ipard 1

Shprehja ne jemi çfarë hamë, merr kuptim më shumë se kurrë kur flasim për regjimin e përditshëm ushqimor të gjithësecilit.

Një jetesë e shëndetshme është pikënisje për shëndet të mirë ndaj specialistët theksojnë fort nevojën për të ndjekur dietat e duhura ushqimore.

Sipas të dhënave nga AgroWeb.org Dieta Mesadhetare cilësohet si më e shëndetshmja dhe më e pasura në vlera për trupin.

Ajo jo vetëm që limiton kripërat dhe karbohiratet, por është e mbushur edhe me yndyrna të shëndetshme, perime e fruta.

Por siç e dini jo të gjithë ushqimet janë të shëndetshme dhe mjekët veçojnë 5 prej tyre të cilat dëmtojnë trurin.

Patatet e skuqura

Në përgjithësi ushqimet e skuqura në Vajra të hidrogjenizuar s’ rekomandohen fort për shëndet të mirë.

Yndyrnat që lëshojnë këto ushqime pasi skuqen mund të shkaktojnë një sërë problemesh në organizmin tuaj.

Ato lidhen shpesh me rritjen e kolesterolit të keq në gjak si dhe obezitetin apo sëmundjet kardiovaskulare.

Një studim Japonez publikuar në vitin 2019 tregoi se këto ushqime kanë një ndikim edhe në tru.

Në këtë studim ku morën pjesë 1600 persona ata që konsumuan më shumë yndyrna të këqija ishin 75% më të rrezikur nga sëmundje si Alzhaimer apo dementia.

Ato gjithashtu ndikojnë edhe në ruajtjen e memories së fortë tek  meshkujt gjatë viteve të rinisë.

Çokollatat

Pa dyshim të preferuarat e gjithkujt, por specialistët kanë një paralajmërim edhe për çokollatën.

Pavarsisht se cokollata e zezë apo kakao njihen për vetitë e tyre të mira në organizëm, at mund të përmbajnë metaled he toksin atë dëmshme për trurin.

Një studim mbi pemët e kakaos në Peru tregoi se disa prej tyre kishin nivele të larta kadimiumi një element kimik të cilin pemët e marrin nga toka ku janë mbjellë.

Sipas specialistëve ka një limit se sa mund të fusni në trup nga kjo substancë dhe është deri në 4.1 mikrogramë në ditë.

Pasi mund të ndikojë keq në shëndetin turit, kështu që mos konsumoni më shumë se 1 filxhan kakao në ditë.

Pijet me gaz

Njihen për shijen e mirë, por dhe për dëmet që shkaktojnë në organizëm.

Pijet me gaz apo ato me shumë sheqer të shtuar mund të shkaktojnë probleme në shëndetin tuaj mendor.

Ato janë të mbushura me sheqer, shuruo, ngjyrues e një sërë kimikatesh të cilat ndikojnë në rritjen e inflamacionit dhe stresit në organizëm.

Në disa raste mund të përkeqësojë edhe smëundje si depresioni dhe të ndikojnë në shëndetin e memories.

Alkooli

Efekti i menjëhershëm i alkoolit është në tru dhe me siguri sa herë keni konsumuar e keni vënë re.

Kjo pije ndikon në gjykimin e mirë e të ftohtë tuaj, por edhe në shëndetin e trurit.

Në terma afatgjatë, shpërdorimi me alkolin mund të shkaktojë dëme të pariparueshme në tru, duke e tkurrur atë.

Në disa studime është zbuluar se alkoli ndikon dhe ngadalëson ato pjes ëtë trurit që kanë të bëjnë me vendimarrjen, rrit impulsivitetin apo të mësuarin verbal.

Pijet dietike

Një nga shpijet më interesante të kohëve modern pa dyshim, por sa të shëndetëshme janë në të vërtetë?

Megjithëse s’ përmbajnë sheqer, këto pije rrisin rrezikun e shfaqjes së diabetit (sëmundja e sheqerit) të Tipit 2.

Një studim i vitit 2019 nga Shoqata Amerikane e Zemrës vuri theksin tek një tjetër problem që pijet dietike mund të shkaktojnë.

Studiuesit analizuan të dhëna nga 81.000 gra dhe tek shumica që kishin pësuar një ishemi apo goditje në trru e përbashkëta ishte konsumimi i pijeve dietike çdo ditë./AgroWeb.org

okitask