© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
A ka një dietë për menaxhim të stresit?

50 ushqimet që janë shumë të shëndetshme


Është e lehtë të mendojmë se cilat nga ushqimet janë më të shëndetshme.

Një numër i madhë i ushqimeve janë edhe të shëndetshme edhe të shijshëme. Duke e mbushur tryezen tuaj me fruta, perime, proteina të ndryshme, si dhe ushqime që përmbajnë minerale dhe vitamina të tjera, trupi juaj do të ushqehet në mënyrën e duhur shkruan Healthline, transmeton Familja jonë.

Më poshtë po sjellim 50 ushqime që janë të shëndetshme për organizimin tuaj. Gjithashtu që janë edhe të shijshme.

Frutat dhe manaferrat

Frutat dhe manaferrat janë ndër ushqimet më të njohura shëndetësore në botë.

Këto ushqime të ëmbla dhe ushqyese janë shumë të lehta për tu përfshirë në dietën tuaj, posaqë s’kërkojnë shumë ose aspak përgatitje.

1.Mollët

Mollët janë të pasura me fibra, vitaminë C dhe antioksidantë të shumtë. Ato janë shumë të ngopura dhe e bëjnë ushqimin e përsosur po qe se e gjeni veten të uritur midis vakteve.

2.Avokado

Avokadot janë të ndryshme se shumica e frutave, posaqë ato janë të mbushura me yndyrna të shëndetshme në vend të karbohidrateve. Jo vetëm që janë kremozë dhe të shijshëm, por edhe të pasur me fibra, kalium dhe vitaminë C.

3.Bananet

Bananet janë ndër burimet më të mira në botë të kaliumit. Ata janë gjithashtu të pasur me vitaminë B6 dhe fibra, si dhe të përshtatshëm dhe të lëvizshëm.

4.Boronicat

Boronicat s’janë vetëm të shijshme por edhe ndër burimet më të fuqishme të antioksidantëve në botë.

5.Portokallët

Portokallët janë të njohur mirë për përmbajtjen e tyre të vitaminës C. Për më tepër, ato janë të pasura me fibra dhe antioksidantë.

6.Luleshtrydhet

Luleshtrydhet janë shumë ushqyese dhe të ulëta si në karbohidrate ashtu edhe në kalori.Ata janë të ngarkuar me vitaminën C, fibra dhe mangan dhe padyshim që janë ndër ushqimet më të shijshme në ekzistencë.

Fruta të tjera të shëndetshme

Fruta dhe manaferra të tjerë shëndetësorë përfshijnë qershi, rrush, ushqime të gjelbërta, kivi, limona, mango, pjepra, mollë, pjeshkë, dardha, ananas, kumbulla dhe mjedra.

7.Vezët

Vezët janë ndër ushqime më ushqyese në planet.

Ata ishin të demonizuar më parë për të qenë të lartë në kolesterol, por studimet e reja tregojnë se ata janë krejtësisht të sigurt dhe të shëndetshëm.

8.Mish

Mish i papërpunuar, i gatuar butë është një nga ushqimet më ushqyese që mund të hani.

9.Gjinjtë e pulës

Gjoksi i pulës është i ulët në yndyrë dhe kalori, por jashtëzakonisht i lartë në proteina. Është një burim i shkëlqyeshëm i shumë lëndëve ushqyese. Përsëri, mos ngurroni të hani prerje më të yndyrshme të pulës po qe se s’po hani kaq shumë karbohidrate.

10.Qengji

Qengjat zakonisht ushqehen me bar, dhe mishi i tyre ka tendencë të jetë i lartë në acide yndyrore omega-3.

11.Arra dhe fara

Pavarësisht se janë të pasur me yndyrë dhe kalori, arrat dhe farat mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

Këto ushqime janë krokante, të mbushura dhe të mbushura me lëndë ushqyese të rëndësishme që shumë njerëz s’i marrin sa duhet, përfshirë magnezin dhe vitaminën E.

Ata gjithashtu s’kërkojnë pothuajse asnjë përgatitje, kështu që janë të lehta për tu shtuar në rutinën tuaj.

12.Bajamet

Bajamet janë një arrë e famshme e ngarkuar me vitaminë E, antioksidantë, magnez dhe fibra. Studimet tregojnë se bajamet mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të përmirësoni shëndetin metabolik.

13.Farat Chia

Farat Chia janë ndër ushqimet më të pasura me lëndë ushqyese në planet. Një ons i vetëm (28 gram) paketon 11 gramë fibra dhe sasi të konsiderueshme të magnezit, manganit, kalciumit dhe ushqyesve të tjerë të ndryshëm.

14.Arrat e kokosit

Arrat e kokosit janë të mbushura me fibra dhe acide yndyrore të fuqishme të quajtura trigliceride me zinxhir të mesëm (MCT).

15.Arra Macadamia

Arrat Macadamia janë shumë të shijshme. Ata janë shumë më të lartë në yndyrnat e pangopura dhe më të ulëta në acide yndyrore omega-6 sesa shumica e arrave të tjerë.

16.Arra

Arrat janë shumë ushqyese dhe të ngarkuara me fibra dhe vitamina dhe minerale të ndryshme.

Perimet

Kalori për kalori, perimet janë ndër burimet më të përqendruara të ushqyesve në botë.

Ka një larmi të gjerë në dispozicion dhe është më mirë të hani shumë lloje të ndryshme çdo ditë.

17.Asparagus

Asparagus është një perime e njohur. Ka pak karbohidrate  edhe kalori por e ngarkuar me vitaminë K.

18.Specat

Specat vijnë në disa ngjyra, duke përfshirë të kuqen, të verdhën dhe jeshilën. Ata janë krokante dhe të ëmbël, si dhe një burim i shkëlqyeshëm i antioksidantëve dhe vitaminës C.

19.Brokoli

Brokoli është një perime kryqëzore që ka shije të shkëlqyeshme si të gjallë ashtu edhe të gatuar. Është një burim i shkëlqyeshëm i fibrave dhe vitaminave C dhe K dhe përmban një sasi të mirë të proteinave krahasuar me perimet e tjera.

20.Karrotat

Karrotat janë një perime e njohur rrënjë. Ata janë jashtëzakonisht krokante dhe të ngarkuar me lëndë ushqyese si fibra dhe vitamina K.

Karrotat janë gjithashtu shumë të larta në antioksidantë karotene, të cilat kanë përfitime të shumta

21.Lulelakra

Lulelakra është një perime kryqëzore shumë e shkathët. Mund të përdoret për të bërë një mori enësh të shëndetshme – dhe gjithashtu ka shije të mirë vetvetiu.

22.Kastravec

Kastravecat janë një nga perimet më të njohura në botë. Ata janë shumë të ulët si në karbohidrate ashtu edhe në kalori, të përbëra kryesisht nga uji. Sidoqoftë, ato përmbajnë një numër lëndësh ushqyese në sasi të vogla, përfshirë vitaminën K.

23.Hudhër

Hudhra është tepër e shëndetshme. Ai përmban përbërje organo-squfuri bioaktive që kanë efekte të fuqishme biologjike, duke përfshirë funksionin e përmirësuar të imunitetit

24.Lakër jeshile

Kale është bërë gjithnjë e më popullore posaqë është tepër e pasur me fibra, vitamina C dhe K dhe një numër ushqyesish të tjerë. Ai shton një krizë të kënaqshme për sallatat dhe pjatat e tjera.

25.Qepë

Qepët kanë një aromë shumë të fortë dhe janë shumë të njohura në shumë receta. Ato përmbajnë një numër përbërësish bioaktivë që besohet se kanë përfitime shëndetësore.

26.Domate

Domatet zakonisht kategorizohen si perime, megjithëse teknikisht janë fruta. Ato janë të shijshme dhe të mbushura me lëndë ushqyese si kalium dhe vitaminë C.

Perime më të shëndetshme

Shumica e perimeve janë shumë të shëndetshme. Të tjera që ia vlen të përmenden përfshijnë angjinare, lakër brukseli, lakër, marule, kërpudha, rrepkë, kunguj, dardhë zvicerane, rrepa dhe kungull i njomë.

Peshk dhe prodhime deti

Peshku dhe prodhimet e tjera të detit priren të jenë shumë të shëndetshëm dhe ushqyes.

Ato janë veçanërisht të pasura me acide yndyrore omega-3 dhe jod, dy lëndë ushqyese në të cilat shumica e njerëzve kanë mungesë.

Studimet tregojnë se njerëzit që hanë sasitë më të larta të prodhimeve të detit – veçanërisht peshqit – kanë tendencë të jetojnë më gjatë dhe kanë një rrezik më të ulët të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, çmendurinë dhe depresionin (9 Burimi i Besuar, 10, 11).

27. Salmon

Salmoni është një lloj peshku me vaj që është jashtëzakonisht popullor për shkak të shijes së tij të shkëlqyeshme dhe sasisë së lartë të lëndëve ushqyese, duke përfshirë proteina dhe acide yndyrore omega-3. Ai gjithashtu përmban disa vitaminë D.

28. Sardelet

Sardelet janë peshq të vegjël, me vaj, që janë ndër ushqimet më ushqyese që mund të hani. Ata mburren me sasi të konsiderueshme të shumicës së ushqyesve që trupi juaj ka nevojë.

29. Butakët

Butakët renditen në mënyrë të ngjashme me mishrat e organeve kur bëhet fjalë për dendësinë e lëndës ushqyese.

30. Karkaleca

Karkalecat janë një lloj krustace që lidhet me gaforret dhe karavidhet. Ka tendencë të jetë e ulët në yndyrë dhe kalori, por shumë në proteina. Loadshtë gjithashtu e ngarkuar me lëndë të tjera të ndryshme ushqyese, përfshirë selenin dhe vitaminën B12.

31. Trofta

Trofta është një lloj tjetër i peshkut të shijshëm të ujërave të ëmbla, i ngjashëm me salmonin.

32. Tuna

Tuna është shumë e njohur në vendet perëndimore dhe ka tendencë të jetë e ulët në yndyrë dhe kalori ndërsa e pasur me proteina. Është perfekte për njerëzit që kanë nevojë për të shtuar më shumë proteina në dietat e tyre, por mbajnë kaloritë të ulëta.

Sidoqoftë, duhet të siguroheni që të blini varietete me pak merkur..

33. Oriz kafe

Orizi është një nga drithërat më të njohur për drithërat dhe aktualisht është një ushqim kryesor për më shumë se gjysmën e popullsisë së botës. Orizi kafe është mjaft ushqyes, me një sasi të mirë të fibrave, vitaminës B1 dhe magnezit.

34. Tërshëra

Tërshëra është tepër e shëndetshme. Ata janë të ngarkuar me lëndë ushqyese dhe fibra të fuqishme të quajtura beta glukane, të cilat ofrojnë përfitime të shumta.

35. Kuinoa

Kuinoa është bërë tepër e popullarizuar në mesin e individëve të ndërgjegjshëm për shëndetin në vitet e fundit. Është një kokërr e shijshme që është e pasur me lëndë ushqyese, të tilla si fibra dhe magnez. Është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i proteinave me bazë bimore.

Bukë

Shumë njerëz hanë shumë bukë të bardhë shumë të përpunuar.

Për ata që përpiqen të miratojnë një dietë më të shëndetshme, mund të jetë jashtëzakonisht sfiduese të gjejnë bukë të shëndetshme. Edhe kështu, opsionet janë në dispozicion.

36. Bukë Ezekiel

Buka Ezekiel mund të jetë buka më e shëndetshme që mund të blini. Madeshtë bërë nga drithëra organikë, të mbirë, si dhe disa bishtajore.

37. Bukë shtëpiake me karbohidrate të ulëta

Në përgjithësi, zgjidhja më e mirë për bukën mund të jetë ajo që mund ta bëni vetë. Këtu keni një listë me 15 receta për bukë pa gluten, me karbohidrate të ulëta.

37–40: Bishtajoret

Bishtajoret janë një tjetër grup ushqimi që është demonizuar padrejtësisht. ndërsa është e vërtetë që bishtajoret përmbajnë anti-elemente ushqyese, të cilat mund të ndërhyjnë në tretjen dhe thithjen e lëndëve ushqyese, ato mund të eliminohen duke njomur dhe përgatitur si duhet (12).

andaj, bishtajoret janë një burim i madh i proteinave me bazë bimore.

38. Fasulet

Fasulet e njoma, të quajtura edhe fasulet e vargut, janë varietete të papjekura të fasules së zakonshme. Ata janë shumë të popullarizuar në vendet perëndimore.

39. Fasule në veshka

Fasulet e veshkave janë të ngarkuara me fibra dhe vitamina dhe minerale të ndryshme. Sigurohuni që t’i gatuani siç duhet, pasi ato janë toksike kur janë të papërpunuara.

40. Thjerrëzat

Thjerrëzat janë një tjetër bishtajore e njohur. Ata janë të pasur me fibra dhe ndër burimet më të mira të proteinave me bazë bimore.

41. Kikirikë

Kikirikët (të cilat janë bishtajore, s’ janë një arrë e vërtetë) janë tepër të shijshme dhe me shumë lëndë ushqyese dhe antioksidantë. Disa studime sugjerojnë që kikirikët mund t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë.

Sidoqoftë, merreni lehtë me gjalpin e kikirikut, pasi është shumë i lartë në kalori dhe është i lehtë për t’u ngrënë.

42. Bulmet

Për ata që mund t’i tolerojnë ato, produktet e qumështit janë një burim i shëndetshëm i ushqyesve të ndryshëm të rëndësishëm.

Bulmetrat me yndyrë të plotë duket se janë më të mirat dhe studimet tregojnë se njerëzit që hanë qumështet më me yndyrë të plotë kanë një rrezik më të ulët të mbipeshes dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2.

Po qe se qumështori vjen nga lopët e ushqyera me bar, mund të jetë edhe më ushqyes – pasi është më i lartë në disa acide yndyrore bioaktive si acidi linoleik i konjuguar (CLA) dhe vitamina K2.

43. Djathi

Djathi është tepër ushqyes, pasi një fetë e vetme mund të ofrojë afërsisht të njëjtën sasi ushqyesish si një filxhan i tërë (240 ml) qumësht. Për shumë, është gjithashtu një nga ushqimet më të shijshme që mund të hani.

44. Qumësht i plotë

Qumështi i plotë është shumë i pasur me vitamina, minerale, proteina cilësore të kafshëve dhe yndyrna të shëndetshme. Për më tepër, është një nga burimet më të mira dietike të kalciumit.

45. Kos

Kosi bëhet nga qumështi që fermentohet duke shtuar baktere të gjalla në të. Ka shumë të njëjtat efekte shëndetësore si qumështi, por kosi me kultura të gjalla ka përfitimin e shtuar të baktereve miqësore probiotike.

46.Yndyrna dhe vajra

Shumë yndyrna dhe vajra tani tregtohen si ushqime të shëndetshme, Përmban yndyrna të pangopura të shëndetshme për zemrën dhe është shumë e lartë në antioksidantë me përfitime të fuqishme shëndetësore.

47. Zhardhokët

Zhardhokët janë organet e ruajtjes së disa bimëve. Ato priren të përmbajnë një numër ushqyesish të dobishëm.

48. Patatet

Patatet janë të ngarkuara me kalium dhe përmbajnë pak nga pothuajse çdo lëndë ushqyese që ju duhet, përfshirë vitaminën C. Ata gjithashtu do t’ju mbajnë të ngopur për periudha të gjata. Një studim analizoi 38 ushqime dhe zbuloi se patatet e ziera ishin larg nga më të mbushurat.

49. Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla janë ndër ushqimet më të shijshme me niseshte që mund të hani. Ata janë të ngarkuar me antioksidantë dhe të gjitha llojet e ushqyesve të shëndetshëm.

50. Uthull molle

Uthulla e mollës është tepër e popullarizuar në komunitetin e shëndetit natyror. Studimet tregojnë se mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe të shkaktojë humbje modeste të peshës.

51. Çokollatë e zezë

Çokollata e zezë është e ngarkuar me magnez dhe shërben si një nga burimet më të fuqishme të planetit të antioksidantëve ./Familjajonë

 

Shih edhe:

Ushqimet që ndihmojnë rritjen e flokëve

Ushqimet e Shëndetshme që Ndihmojnë Trurin

 

 

Ushqimet e shëndetshme

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.