të përbashkët: LIDERE GRA!
Kasatë Shtëpie me Kos, Mjaltë dhe Arra – E Ëmbël Plot Freski
450 ndërhyrje kirurgjikale dhe 4 mijë vizita/ Manastirliu: Në këtë situatë të pazakontë vijon puna n...
Shkon në 663 numri i të personave me koronavirus në Shqipëri
Tre infermierë të urgjencës në karantinë, transportuan të aksidentuarin që ishte me CoVid-19
​Simptomat dhe shenjat se keni mungesë të vitaminës C
Mënyra e Duhur e Përgatitjes së Flisë së Përvëluar në Furrë
Mos ja thoni asnjëherë partnerit/ Këto janë 11 shprehjet që mund të dëmtojnë lidhjen tuaj
100 fëmijë në New York vuajnë nga sëmundja inflamatore Kawasaki, e lidhur me koronavirusin
Pudingu Me Fara Chia, Receta e Ëmbël Që Shuan Nepsin
Shqetësimi i mjekëve internistë, Shefi i Pavionit: Unë jam bërë 45 vjeç i ‘pari i fshatit’. Punë e m...
Fëmijë të llastuar? Kuptoni nëpërmjet këtyre shenjave!
MSH-ja reagon ndaj një dokumenti që po qarkullon në media: I ndjeri s' ka raportuar asnjë sëmundje
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 14 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Ky është një nga vendet që menaxhuan më mirë pandeminë
Lëng limoni dhe vaj ulliri, mrekullitë që bën kjo përzierje
Lutja e fundit e këtij Ramazani në familjen e Elvis Naçit
s' jeni shofer Vetëm po të s' i dini këto truqe të veturës
Infermierja rikthehet në Pediatri pas punës vullnetare në Klinikën Infektive
Asparagu: Ilaçi më i mirë natyral me shumë përfitime shëndetësore!
Studimi konfirmon që stresi ju shëndosh, ja përse
COVID-19, përditësimet e fundit nga CDC. Si të silleni gjatë pandemisë
U tha se virusi “do të bënte kërdinë”, befason Afrika
Si është ndikuar nga koronavirusi ‘qyteti që s' fle asnjëherë’? (FOTO)
Njeriu që të mat temperaturën!
Facebook dhe Google lejojnë punën nga shtëpia deri në fund të vitit
Byreku me Qepë e Domate – Shije e Mrekullueshme Shtëpie
Sindikata e Infermierëve letër MSH-së e Kurtit: Pandemia na ndaloi të mos e bojkotojmë punën!
Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari
Kjo është mosha kur femrat i tradhëtojnë burrat
“Pse në spitale virusi përhapet dhe nga ajri, shmangni ushqimet e gatshme e fast-food”, epidemiologu...
Rrodhja e Madhe e Shqipërisë – Vlerat e Forta Medicinale
Vogëlushi 11 muajsh me koronavirus lufton për jetën!
A nevojitet të merrni suplemente të vitaminës B12?
Shkencëtarët konstatojnë që maskat të cilat qepen nga materiali i këtillë ofrojnë mbrojtjen më të mi...
COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi
Byrek me Patëllxhanë dhe Djathë – Një Mrekulli Për Shijen
Njerëzit Që Pijnë Çaj Çdo Ditë Kanë Një Zemër Më Të Shëndetshme
9 grupe epidemiologësh në Shqipëri: Si veprohet me rastet e konfirmuara me COVID-19
COVID-19: Si qëndron numri i të infektuarve në Kosovë dhe rajon
14 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Anketa 2018, rreth 20% e shqiptarëve të rritur kanë së paku një sëmundje; Trendi i hipertensionit ës...
Çka është Gripi?
Studim: Ajri i kondicionuar ndikon në transmetimin e coronavirusit, por hapja e dritareve mund ta pa...
Rritet sërish numri i viktimave nga koronavirusi në Itali
Ëmbëlsira të Shpejta për 15 Minuta – Shije e Lehtë Mahnitëse
Këto janë tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide s' funksionon si nevojitet
Klinika e Onkologjisë ofroi 40 mijë shërbime mjekësore për 9 javë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

100 këshilla nga mjekësia angleze

Sat May 23 , 2020
Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. […]