5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!

5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!

Ju lutemi merrni 5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!

Qendra Kombëtare Urgjencës Mjekësore, këshillon se çfarë duhet të bëni në raste tërmeti:

• Ruani qetësinë sepse kohëzgjatja është vetëm pak sekonda.
• Nëse ndodheni në ambiente të mbyllura, mos dilni jashtë ose të shkoni në dhomat e tjera pasi mund të dëmtoheni nga objektet që mund të bien.
•Shkoni menjëherë poshtë tavolinës, shtratit apo poshtë traut të banesës.
• Kini kujdes nga gjërat që mund t’ju godasin si xhama, mobilje dhe orendi shtëpie.
• Mbani të gjitha dyert hapur.
• Kini kujdes kur zbrisni shkallët, sepse mund të jenë të dëmtuara.
• Nuk duhet të përdorni ashensorin edhe kur nuk ka lëkundje tërmeti në atë moment, mund të bllokohet ose mund të jetë dëmtuar.
• Qëndroni brenda derisa të kenë mbaruar lëkundjet e tërmetit.

 Nëse jeni në një ambient të hapur:

• Largohuni menjëherë nga ndërtesat e larta, pemët, shtyllat elektrike pasi mund të goditeni nga materiale të ndryshme.
• Nëse jeni në makinë në lëvizje, ndaloni sa më shpejt dhe në një vend të sigurt.
• Kini kujdes nga pasoja të tjera të tërmetit, si shembjet e urave, rrëshqitjet e dherave, mureve mbajtës të rrugëve si dhe rrjedhjet e gazit.

Situata të tjera:

• Nëse ndodheni në karrocë me rrota: Zini një pozicion të sigurt dhe vijeni karrocën në frena. Mbuloni kokën dhe qafën me krahët tuaj.
• Nëse jeni në një zonë malore, ruhuni pasi mund të ketë rrëshqitje të dheut.
• Nëse jeni pranë detit, jini të vetëdijshëm se tsunamet/ uraganet janë të lidhur me tërmete të mëdha dhe mund të shkaktojnë dallgë shumë të mëdha që arrijnë deri në tokë.
• Nëse jeni në një vend publik të mbushur me njerëz, shmangni panikun dhe mos nxitoni për të dalë. Qëndroni ulur edhe mbuloni kokën dhe qafën me duart e krahët tuaj.
• Mos përdorni shkrepse apo çakmak pasi në ajër mund të ketë gaz nga prishja e linjave.

Çfarë duhet të bëni pas tërmetit?
• Njoftoni numrat e shërbimit të urgjencës 127 dhe 112.
• Sigurohu që ju edhe personat rreth jush janë në gjendje të mirë shëndetësore.
• Nëse dini të jepni ndihmën e parë, ndihmoni personat që mund të kenë nevojë.
• Mos i lëvizni personat që janë lënduar shumë. Ju mund ta rëndoni më tepër gjendjen e tyre.
• Dilni me kujdes nga banesat.
• Mos harroni të vishni këpucët pasi jashtë mund të ketë xhama dhe sende të tjera dhe mund të dëmtoheni nga këmbët.
• Qëndroni vigjilent ndaj dridhjeve të përsëritura që zakonisht ndodhin gjithmonë.
• Lëreni makinën tuaj larg ndërtesave.
• Shmangni përdorimin e makinës nëse nuk është një emergjencë, në mënyrë që rrugët të jenë të lira për automjetet e urgjencës.

• Nëse jeni bllokuar në një ndërtesë apo rrënoja:

•Përdor të parin celularin nëse ke për të njoftuar numrat e shërbimit të urgjencës 127 dhe 112.
• Mos lëvizni.
• Mos shkaktoni pluhur.
• Mbuloni gojën me një shami ose rrobë.
• Godisni (trokisni) lehtë mbi një mur, tub ose pjesë metalike të strukturës, që shpëtuesit mund t’ju gjejnë.
• Përdorni një bilbil nëse e keni.
• Bërtisni vetëm nëse provat e mësipërme nuk kanë dhënë efekt, por kujdes se gjatë bërtitjes mund të thithni sasi të rrezikshme të pluhurit.
• Nëse në ndërtesën e dëmtuar ka zona të sigurta, shkoni me kujdes drejt tyre.
• Sapo të jeni të sigurtë informohuni nga autoritet lokale ose televizionet për gjendjen apo nëse ka parashikime për tërmete të tjera ose pasgoditje.

•  Kur të ktheheni në banesë:
• Kontrolloni ndërtesën për çarje, dëmtime duke përfshirë çatinë, oxhaqet dhe themelet.
• Kontrolloni ujin, gazin dhe linjat e energjisë elektrike. Nëse nuhasni erën e gazit hapni të gjitha dyert dhe dritaret edhe largohuni menjëherë nga banesa. Njoftoni shërbimet e urgjencës.
• Qëndroni në gatishmëri pasi tërmeti mund të përsëritet.

#QKUM_në_shërbimin_tuaj! #Telefono_127

(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts:

Dalin rezultatet e 324 motrave të testuara për COVID-19
Një person fiton çmimin për justifikimin më kreativ nga policia. Ja çfarë tha ai
Një në 10 udhëtarët zviceranë mbanë një maskë në transportin publik
Shqiptari shpallet trajneri më i mirë i Italisë nga Federata Italiane e Shahut
Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet
I infektuar me COVID-19 shkoi në klub, rrezikon 10 vjet burgim
Kroacia mban zgjedhje të parakohshme në kohë pandemie
Edisa Shahini: Mos e ndiqni modën, krijoni stilin tuaj personal
Shpend Ahmeti paralajmëron se po shkojmë drejt vdekjeve shkaku i mungesës së mjekeve e shtretërve në...
Kryemjeku: Po gënjejnë nivel pas niveli, nëse ky vërshim vazhdon, sistemi do të bie në kolaps
Kanë vdekur 12 pacientë brenda 24 orëve, ku është Ministri i Shëndetësisë?
“Nuk mundet me marrë frymë as 2 minuta pa aparatin e oksigjenit”, kosovari tregon për nënën e tij me...
Që nga mesnata edhe katër të vdekur me COVID-19
Rusi: Shkon mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19
Vjen për pushime në Kosovë, zvicerania grabitet nga i dashuri i saj
Ambasadorja Breca: "Karantinën do ta vuajë rëndë ekonomia e Kosovës"
Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër
Shumë kompani gjigante, po largojnë me mijëra punëtor nga puna
Blerjet online, zgjidhja e vetme për ‘shoping’ gjatë pandemisë
Ministri Likaj priti përfaqësues së qendrës së botimeve për diasporën
70 mjekë të Prishtinës në vetizolim, 11 prej tyre pozitivë me COVID-19
Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës
Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva
Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë
Protestë në Spitalin e Vushtrrisë pas sulmit fizik ndaj laborantit
Qeveria e Kosovës ndalon vizitat e familjarëve në objektet shëndetësore
Vajza e Ismail Kadaresë, zv. presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB
Arlind Morina tregon rrugën e vështirë për t'u bërë trajner i futbollit në Austri
Fluturimet nga Zvicra në Prishtinë do të vazhdojnë edhe gjatë korrikut
Njoftim me rëndësi nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork
Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik
Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta
Mjeku kosovar në Berlin: Koronavirusi po sulmon nga të katër anët, institucionet e Kosovës s’e kanë ...
Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)
Çiklisti godet vogëlushin shqiptar dhe ikën nga vendi i dukurisë
Deshire Shehu, për të dytën herë asambliste në komunën Knittelfeld të Austrisë
Null Stern Hotel, hoteli pa mure e tavan në Zvicër |Revista Monitor
Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur
Vjenë: Shtyhet gjykimi i shqiptarit të dyshuar për vrasjen e bashkëshortes
Avokatja shqiptare nga Universiteti Oxford, ligjeratë për “Gjykatën Penale Ndërkombëtare”
Elbenita Kajtazi për herë të parë me vepër artistike në “Opéra National de Bordeaux”
Asllan Kafexholli, fitues i kuponit prej 1 mijë frangash në lojën shpërblyese të albinfo.ch
Valton Halimi, kandidat për asamblist në komunën e Gleisdorit në Austri
Bülach (ZH): Arrestohen në një klub tri animatore shqiptare, pa leje pune
Krijohet baza shtetërore e të dhënave për studentët shqiptarë jashtë vendit
Falënderohet mjekja shqiptare për punën e saj nga autoritetet londineze
Austri: Prindër, regjistroni fëmijët në mësimin e gjuhës shqipe
Akuzohet se ka fyer migrantët nga Ballkani: Magazina "Migros" kërkon falje
Deshire Shehu rikandidon në zgjedhjet komunale në Knittelfeld të Austrisë
Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19
Dy ditë para fluturimeve, aeroporti i Prishtinës jep këtë njoftim për mërgimtarët
"Air Prishtina" nis fluturimet 14 herë në javë nga Zvicra në Kosovë
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës uron kryetaren e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
5 kosovarë dhe zviceranë, dyshohen të kenë marrë pa të drejtë kredi "COVID"
Eurodeputeti austriak, Mandl: Kosova ka nevojë urgjente për stabilitet dhe përspektivë evropiane
Agnesa Hasi, fituese e konkursit “Sag’s Multi” në Austri
Sqarim për mërgimtarët: Testi s' është obligativ për COVID-19
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Kancelari Kurz merret në pyetje nga një panel i Parlamentit austriak
Alarmi i Infektologut- “Gjendje e rëndë në Infektivë”
A mund të infektohemi dy herë me COVID-19?
Ministria e Diasporës së Kosovës ju uron mirëseardhje mërgimtarve
Ylfete Fanaj "shkruan historinë" e komunitetit shqiptar në Zvicër
Pasioni për aktrim, e bëri artist të njohur në Austri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Thu Nov 28 , 2019
Fjalia qe kam patur me shume tmerr te artikuloj ka qene “pushuesit kosovare”! Me kane pyetur jo pak here se cfare jane pjesa me e madhe e pushuesve qe na frekuentojne,gjithnje u jam pergjigjur “te huaj dhe shqiptare te kosoves” madje edhe regjistrimin e pashaportes se tyre ne sistemin e […]