Thu. Aug 18th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
dhembi

Të gjithë duan të kenë buzëqeshje të shëndetshme dhe bëjnë gjithçka që munden për ta siguruar këtë: e vizitojnë dentistin, s’pranojmë të hanë ushqime të ëmbla dhe mbajmë dieta.

Sidoqoftë, ushqimet që duket se janë të sigurta shpesh rezultojnë të jenë shumë të dëmshme për shëndetin, shkruan Bright Side, përcjell Gazeta Shëndeti.

Më poshtë ju sjellim ushqimet, të cilat iu bëjnë dhëmbëve më shumë dëm sesa mirë.

Boronicat

Boronica s’ndikon në shëndetin e dhëmbëve, por ato i bëjnë dhëmbët të kaltër.

Sigurisht, Me kusht që s’ hani boronica shumë shpesh, s’ do të ndodhë, por tifozët e saj të vërtetë nevojitet të jenë të përgatitur që dhëmbët e tyre të bëhen pak të verdhë për shkak të lëngut.

Çipsat

Kjo është e thjeshtë: patatet e skuqura përbëhen nga karbohidratet e shpejta që shndërrohen në glukozë nën ndikimin e pështymës. Kjo mund të çojë në një zgavër të parëndësishme, por të rrezikshme.

Domatet

Ashtu si agrumet, domatet janë acid. Kjo është e vërtetë jo vetëm për domatet e freskëta, por edhe për salcat dhe qepët e ndryshme. Acidi dëmton shumë dhëmbët dhe rrit ndjeshmërinë e dhëmbëve. Mundohuni të mos gatuani enët që përmbajnë domate shumë shpesh.

Çaji

Të gjithë e dinë se çaji përmban kafeinë, e cila ka disa ndikime negative në trup, por jo në dhëmbë. Ka shumë më pak fluorinë në çaj sesa kafeinë, por bën shumë dëm në dhëmbët tuaj. Fluori është i domosdoshëm për trupin e njeriut, por kur ka shumë prej tij, ndikon në shëndetin e eshtrave dhe dhëmbëve. Për të qenë të sigurt, mos pini më shumë se 4 gota në ditë dhe mos pini çaj me bagazh të lirë./GazetaShëndeti

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x