Shëndeti
Sun. Mar 26th, 2023

Kuriozitete

Pyetje dhe Përgjigje
Mjekët

19

Feb 23

Mjekët nuk pajtohen me vlerën e koeficientit prej 105 eurosh

Me përcaktimin e koeficientit të ri të pagave kanë shprehur pakënaqësi edhe mjekët. Kjo u bë e ditur përmes një...
Read More
mjeket

19

Feb 23

Ja cili është qyteti italian që po kërkon mjekë shqiptarë

Nevoja për personel mjekësor ka bërë që qeveria lokale e Kalabrisë të nisë punën për të huazuar mjekë e profesionistë...
Read More
Edvin Prifti

19

Feb 23

Mashtrimi me ilaçe/ Mjeku Edvin Prifti denoncon përdorimin e imazhit të tij

I rikthyer në shërbimin e kardiokirurgjisë që në muajin shtator, kardiokirugu Prof dr Edvin Prifti  po përballet më abuzim të...
Read More
mjeket

19

Feb 23

Neurokirurgu: Pacientët kanë më shumë besim te mjekët e huaj sesa te shqiptarët

Artur Xhumari, shef i shërbimit të neurokirurgjisë në QSUT, është shprehur se pacientët shqiptarë kanë më shumë besim te mjekët...
Read More
Mjekët

19

Feb 23

Mjekët e rinj refuzojnë të bëhen mjekë familje

Mjekët e rinj po refuzojnë të specializohen për mjek familje, urgjence, toksikologë apo në shëndet publik. Në tre vitet e...
Read More

19

Feb 23

Mjekët pa Kufij hyjnë në zonën e tërmetit në Siri

Organizata bamirëse mjekësore “Mjekët pa kufij” (MSF) tha se një kolonë prej 14 kamionësh të saj kishte hyrë në veriperëndim...
Read More
Pse duhet të bëni kontrolle të rregullta te mjeku?

19

Feb 23

Mjekët rrëfejnë përndjekjet që iu bënë nga serbët gjatë kohës së luftës në Kosovë

Pavarësisht rrezikut nga regjimi serb, çifti Ibrahimi punësoi edhe shumë mjekë e infermierë tjerë që ishin larguar nga puna. “Gjatë...
Read More

19

Feb 23

Mungon ilaçi për diabetin, po përdoret për kura dobësimi, mjekët: Është e rrezikshme

Mjekët endokrinologë japin alarmi se një mediakement që jepet për trajtimin e pacientëve me diabet dhe ata obezë po përdoret ...
Read More
3ABB8332 D49D 49BF AEAF 42D4A690EB29

18

Feb 23

Kërçovari Dr. Gazmend Elezi i pari mjek shqiptar që operoi venat me metodën endovaskulare me radiofrekuencë

Dr. Gazmend Elezi nga Kërçova ka njoftuar se dje ka realizuar me sukses në spitalin “Shtatori”-Shkup për herë të parë...
Read More
cropped 5077E98C 61D6 468D BD96 78C839E26A9F 1

18

Feb 23

Hapet konkursi i specializimeve

📢Hapet procesi i aplikimeve dhe pranimeve në programet e ciklit të tretë të studimeve "Specializime Afatgjatë" ne fushën e mjekësisë,...
Read More
SIDA AIDS

Çka është Sida (AIDS) ? – Historiati, Shenjat, Simptomat, Etiologjia, Epidemiologjia, Patogjeneza, Pasqyra klinike, Diagnoza, Parandalimi,Trajtimi

Çka është Sida (AIDS) ? SIDA (AIDS)   Definicioni i Sidës: Akronimi, për Sindromën e mungesës së fituar të imunitetit (AIDS-acquired imune de- ficiency syndrome) paraqet sëmundje infektive retrovirale, e…

shtatezania

Gjatë shtatzënisë, me rekomandim të mjekut, kam marrë shumë utrogestan dhe magnezium. Tash jam afër terminit të lindjes, por kam dëgjuar se pasi që kam marrë utrogestan për një kohë të gjatë, mund të mos qelet qafa e mitrës dhe duhet të lind patjetër me operacion. A është kjo e vërtetë?

#PYETJE: Gjatë shtatzënisë, me rekomandim të mjekut, kam marrë shumë utrogestan dhe magnezium. Tash jam afër terminit të lindjes, por kam dëgjuar se pasi që kam marrë utrogestan për një…

Hemoglobina , Struktura e Hemoglobinës

Çka është Hemoglobina? Roli dhe funksioni i saj

Çka është Hemoglobina? Roli dhe funksioni i saj Hemoglobina është një substancë me ngjyrë të kuqërremtë e cila përmban sasi të hekurit, dhe gjendet tek rruzat e kuqe të gjakut…