8 mënyra natyrale për t’i zbardhur dhëmbët tuaj – Gazeta Tribuna


Mënyra si ti pastroni dhëmbët tuaj me produktet që keni në shtëpi.

Kemi shpenzuar më shumë se tre miliard dollarë për zbardhjen e dhëmbëve. Këto procedura janë mjaft të shtrenjta dhe nevojitet të përsëriten përsëri dhe përsëri.

Por harrojmë që shtëpitë tona janë plot me produkte që mund të na ndihmojnë të kemi një buzëqeshje në Hollivud.

Xhenxhefil dhe kripë

Ju nevojitet: xhenxhefil, kripë dhe limon. Grindni një pjesë të vogël xhenxhefili, kjo mund të bëhet me një rende. Merrni 1/4 lugë çaji kripë dhe shtojeni në xhenxhefil. Pritini një fetë limoni, shtrydhni lëngun në përzierje dhe përsëri përzieni mirë. Aplikojeni atë me një furçë dhëmbësh.

Argjila kaolin

Ju nevojitet: argjila kaolin. Thjesht aplikoni argjilën e kaolinës në dhëmbë dhe pastrojini mirë me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë presion, bëjeni butësisht. Më pas shpërlajeni gojën me ujë të pastër.

Kripë Epsom

Ju nevojitet: kripë epsom, ujë. Përzieni kripën dhe ujin në pjesë të barabarta. Përzieni derisa kripa të treten plotësisht. Aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Ju gjithashtu mund të shpërlani gojën me ujë të pastër.

Gjethe neem

Ju nevojitet: gjethe neem, ujë. Sillni gjethet e neemit në një tenxhere me ujë të ziejë. Lyeni atë në mënyrë që lëngu të jetë i pastër. Lëreni të ftohet dhe merrni zgjidhjen që rezulton.

Gjethet e mentës dhe vaji i arrës së kokosit

Ju nevojitet: gjethe mente, vaj kokosi. Coptoni gjethet dhe shtojini në vaj kokosi. Përzieni mirë dhe aplikoni përzierjen në dhëmbët tuaj me një furçë dhëmbësh. Mos përdorni shumë mente, 3-5 gjethe janë më se të mjaftueshme.

Peroksidi i hidrogjenit dhe sode buke

Ju nevojitet: peroksidi i hidrogjenit, sode buke. Përzieni sodën e bukës me peroksidin e hidrogjenit në raport 1: 2. Butësisht lani dhëmbët me këtë përzierje dhe më pas shpëlajeni gojën me një sasi të madhe uji.

Pluhur kakao

Ju nevojitet: pluhur kakao dhe ujë ose vaj kokosi. Përzieni pluhurin e kakaos me vajin e arrës së kokosit ose ujin. Lyeni dhëmbët si zakonisht me këtë përzierje.

Uthull dhe sode buke

Ju nevojitet: sode buke, uthull molle. Përzieni 1 lugë çaji uthull molle me 1 lugë çaji sode buke. Përzieni ato derisa të formojnë një përzierje homogjene. Lyeni dhëmbët me pastën që rezulton dhe shpëlajeni gojën me ujë të bollshëm.

Ju lutemi vini re se të gjitha këto mjete nevojitet të përdoren me kujdes. Përdorni këto metoda 2-3 herë në javë për disa javë dhe bëni pushime. Në qoftë se filloni të ndjeni dhembje ose ndjeshmëria e dhëmbëve tuaj rritet, menjëherë ndaloni procedurën.

loading...

Related posts:

E rrallë/ 23-vjeçarja kuptoi se ishte shtatzënë vetëm disa orë para lindjes
Spanja shënon zero raste koronavirusi në 24 orë, për herë të parë prej marsit
Dr. Krasniqi: Ndoshta s' jemi të gjithë heronjë, por jemi të guximshëm!
Psikologu Visar Sadiku ofron ligjërata falas për prindërit e fëmijëve të cilët vijojnë kopshtin
27 raste të reja me koronavirus
VIDEO: Fshatarët gjejnë fëmijën e porsalindur, e kishin varrosur të gjallë
Gjilani i kthehet normalitetit, kurse 27 persona me koronavirus janë në vet-izolim
Mjeku italian: Koronavirusi tani s’ka asnjë ngjashmëri me “egërsinë” e fillimit
Kaq ishte! Ed Sheeran heq dorë përfundimisht nga muzika dhe arsyeja do ju habisë të gjithëve
Kombinime inspiruese të rroba banjave me veshje
Ky është vendi që ka hapur hotelet pas izolimit
Realiteti virtual dhe operacionet në trurin e fëmijëve
Katër mënyrat për të forcuar rënien e flokëve
Mbi 1 milion raste me COVID-19 në Amerikën Latine
Meridian Express me kampanjën “Barazo Faturën” dhuron 6,048 euro.
Olive vazhdon me 50 për qind zbritje për të gjitha analizat e gjëndrave tiroide
Spitali i Mitrovicës ka një njoftim të rëndësishëm për qytetarët
Kanella më efekive kundër dhembjeve se sa Ibuprofeni
Uthulla e Hudhrës Kundër Peshës së Tepërt – Si Ta Përgatisni
Përse Pjepri s' Shoqërohet Me Asnjë Frut Tjetër
COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, 89 raste të reja dhe 7 viktima
Ushqimet që nevojitet të Konsumoni dhe të Shmangni Në Verë
Fokaçe Me Kungulleshka – Receta Me Shijen e Mrekullueshme
Ushqimi, shkaktari kryesor i dhjamosjes së mëlçisë
Fillon puna në shërbimet ambulatore
Nivelet e Kolesterolit Ulen Në Verë Dhe Rriten Në Dimër- Kujdesi Që Ju nevojitet
Anglia ndalon me ligj që personat të bëjnë seks në shtëpi tyre me personat e familjeve tjera
Sa Shëndetshëm po Rriten Fëmijët Shqiptar – INSTAT Publikon Shifrat
Pozicioni i Trupit Gjatë Gjumit Dhe Ndikimi Tek dhimbjet
NDI po mban diskutimin virtual me temën “Mbrojtja e fëmijëve nga dhuna kibernetike”
Hipertensioni – Cilat Janë Vajrat e Duhur Për Gatim?
Klinika e Neurologjisë bëhet me dhomë për pacientë me Sklerozë Multiple
Me Sytë Nga Qielli, 3 Eklipse Në Qershor Dhe Korrik
Ahmeti uron fëmijët për ditën e tyre
Tri Vitaminat Jetike Që Duhen Për Çdo Moshë Gjatë Verës
Me receta të reja, kafe e shumë risi në Meridian Kitchen dhe Buka Bakery
6 Shifrat Që Tregojnë Shëndetin E Zemrës Suaj – Si Të Kuptoni Analizat
IZHPS sot prezanton hulumtimin “Qasja në mësimin online në kushtet e jetesës për familjet përfituese...
VIDEO: Po raportonte live mbi protestat në SHBA, e pazakontë çfarë gjë pas shpinës së gazetares shqi...
Mëngjesi i Duhur Kundër dhembjeve Të Kyçeve
Në QKMF-në e Klinës, nga sot nis puna me kapacitete të plota
Akullore Shtëpie me Kakao – E Lehtë Plot Shije të Freskët
KOMF u bën thirrje institucioneve të marrin me urgjencë masat për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e ...
Supa Verore me Kungull dhe Krem Patatesh të Embla – Shije dhe Shëndet
Tatuazhet tejet të veçanta nga artistja meksikane (FOTO)
32 ditë në koma, bebja 5 muajshe i mbijeton koronës
Arsye përse nevojitet të konsumoni më shumë fruta deti
7 arsyet pse një nga këmbët tuaja mund të bëhet më e shkurtër – Gazeta Tribuna
4 ciklet alternative të gjumit që mund të shtojnë orë shtesë në javën tuaj – Gazeta Tribuna
7 minuta ushtrime të nevojshme për trupin tuaj – Gazeta Tribuna
9 mënyra për të kontrolluar fshikëzën tuaj kur s' ka tualet afër – Gazeta Tribuna
Dobësimi ndihmon te mospërmbajtja urinare
Vetëm një minut, testi që zbulon se ç'po shkon keq me shëndetin
Covid-19 në Itali, në 24 orët e fundit 75 viktima dhe 355 të infektuar
Gërhitja për jetë të gjatë
Shfuqizohen dispozitat e vendimit të Qeverisë për mbajtjen e kujdestarive nga barnatoret
Në këtë mënyrë mund ta mposhtni dëshirën për të ngrënë pa pushim
A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk?
Pandemia nxitë novacionet në fushën e mjekësisë
Dy viktima dhe 62 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore
Çdo dhembje koke sinjalizon një problem shëndetësor, çfarë nevojitet të dini
​Ilaçi “Hidroksilkolina” s' po përdoret as në Kosovë, e ndaloi OBSH-ja
A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk? – Gazeta Tribuna
Si ta pastroni blenderin
Kush janë “super-përhapësit” e Covid-19 që mund të rrezikojnë një valë të dytë të pandemisë
E pranon medaljen 74 vjet pasi e fitoi atë
Pse s' nevojitet të bëni masazh kur jeni i sëmurë
VIDEO: Pas 9 vitesh pauzë, NASA nis anijen kozmike në hapësirë
Vlerat shëndetësore të manave të bardha për diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) d...
DYMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19!
Efektet negative të uljes mbi kuletën tuaj
Gjithçka rreth gjëndrës tiroide
Këshilla për menaxhimin e menopauzës dhe sëmundjeve tiroide!
Pesë të vdekur nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut
Si të përmirësoni sistemin tretës nga problemet e shkaktuara prej karantinës
Pse s' nevojitet të bëni masazh kur jeni i sëmurë – Gazeta Tribuna
Mund të hani çokollatë e të pini verë dhe prapë të jetoni gjatë
10 analizat shëndetësore që gratë mbi 40 vjeç nevojitet të kryejnë patjetër
Si Ta Bëni Frigoriferin Xixë – Këshilla Krejt Natyrale Pastrimi
Provoni Recetën e Veçantë të Zupës me Kadaif
Test personaliteti, zgjidh një prej grave të lidhura me stinët
Vezë Të Pjekura Në Furrë – Unike Për Një Mëngjes Plot Shije
Çfarë simbolizojnë gurët e çmuar në unazën e fejesës?
Mornicat në Trup – Arsyet Pse ju Ndodhin Vazhdimisht
Ujë me Sodë – Kura e Përkryer që Mbron Organizmin
Ngjyruesit Ushqimorë Me Kimikate – Lista e Dëmshme – Si Të Kontrolloni Etiketat
Superfrutat e Freskëta të Qershorit – Cilat Janë Dhe Si T’i Zgjidhni
Sa i Shëndetshëm Është Kosi Industrial? Mësoni të Vërtetat me Vlerë
A janë të zakonshme ëndrrat seksuale
Vlerat Shëndetësore të Manave të Bardha për diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) d...
Përdorni Lulet e Thata Të Blirit Për Ankthin, Tretjen Dhe Imunitetin
Zbulimi i shkencëtarëve rusë/ Ja pse foshnjat infektohen më pak nga koronavirusi
Si Të Përkujdeseni Për Veshkat Në Stinën e Verës
Po qe se doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë ky është mëngjesi i duhur
Para apo pas dreke? Zbuloni kur nevojitet t’i hani frutat
Tavë me Patëllxhanë Role – Receta e Shpejtë dhe Plot Shije
Zbulimi i studimit gjenetik mbi coronavirusin: Virusi ka kaluar në një periudhë inkubimi
Domate, Speca Dhe Oriz – Receta E Verës Për Gjallërimin e Organizmit
Receta e Shijshme e Piteve të Tiganit me Gjalpë të Freskët
Duhanpirësit janë më pak joshës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 16 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik

Sun May 17 , 2020
COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja, shkon në 933 numri i të prekruve     Dr. Rovena Daja Instituti i Shëndetit Publik     Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri. Janë testuar 306 qytetarë të dyshuar […]