© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Këto dhe shumë mite të tjera për shëndetin ekzistojnë në shoqërinë tonë për vite me radhë

Për shekuj me radhë, histori dhe këshilla të ndryshme rreth shëndetit kanë qarkulluar në folklor, siç është “mos u ul në një dysheme të ftohtë” të zakonshme që gjyshet u jepnin nipërve dhe mbesave të tyre.

Edhe sot, histori të tilla shpesh shfaqen, dhe shumë janë të bindur se këto histori janë të vërteta!

Healthline ka botuar këto mite shëndetësore jashtëzakonisht të zakonshme (por plotësisht false) që ju mund t’i keni besuar tërë jetën tuaj!

“Thyerja” e gishtërinjve shkakton artrit

Artriti zhvillohet kur kërci brenda nyjës konsumohet dhe lejon kockat të fërkohen. Nyjat janë të rrethuara nga një membranë që përmban lëng synovial që i lubrifikon dhe s’ lejon që ato të bluhen njëra ndaj tjetrës. Kjo shtrirje (plasaritje e nyjave ose gishtave) bën që në lëng të krijohen flluska ajri, të cilat përfundimisht dalin duke krijuar tingullin e njohur të kërcitjes.

Megjithëse s’ ka ndonjë lidhje të provuar midis këtij zakoni dhe artritit, çarja e vazhdueshme mund të konsumojë membranën synoviale dhe të lehtësojë çarjen e nyjave. Mund të çojë gjithashtu në ënjtje të duarve dhe të dobësojë kapjen.

Dalja me flokë të lagur shkakton ftohje

Në vitin 2005, studiuesit testuan hipotezën se ftohja e trupit rrit shanset e prekjes nga virusi i ftohjes së zakonshme, i njohur gjithashtu si nazofaringit akut viral. Rezultatet e tyre zbuluan se kjo s’ ishte e mundur, por që hipotermia mund të shkaktojë simptoma Vetëm po të virusi tashmë ishte i pranishëm në trup.

Pra, Vetëm po të keni frikë se mund të sëmureni dhe keni një takim shumë të rëndësishëm, ndoshta është më mirë të thani flokët para se të dilni nga shtëpia!

Guaskat e tualetit transmetojnë sëmundje seksuale

Një tualet i çrregullt në një pikë karburanti mund të jetë vendi i maktheve tuaja më të këqija, por është shumë e vështirë (megjithëse jo e pamundur) që të infektoheni me sëmundje seksualisht të transmetueshme (SST).

SST shkaktohet nga viruse, baktere ose parazitë. Vetëm sëmundjet parazitare të transmetuara seksualisht si trikomoniaza kanë një mundësi reale të transmetohen duke u ulur në një tualet të pistë. Zona juaj gjenitale duhet të vihet në kontakt me ulësen e tualetit ndërsa paraziti është akoma mbi të dhe i gjallë, dhe ulësja e tualetit s’ ofron kushte ideale të jetesës për parazitët.

Është keq të pini më pak se 8 gota ujë në ditë

Kjo mençuri e trilluar fryn barkun e njerëzve të hidratuar në mënyrë perfekte për shumë kohë. Trupat tanë janë makina jashtëzakonisht efikase kur duhet të na informojnë se po u mungon diçka!

Shumë ushqime që hamë rregullisht tashmë përmbajnë ujë. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, një person i shëndetshëm mund të plotësojë nevojat e tyre ditore për ujë duke bërë dy gjëra të thjeshta: pirja kur keni etje dhe pirja me vaktet e ushqimit.

Antiperspirantët dhe deodorantët shkaktojnë kancer

Prej kohësh është pohuar se antiperspirantët dhe deodorantët përmbajnë substanca të dëmshme që shkaktojnë kancer, të tilla si parabenet dhe alumini që lëkura mund të thithë. Por hulumtimi thjesht s’ e mbështet atë, raporton Healthline.

Instituti Kombëtar i Kancerit në SHBA pretendon se s’ ka prova të njohura që këto kimikate mund të shkaktojnë kancer dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka hedhur poshtë në mënyrë të ngjashme mundësinë se parabenet mund të ndikojnë në nivelet e estrogjenit dhe kështu të çojnë në zhvillimin e kancerit.

Të gjitha yndyrat janë të dëmshme

Megjithëse deri vonë kemi jetuar në një botë që shikonte nga poshtë çdo ushqim që përmbante edhe një gjurmë yndyre, më në fund u kuptua se trupat tanë kishin nevojë për yndyrë! Rezervat e yndyrave të trupit përdoren për energji dhe shumë gjëra të tjera, dhe disa yndyra janë të nevojshme madje që trupi të thithë disa vitamina të tretshme në yndyrë.

Yndyrat e pangopura, të cilat mund t’i gjeni në arra dhe vajra bimorë, mund të ndihmojnë në përmirësimin e kolesterolit në gjak dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes së zemrës. Yndyrat shumë të pangopura, të tilla si acidet yndyrore omega-3, gjithashtu mbështesin shëndetin e zemrës dhe mund të gjenden në peshq si salmoni dhe trofta.

Një studim i vitit 2007 zbuloi se gratë që kishin ngrënë një dietë me pak yndyrë kishin më shumë të ngjarë të kishin probleme me infertilitetin. Shmangni yndyrat trans dhe kufizoni marrjen e yndyrave të ngopura, jo të gjitha yndyrave.

The post A duhet të pimë 8 gota ujë në ditë? A janë të gjitha yndyrat të dëmshme? A mund të shkaktojnë kancer deodorantët? appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.