Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

9 këshilla për të ndihmuar në përmirësimin e dhimbjes tuaj të artritit

Shkruan: Dr. Besim Demolli – mjek reumatolog

☃️ Artriti është ënjtja dhe ndjeshmëria e një ose më shumë nyjeve tuaja. Simptomat kryesore të artritit janë dhimbja dhe ngurtësia e kyçeve, të cilat zakonisht përkeqësohen me moshën. Llojet më të zakonshme të artritit janë osteoartriti dhe artriti reumatoid.

1️⃣ Vazhdoni të lëvizni
📌 Kur nyjet tuaja kanë dhimbje, ushtrimi mund të ndihet si gjëja e fundit që dëshironi të bëni. Por qëndrimi aktiv është në të vërtetë një nga mënyrat më të mira për të lehtësuar artritin. Mund të zvogëlojë dhimbjen dhe ngurtësinë, të përmirësojë gamën e lëvizjes dhe të forcojë muskujt që mbështesin nyjet tuaja. Çelësi është të zgjedhësh aktivitete me ndikim të ulët siç janë noti, gjimnastikë me bazë uji, çiklizëm, shtrirje dhe ecje.

2️⃣ Ruani një peshë të shëndetshme
📌 Kilet e tepërta ushtrojnë presion në nyjet tuaja, veçanërisht në kërdhokulla, gjunjët dhe këmbët. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, nëse jeni mbipeshë ose i trashë, humbja e 10 deri në 20 përqind të peshës tuaj mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të artritit.

3. Mbroni nyjet tuaja
📌 Lëndimet mund të dëmtojnë më tej nyjet artritike, kështu që dini kufijtë tuaj. Shmangni aktivitetet që vendosin stres në nyjet tuaja dhe vishni pajisje mbrojtëse nëse puna ose hobi juaj përfshin lëvizje të përsëritura.

4️⃣ Lini duhanin.
📌 Pirja e duhanit mund të dëmtojë nyjet tuaja dhe indin lidhës që ka qenë i lidhur me artritin reumatoid. Njerëzit me artrit reumatoid kanë më shumë gjasa të kenë pllaka në arteriet e tyre, pirja e duhanit rrit këtë rrezik. Pirja e duhanit gjithashtu mund të bëjë trajtimet e artritit më pak efektive.

5️⃣ Përdorni lehtësuesit e dhimbjes me mençuri!?
📌 Zbutës pa recetë të dhimbjeve të tilla si aspirina, ibuprofen dhe naproxen mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve të artritit. Vetëm sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj nëse e shihni veten duke u mbështetur në lehtësuesit e dhimbjeve; përdorimi i rregullt mund të shkaktojë komplikime, duke përfshirë shqetësime gastrointestinale.

6️⃣ Provoni një trajtim lokal!?
📌 Shikoni nëse një trajtim lokal funksionon për ju. Kremrat dhe vajrat që përmbajnë kapsaicinë – përbërja që i jep nxehtësinë e specave djegës – mund të sigurojnë lehtësim të artritit. Por kini kujdes të mos e aplikoni atë në lëkurë të lënduar ose të irrituar.

7️⃣ Ngroheni dhe qetësohuni!?
📌 Alternimi midis nxehtësisë dhe të ftohtit në zonën artritike mund të lehtësojë përkohësisht dhimbjen dhe inflamacionin. Provoni të ndërroni banjot ose dushet e nxehta dhe të ftohta, ose të ndërroni shishet me ujë të nxehtë ose jastëkët e ngrohjes me pako të ftohta.

8️⃣ Mësoni të menaxhoni stresin!?
📌 Të kesh artrit mund të jetë stresues dhe stresi mund të përkeqësojë dhimbjen, duke çuar në një cikël vicioz. Menaxhimi me sukses i stresit mund të shkojë shumë drejt përmirësimit të simptomave tuaja të artritit. Gjeni një teknikë relaksimi që funksionon për ju, siç është frymëmarrja e thellë ose meditimi dhe praktikojeni rregullisht. Biseda me një terapist gjithashtu mund të jetë e dobishme.

9️⃣ Merrni parasysh kujdesin plotësues!
📌 Disa njerëz me artrit gjejnë lehtësim nga qasjet plotësuese, të tilla si akupunktura dhe masazhi. Shumica e trajtimeve plotësuese janë të sigurta kur praktikohen nga një profesionist i trajnuar, por është një ide e mirë që së pari të kontrolloni me mjekun tuaj.

Leave a Reply

You cannot copy content of this page