Raportimi i dhunës ndaj mjekëve

Raportimi i dhunës ndaj mjekëve OMK: „Nuk guxon të ketë dhunë!“ Oda mjekëve e Kosovës (OMK) mbështet të gjitha përpjekjet që synojnë parandalimin e çdo forme të sjelljes së dhunshme…

Çka është Kolagjeni ?

Çka është Kolagjeni ? Shkruan: Laureta Berisha Kosumi, farmaciste Kolagjeni është proteina me sasinë më të madhe në trupin tonë, ajo gjendet në kockat, muskujt, lëkurën dhe ligamentet tona. Kolagjeni…

Çka është Spermatocela ?

Çka është Spermatocela ? Spermatocela është një qeskë e padhimbshme e mbushur me lëng spermatik cila lokalizohet shpesh mbi ose në pjesën posteriore të testikulit. Megjithëse pjesa më e madhe…

Pse na kruhet dora ?

Pse na kruhet dora ?   Ndonjëherë kruajtja e pëllëmbëve të duarve është rezultat i ekspozimit të përsëritur ndaj një irrituesi ose kimikati që përfundimisht rezulton në një reaksion alergjik.…

Pse skuqet lëkura ?

Pse skuqet lëkura ? Skuqja ndodh si rezultat i rritjes së qarkullimit të gjakut. Sa herë që ka më shumë rrjedhje gjaku në një zonë të lëkurës (si p.sh. faqet…

Pse kruhet hunda ?

Pse kruhet hunda ? Shumë njerëz kanë alergji si ndaj substancave të brendshme dhe të jashtme, të tilla si puçrrat e kafshëve shtëpiake, poleni dhe marimangat e pluhurit. Alergjitë mund…

Çka është Urina ?

Çka është Urina ? Urina është një nënprodukt i lëngshëm i metabolizmit te njerëzit dhe te shumë kafshë të tjera.  Urina rrjedh nga veshkat përmes ureterëve në fshikëzën urinare.  Urinimi…

Çka është Laktoza ?

Çka është Laktoza ? Laktoza është fjalë latine për sheqerin e qumështit. Laktoza gjendet në qumështin e të gjithë gjitarëve. Është karbohidrati kryesor në qumështin e gjirit. Në krahasim me…

Çka janë elektrolitët ?

Çka janë elektrolitët ? Ne shpesh dëgjojmë për elektrolitët, por çfarë saktësisht janë ato dhe si ndikojnë në shëndetin tonë? Elektrolitët janë minerale të cilat lidhen me lëngjet e trupit,…

Mos neglizho asnjë dhimbje gjoksi.

Mos neglizho asnjë dhimbje gjoksi. Dhimbja në gjoks është arsyeja më e shpeshtë që pacientët vizitojnë departamentet e urgjencës. Dhimbja në gjoks mund të lidhet me sëmundjen Koronare! Sëmundja Koronare…

Çka është Kalciumi ?

Çka është Kalciumi ? Kalciumi është element kimik me simbolin Ca dhe numrin rendor 20. Bën pjesë në grupin e metaleve alkalino-tokësore. Është metal vezullues i bardhë me shkëlqim të argjendtë.…

Çka është Sida (AIDS) ? – Historiati, Shenjat, Simptomat, Etiologjia, Epidemiologjia, Patogjeneza, Pasqyra klinike, Diagnoza, Parandalimi,Trajtimi

Çka është Sida (AIDS) ? SIDA (AIDS)   Definicioni i Sidës: Akronimi, për Sindromën e mungesës së fituar të imunitetit (AIDS-acquired imune de- ficiency syndrome) paraqet sëmundje infektive retrovirale, e…

Aborti – lajm i hidhur!

Aborti – lajm i hidhur! Sapo ta merrni lajmin e mrekullueshëm se jeni shtatzënë ju do të filloni të bëni plane dhe të krijoni ëndërra pa fund. Por, për fat…

Gjatë shtatzënisë, me rekomandim të mjekut, kam marrë shumë utrogestan dhe magnezium. Tash jam afër terminit të lindjes, por kam dëgjuar se pasi që kam marrë utrogestan për një kohë të gjatë, mund të mos qelet qafa e mitrës dhe duhet të lind patjetër me operacion. A është kjo e vërtetë?

#PYETJE: Gjatë shtatzënisë, me rekomandim të mjekut, kam marrë shumë utrogestan dhe magnezium. Tash jam afër terminit të lindjes, por kam dëgjuar se pasi që kam marrë utrogestan për një…

Ja pse dallon mjeku prej mjekut!

Doktoresh..pot pys diqka.. * PSE DALLON MJEKU PREJ MJEKUT..? * Pse secili e ke mendimin e ndryshem per nje semundje te njejte..?.PSE..? -Piksepari.. kjo eshte nje pytje e padrejte..per arsye…

Halli i mjekëve

Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin…

Musa Haxhiu – Biografia

Musa Haxhiu lindi më 15 mars 1939 në Pejë. Shkollën fillore dhe gjimnazin i mbaroi në vendlindje. Në vitin 1958/59 regjistroi Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, ku diplomoi në vitin…

Sylejman Rexhepi – Biografia

Prof. dr. SYLEJMAN REXHEPI, MD.PhD. (1953- 2020) Mjek, internist, reumatolog, doktor i shkencave dhe profesor universitar. Lindi më 6 nëntor 1953 në Ferizaj. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në…

Gazmend Bojaj – Biografia

Gazmend Bojaj përfundoi Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës në vitin 2004. Me vonë ne 2007 fillon Specializimin qe e perfundon me 2011 dhe merr Titullin Specialist I Mjekesise…

Çka është Stresi?

Çka është Stresi? Stresi është një gjendje e pakëndshme e zgjimit emocional dhe fiziologjik që njerëzit provojnë në situata që ata i perceptojnë si të rrezikshme apo kërcënuese për mirëqenien e tyre. Fjala “stres” do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Disa njerëz e përcaktojnë stresin si dukuri apo…

Simë Dobreci – Biografia

Prof. dr. SIMË GJON DOBRECI. MD.PhD. (1934-17.06. 2020) Mjek Dermatovenerolog, doktor i shkencave të mjekësisë. Profesor Univerteti. Atdhetar i shquar. Simë Gjon Dobreci lindi në Braticë, Ulqin, më 1934. Shkollën…

Sabjan Memishaj – Biografia

Dr. Sabjan Memishaj – Biografia Dr Sabjan Memishaj (Mjek Kardio-Vaskular) Lindi ne Tirane ne vitin 1978 ku kreu shkollen fillore dhe te mesme. Edukimi Studime Universitare prane Fakultetit te Mjeksise,…

Fadil Beka – Biografia

Dr. Fadil Beka mr. sc.med. Mjek, kirurg, magjistër i shkencave mjekësore, asistent i autorizuar. Dr.Fadil Beka Lindi më 1 korrik 1962 në Ticë – Skenderaj. Shkollën fillore e kreu në…

Besim Morina – Biografia

Dr. Besim Morina, ka lindur me 19.02.1981 në Ratkoc të Rahovecit. Ka përfunduar Shkollen e Mesme të Mjekësisë Luciano Motroni ne Prizren, kurse ne vitin 2006 diplomon në Fakultetin e…

Arsim Morina – Biografia

Dr. Arsim Morina (Akademik, Neurokirurg, Profesor i Kirurgjisë) lindi me 1956 në Pejë, ku kreu shkollën fillore dhe gjimnazin. Në Fakultetin e Mjekësisë në Prish­tinë u diplomua në vitin 1980.…

Istref Plakolli – Biografia

Dr. Istref Plakolli u lind më 1963 në Letanc të Podujevës, ku edhe kreu shkollimin fillor dhe atë të mesëm, me sukses të shkelqyeshëm. Si gjimnazist, në vitin 1981, me bashkëmoshatarë…

Hilmi Dauti – Biografia

Dr. Hilmi Dauti, lindi në vitin 1951 në fshatin Carrabreg të Deçanit.Shkollën fillore e kreu në vendlindje, kurse gjimanzin e kreu në “11 Maji”(tash “Bedri Pejani”)në Pejë. Diplomoi në Fakultetin e…

Cen Bytyqi – Biografia

Cen Bytyqi lindi më 1957 në Pejë. Cen Bytyqi është specializuar në lëminë e Ortopedisë në Universitetin e Zagrebit, Kroaci(1989) ku edhe ka ndjekur studimet multicentrike të magjistraturës (Zagreb dhe…

Basri Sejdiu – Biografia

Basri Sejdiu është lindur me 20.07.1962 në Mitrovicë. Pas përfundimit të shkollimit fillor dhe të mesëm, në vitin 1982 regjistron studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Studimet…

Basri Lenjani – Biografia

Basri Lenjani , lindi në Karaçevë të Kamenicës më 02 gusht 1964Shkollën fillore e kreu në  Karaçevë, Kamenicë( 1979), Shkollën  e Mesme të Mjekësisë, Dega e Infermierisë  së Përgjithshme e mbaroi…

Disa këshilla për gjumë të qetë

Disa këshilla për një gjumë të qetë: – Përpiquni të mos flini gjatë ditës. – Kufizoni kafeinën dhe alkoolin. – Mos pini duhan – nikotina vështirëson rënien në gjumë. –…

A duhet ta hani mëngjesin❓

A duhet ta hani mëngjesin❓ Mëngjesi është shujta e cila “kapërcehet” më së shpeshti. ndonëse nutricionistët nuk e rekomandojnë një gjë të tillë. Gjysma e personave të rritur e kapërcejnë…

Bajamet dhe diabeti

#Bamjet dhe #diabeti Si pjesë e një diete të mirë, domosdoshmërisht nën mbikëqyrjen e mjekut, bamjet mund t’ju ndihmojnë që ta ulni sheqerin në gjak dhe të mbani nën kontroll…

What is Medicine ?

Medicine is the branch of science and practice that deals with the diagnosis, treatment, and prevention of diseases or injuries. It encompasses a wide range of fields, including anatomy, physiology,…

Top Citizenship By Investment Reviews!

Ԍiven the aforementioned parts, the Tսrҝish real-estate is ƅeginning to garnered a considerable quantity of attention among the mɑny overseas consumers. After 5 years, you get return of EUR 300000…

Pse gazetarët korruptohen ?

Gazetarët, si dhe njerëzit në të gjitha profesionet, mund të korruptohen. Në raste të ndryshme, gazetarët mund të angazhohen në sjellje të paligjshme ose të papërgjegjshme për të përfituar në…

Reliable Home Buyers In Pa

During the home selling process, you will not be represented. To attract buyers you’ll need to make repairs or take photos of your property. I agree that I will receive…

We Buy Houses In Denver Co

If you’re looking for the BEST Company to Buyout your house, Seth Buys Houses is your first choice. We are Denver’s leading Cash home buying solution. We buy houses, buy…

Gjërat që dobësojnë sistemin imun/mbrojtës

Gjërat që dobësojnë sistemin imun/mbrojtës 👉Ushqimi i procesuar 👉Alkoholi 👉Duhani 👉Stresi 👉Mos ekspozimi në diellë 👉Pagjumësia 👉Mungesa e higjienës 👉Mos konsumi i mjaftueshëm i pemëve dhe perimeve 👉Mos konsumi I…

Ja sa mjekë specialistë ka Kosova !

Mjekët specialistë janë profesionalistë të cilët punojnë për të ndihmuar pacientët me probleme të ndryshme shëndetësore dhe të ofrojnë trajtimin e duhur për ta. Ata kanë njohuri dhe ekspertizë në…

𝐂̧𝐫𝐫𝐞𝐠𝐮𝐥𝐥𝐢𝐦𝐞𝐭 𝐛𝐚𝐬𝐡𝐤𝐞̈𝐞𝐤𝐳𝐢𝐬𝐭𝐮𝐞𝐬𝐞 𝐠𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐢𝐧𝐭𝐞𝐬𝐭𝐢𝐧𝐚𝐥𝐞 𝐝𝐡𝐞 𝐩𝐬𝐢𝐤𝐢𝐚𝐭𝐫𝐢𝐤𝐞

𝐂̧𝐫𝐫𝐞𝐠𝐮𝐥𝐥𝐢𝐦𝐞𝐭 𝐛𝐚𝐬𝐡𝐤𝐞̈𝐞𝐤𝐳𝐢𝐬𝐭𝐮𝐞𝐬𝐞 𝐠𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐢𝐧𝐭𝐞𝐬𝐭𝐢𝐧𝐚𝐥𝐞 𝐝𝐡𝐞 𝐩𝐬𝐢𝐤𝐢𝐚𝐭𝐫𝐢𝐤𝐞 Shëndeti ynë ne përgjithësi varet nga ajo se si ne e menaxhojme diten tone, jetën tonë.Nje jetë me ngarkesa psikologjike dhe stres mund të ndikojë…

Frazeologji për mollën

“Molla e ndaluar” – kuptohet si diçka që është e padëshirueshme dhe e ndaluar për t’u bërë apo për të bërë. “Mollë e gjelbër” – e referohet një molleje që…

Çka nënkupton qeni në ëndërr ?

Në shumë kultura, qeni mund të interpretohet si një simbol i besnikërisë, mirësjelljes dhe mbrojtjes. Kështu, nëse shihni një qen në ëndërr, kjo mund të tregojë se keni nevojë për…

Si klasifikohet stresi ?

Klasifikimi i stresit   Stresi mund të klasifikohet në katër kategori kryesore: Stresi akut: Është një reagim i menjëhershëm i trupit ndaj një situate stresuese. Për shembull, nëse një person…

Ja sa është numri i mjekëve në botë!

Numri i mjekëve në botë ndryshon në varësi të vendeve dhe regjioneve. Në përgjithësi, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në vitin 2020, ka rreth 13 milionë mjekë në botë. Ndërsa…

Ardhmëria e Mjekëve

Ardhmëria e mjekëve do të jetë në ndryshim të vazhdueshëm dhe do të varet nga shumë faktorë. Disa nga faktorët kryesorë që ndikojnë në ardhmërinë e mjekëve janë: Zhvillimi i…

Stresi i pacientëve

Stresi është një përgjigje e trupit ndaj situatave të vështira ose të këqija. Pacientët mund të përjetojnë stres për shkak të sëmundjeve, trajtimeve, ndryshimeve në jetën e tyre, si dhe…

Ardhmëria e diabetologëve

Në mosha të ndryshme, diabeti është një sëmundje kronike që ndikon në shëndetin e miliona njerëzve në të gjithë botën. Për këtë arsye, është e vështirë të parashikohet në mënyrë…

Vetitë e këqija të pacientëve

Në përgjithësi, një pacient mund të ketë disa veti të këqija që mund të ndikojnë në shëndetin e tyre, përfshirë: Mosrespektimi i udhëzimeve mjekësore – Nëse pacienti nuk i ndjek…

Vetitë e këqija të mjekëve

Neglizhenca: Mjekët që nuk kanë kujdes të mjaftueshëm për pacientët e tyre dhe nuk u japin atyre vëmendjen e duhur, mund të shkaktojnë probleme të rënda shëndetësore. Neglizhenca mund të…

Ushqimet prej të cilave mund të marrim OMEGA 3

Ushqimet prej të cilave mund të marrim OMEGA 3 🫴Salmoni, Karkalecat, Kallamari, Midhje, Tuna,Kaviari, Peshqit tjerë 🫴Vezët 🫴Fara liri, Fara Chia, Fasule, Bizele 🫴Arrat, Natto 🫴Vaji vegjetal, Vaji merlucit 🫴Avokado,Spinaqi,Salad…

Kush e shkakton nervozën ?

Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë nervozën. Në përgjithësi, nervoza mund të shkaktohet nga një ndjesi e pafuqishme ose e ndjeshme e stresit, ankthit, tensionit, stresit emocional, të shqetësuarit…

𝐍𝐝𝐢𝐤𝐢𝐦𝐢 𝐢 𝐬𝐭𝐫𝐞𝐬𝐢𝐭 𝐝𝐡𝐞 𝐚𝐧𝐤𝐭𝐡𝐢𝐭 𝐭𝐞̈ 𝐯𝐚𝐳𝐡𝐝𝐮𝐞𝐬𝐡𝐞̈𝐦 𝐧𝐞 𝐬𝐡𝐟𝐚𝐪𝐣𝐞𝐧 𝐞 𝐬𝐞̈𝐦𝐮𝐧𝐝𝐣𝐞𝐯𝐞 𝐟𝐢𝐳𝐢𝐤𝐞

𝐍𝐝𝐢𝐤𝐢𝐦𝐢 𝐢 𝐬𝐭𝐫𝐞𝐬𝐢𝐭 𝐝𝐡𝐞 𝐚𝐧𝐤𝐭𝐡𝐢𝐭 𝐭𝐞̈ 𝐯𝐚𝐳𝐡𝐝𝐮𝐞𝐬𝐡𝐞̈𝐦 𝐧𝐞 𝐬𝐡𝐟𝐚𝐪𝐣𝐞𝐧 𝐞 𝐬𝐞̈𝐦𝐮𝐧𝐝𝐣𝐞𝐯𝐞 𝐟𝐢𝐳𝐢𝐤𝐞 Studimet shkencore kanë treguar se stresi mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shfaqjen e semundjeve fizike.…

Pse paraqiten halucinacionet ?

Halucinacionet jane perceptime te ndryshme nga realiteti i jashtem qe nuk jane te bazuar ne stimujte e jashtme te pranishem. Ato mund te paraqiten ne perceptimet vizuale, auditive, kinestezike, gustatore…

Kirurgjia: Pasion dhe sfidë

Kirurgjia është një nga fushat më të rëndësishme dhe më emocionuese të mjekësisë. Kirurgët janë ata që mund të ndryshojnë jetën e pacientëve në mënyra të thella dhe të ndjeshme.…

Respekti i pacientëve ndaj mjekëve

Respekti i pacientëve ndaj mjekëve është një element shumë i rëndësishëm në marrëdhëniet mes tyre. Mjekët janë profesionistë që kanë një përgjegjësi të madhe për shëndetin dhe mirëqenien e pacientëve…

Si klasifikohen prodhimet ushqimore ?

1. Sipas prejardhjes: Bimore Shtazore   2. Sipas mënyrës së prodhimit: Natyrore Industriale   3. Sipas rolit në organizëm: Prodhime ndërtimore – marrin pjesë në rritje, zhvillim dhe regjenerim të…

Lëngu i RASOJIT!

Lëngu i RASOJIT!🥤🥬 “Lëngu i mrekullive që ndalon plakjen” Të pakten kështu njihet ne popull… sa është e vërtetë? ➡️Lëngu i lakrës është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur,…

Gënjeshtrat e pacientëve

Gënjeshtrat e pacientëve janë shumë të zakonshme në mjekësi. Pacientët mund të gënjejnë për shumë arsye, si për të fshehur faktet e vërteta, për të arritur një përfitim, për të…

5 fakte për Neurozën histerike

Neuroza histerike është një sëmundje e sistemit nervor që shfaqet si një lloj ankthi i shkaktuar nga stresi emocional dhe ndjenjat e fshehura. Shpesh herë, simptomat e neurozës histerike përfshijnë…

Respekti ndaj mjekëve

Respekti ndaj mjekëve është shumë i rëndësishëm dhe i merituar, sepse ata janë njerëzit që punojnë me devotshmëri për të ndihmuar të tjerët të shërohen dhe të ruajnë shëndetin e…

Çka është Newborn Screening ?

Newborn Screening është një test për bebet e posalindura i cili detekton çrregullimet gjenetike të trashëguara nga prindërit, të cilat mund të shkaktojnë një pengesë në rritjen dhe zhvillimin normal…

Xhelozia në mes mjekëve

Xhelozia është ndjesi e natyrshme njerëzore që mund të ndodhë në shumë fusha të jetës, përfshirë edhe në fushën e mjekësisë. Në fushën e mjekësisë, xhelozia mund të shfaqet në…

Konkurenca midis mjekëve

Konkurenca midis mjekëve mund të jetë e shëndetshme nëse është e drejtë dhe e bazuar në kualitetin e kujdesit për pacientët dhe në përmirësimin e shërbimeve mjekësore. Në këtë mënyrë,…

Paragjykimet midis mjekëve

Paragjykimet midis mjekëve, siç ndodh në çdo profesion, mund të jenë të shkaktuara nga faktorë të ndryshëm. Në raste të tjera, mund të jenë të bazuar në eksperiencat personale ose…

Çfarë mendimi jep Bromatologu ?

Çfarë mendimi jep Bromatologu ? Bromatologu jep mendim për sigurinë shëndetësore të prodhimeve ushqimore. Ai i shqyrton prodhimet ushqimore nëpërmjet analizave organoleptike, fizike dhe analizave kimike. Në bazë të rezultateve…

Çka studion Bromatologjia ?

Çka studion Bromatologjia ? Bromatologjia studion përbërjen, përpunimin dhe konservimin e ushqimit; prodhimet ushqimore nga prodhimi i tyre e deri te futja në organizëm; mënyrën e shfrytëzimit të ushqimit në…

Çka është Bromatologjia ?

Çka është Bromatologjia ? Bromatologjia është shkencë për ushqimin. Fjala bromatologji rrjedh nga fjalët greke: broma (ushqim) dhe logos (shkencë). Gazeta Shëndeti

Ese për shtatzëninë

Shtatzënia është një kohë e veçantë dhe emocionuese në jetën e një gruaje. Është një periudhë që sjell shumë ndryshime, sfida dhe gëzime, dhe ka nevojë për kujdes të veçantë…

Prej kujt janë të ndërtuara nukleoproteinat ?

Prej kujt janë të ndërtuara nukleoproteinat ? Nukleoproteinat janë të ndërtuara prej preoteinës së thjeshtë(histoneve) ose protaminave dhe grupit prostetik që paraqet njërin prej acideve nukleike: ADN ose ARN. Gazeta…

Si klasifikohen drogat psikoaktive?

Si klasifikohen drogat psikoaktive? Ekzistojnë katër mënyra në të cilat klasifikohen medikamentet psikoaktive: Nga efektet e tyre të përbashkëta (efektet që të gjithë kanë) në trurin dhe trupin – për…

Puna e jashtëzakonshme e Kirurgëve

Kirurgët janë një grup njerëzish të jashtëzakonshëm, të cilët kujdesen për shëndetin dhe mirëqenien e pacientëve të tyre. Ata kanë një përgjegjësi të jashtëzakonshme për të punuar me sinqeritet dhe…

Çka janë Stereotipet gjinore ?

Çka janë Stereotipet gjinore ? Stereotipet gjinore janë pikëpamjet apo paragjykimet e përgjithësuara lidhur me tiparet apo karakteristikat qe i takojnë apo do të duhej ti takonin apo rolet që…

Kur ndodh viktimizimi ?

Kur ndodh viktimizimi ? Viktimizimi ndodhë kur personi përjeton trajtim të pafavorshëm apo pasoja negative si reagim ndaj ankimit (procedurave të filluara) apo veprimeve me qëllim të zbatimit të parimit…

Çka është dhuna në baza gjinore ?

Dhuna në baza gjinore nënkupton të gjitha aktet e dhunës që rezultojnë apo kanë të ngjarë të rezultojnë në dëmtim apo vuajtje fizike, seksuale, psikologjike, sociale apo ekonomike në baza…

Çka është buxhetimi gjinor ?

Çka është buxhetimi gjinor ? Buxhetimi gjinor është zbatimi i integrimit gjinor në procesin buxhetor. Kjo do të thotë vlerësim i buxheteve nga pikëpamja e gjinisë, në rastin kur çështja…

Çka është integrimi gjinor ?

Çka është integrimi gjinor ? Integrimi gjinor është përfshirje e perspektivës gjinore në çdo fazë të procesit, të planifikimit, miratimit, zbatimit, përcjelljes dhe vlerësimit të legjislacionit, politikave ose programeve dhe buxheteve,…

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.