A e dini çfarë i ndodhë trupit kur qëndroni gjatë ulur ?

Stili modern i jetës ka bërë që shumë nga ne tashmë të mos bëjnë më aktivitet fizik. Të jenë persona që dëshirojnë më shumë të qëndrojnë ulur duke harruar se qeniet njerëzore duhet të ecin sa më shumë. Pjesën më të madhe të kohës gjatë ditës sipas studimeve njeriu e harxhon duke qëndruar ulur. Viteve të fundit, shkencëtarët kanë filluar t’i hulumtojnë më thellë efektet fizike dhe psikologjike të qëndrimit të tepërt ulur, shkruan Living. Zbulimet e tyre janë alarmante!
Më poshtë do të lexoni disa fakte në lidhje me këtë;
-Muskujt fillojnë ta humbasin tonifikimin
Qëndrimi i tepërt ulur ndikon që t’i shfrytëzoni më pak muskujt dhe kjo ndikon që ta humbni forcën muskulore.
-Kyçeve bëhen më pak fleksibile
A jeni ndjerë ndonjëherë të lodhur apo keni pasur dhimbje kur jeni ngritur nga karrigia? Nëse po, atëherë kjo për shkak se keni qëndruar ulur për një kohë të gjatë. Kyçeve u nevojitet lëvizje e rregullt për ta mirëmbajtur funksionin e tyre.
-Edhe performanca konjitive e pëson
Trurit i nevojitet një furnizim i vazhdueshëm me gjak të oksigjenuar për të funksionuar mirë. Kur qëndroni për disa orë ulur pa lëvizur fare, qarkullimi i gjakut ngadalësohet, ndërkaq kjo manifestohet me përqendrim dhe kreativitet më të ulët.
-Shpina fillon t’ju dhembë
Gjatë aktivitetit fizik, muskujt në shpinë kontraktohen dhe relaksohen. Kjo është e rëndësishme sepse përmirësohet qarkullimi i gjakut në disqet e shpinës. Qëndrimi ulur ndikon që disqet e shpinës të bëhen kompakte dhe kjo shkakton dhimbje.
-Rritet rreziku i diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare
Shtimi i peshës është de fakto rreziku për diabet. Kur qëndroni ulur pa lëvizur, ju digjni më pak kalori e kjo shndërrohet në shtim të peshës. Veç kësaj, shkencëtarët kanë zbuluar se ata të cilët qëndrojnë ulur gjithë ditën janë më të prirë të diagnostikohen me sëmundje të zemrës sesa ata që vazhdimisht lëvizni

Related posts:

Makarona me Salcë Domatesh të Pjekura – Receta e Veçantë që nevojitet ta Provoni
Kur do të shpërthejë vala e dytë e Koronavirusit?
Shtatë Shenjat e Hershme që Tregojnë se Keni Probleme me Kockat
Zbuloni Pse Mjalti Është Antibiotiku Më i Mirë
Petulla me Lëng – Me Shijen më Fantastike të Traditës
Deri me 15 qershor është zgjatur kufizimi për të hyrë në Gjermani
COVID-19 fut në kolaps turizmin familjar në Alpea
Doktori ka zbuluar teknikën e frymëmarrjes, e cila mund të zbutë simptomat e sëmundjes Covid-19
Ushqimet Më të Mira Që Shmangin Enjtjen dhe Skuqjen e Syve
Tetë pacientë me koronavirus po trajtohen në Klinikën Infektive
319 raste me koronavirus në Mal të Zi
12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Paralajmërimi suedez: Të gjithë do të sëmuren po aq sa ne kur të heqin karantinën!
Kosovë “84 të shëruar nga 480 raste me COVID-19”
COVID-19/ Harxhi: Si bëhet përcaktimi i shkakut të humbjes së jetës
Patëllxhanë të Mbushur me Gjizë – Shije dhe Shëndet i Mirë
5 rregullat e përdorimit të buzëkuqit të lëngshëm
ANALIZA/ “Skenarët e përballimit të epidemive”- Prof. Barbullushi: Të vërtetat Universale të Covid-1...
37 raste të reja me koronavirus në Kosovë, shërohen edhe 21 pacientë
53 pacientë janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive, tre janë në gjendje kritike
Këto rroba s' janë më në trend (FOTO)
Shkëlqimi dhe rënia e zyrës së punës!
Edhe ngjyra e urinës mund të tregojë infeksionin me coronavirus. Duhet të jeni të kujdesshëm
Petulla Gënjeshtare – Receta Unike e Gjysheve Shqiptare
Mishi i Rrallë i Shkurtëzës në Shqipëri – Një Recetë Me Shije dhe Vlera Ushqyese
15 raste të reja, shkon në 377 numri i të prekurve në Kosovë, tetë persona kanë humbur jetën
Sëmundja që mund të shkaktohet nga vetë sistemi ynë imunitar
KU MUND TË KRYHET ULTRAZËRI I KËRDHOKULLAVE TE TË POSALINDURIT?
Ja çka përfshin “Faza a dytë”
Sekretet e Princeshës Diana/ I dashuri u kap i zhveshur në Pallatin Mbretëror
15 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Agjërimi në kohë virusi, çfarë këshillojnë mjekët dhe studiuesit?
Gigi Hadid konfirmon shtatzëninë, modelja në pritje të një vajze
Si të mos lejojmë që frika nga koronavirusi të ndikojë në shëndetin mendor
Eduarti shpreh dëshirat për të ardhmen e fëmijës që presin
Mit apo e vërtetë, a mund t’i lyesh flokët në mënyrë organike?
Kapet çifti duke bërë seks në një vend publik – Gazeta Tribuna
Korja Krokante e Bukës, Teknika e Duhur
Kēto janë këpucët më të shtrenjta në botë
47 kosovarë kthehen nga Sllovenia
Pas rihapjes, kishat në Greqi kremtojnë Pashkët një muaj me vonesë
Vrasësi i heshtur: ‘Hipoksia e lumtur’, një simptomë e re e coronavirusit mund të jetë vdekjeprurëse
Kjo bimë rigjeneron qelizat tuaja, lufton aneminë, diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheq...
Dita e Irisit, Lules Së Ylbertë Me Simbolikë Të Bukur
Itali/195 viktima në 24 orë
Koronavirusi/ A janë pacientët me sëmundje të veshkave në rrisk më të shtuar?- Dr. Merita Rroji kësh...
Vdekja te Sanatoriumi, Ministria e Shëndetësisë: Pacienti nuk ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19
Tash e dhjetë ditë asnjë rast me koronavirus në Veri të Kosovës
Mjekët u infektuan me koronavirus më pas u ndryshoi ngjyra e lëkurës, mësohet arsyeja pse
262 të vdekur për 24 orë në Belgjikë
Ky është mëngjesi perfekt Po qe se doni të ndiheni të ngopur dhe të humbni peshë
Shkon në 25 numri i viktimave nga COVID-19
Kujdes! Këto persona s' nevojitet të mbajnë kurrsesi maskë
Mjekët britanikë janë të sigurt: Kjo është mënyra e vetme që diabeti të mbahet nën kontroll!
Asparagu: Ilaçi më i mirë natyral me shumë përfitime shëndetësore!
Mjaltë Me Bajame – Kombinimi i Fuqishëm Për Uljen e Kolesterolit
Fillon dezinsektimi i rriqrave në Malishevë
Gara për vaksinën kundër koronavirusit – Dy kompani fillojnë testimin te njerëzit
Si Të Kujdeseni Për Stomakun Çdo Ditë – Gabimet Që nevojitet Të Shmangni
Lutjet e së dielës, Papa Françesku: Vaksina të shpërndahet në tërë botën
A e bartin fëmijët koronavirusin tek të rriturit?
Rrezet e diellit, ‘arma sekrete’ kundër koronavirusit – Gazeta Tribuna
FOTO: Shtangen shkencëtarët, akulli në Antarktidë tashmë “i gjelbër”
Problemet Me Tiroiden Tek Të Rinjtë – Sinjalet që Jep Trupi
Shkon në 27 numri i të vdekurve me koronavirus në Shqipëri
Adresimi i Ministrit Arben Vitia në konferencën e sotme për media
Lajm i mirë nga Gjermania: Më shumë të shëruar sesa të infektuar me Covid-19
Ndikimi i karantinës tek fëmijët, mjeku tregon moshat më të rrezikuara
Çfarë është lupus?
8 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive
Në prag të Ramazanit, Turqia vendos masa të reja parandaluese ndaj koronavirusit
Vdes edhe një person nga koronavirusi
Këshilla nga trajneri profesional për t’i shmangur dhimbjet e shpinës kur punoni nga shtëpia
Studimi: Puna nga shtëpia rrit produktivitetin
Bie ndjeshëm numri i viktimave në Itali, kurohen mbi 2 mijë persona në 24 orët e fundit
Si të mbrohemi nga coronavirusi në ambientet e jashtme, pas daljes nga karantina – disa këshilla të ...
Rivarroset gruaja nga Istogu që u ekshumua me kërkesë të familjes pas dyshimeve se s’ka vdekur nga C...
Cili Është Termometri Që Mat Më Saktë Temperaturën
Vezë me Domate dhe Speca – Receta Perfekte për një Drekë të Lehtë
A Mund Të Përhapet Koronavirusi me anë të Kondicionerit?
TETËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE TRE RASTE ME COVID-19!
Mbi 300 mijë të prekur nga COVID-19 në Rusi
2 Mollë Në Ditë – Përfitimet Shëndetësore në Organizëm
Produktet e Bulmetit – Si T’i Bëni Zgjedhje Të Zgjuara Për Shëndetin
Veset Që nevojitet të Shmangni Gjatë Izolimit Në Shtëpi
Jahjaga: Këtë sfidë do ta kalojmë së bashku
Gjithçka s' nevojitet Të Bëni Kur Keni Temperaturë Të Lartë
Edhe 30 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 9 pacientë të tjerë
Disa nga shkaktarët e dhembjes së lukthit
​Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus
Si ndërlidhen me njëra-tjetrën mosha, kanceri dhe sëmundjet e zemrës?
Si t’i prisni vetë flokët në shtëpi hap pas hapi
COVID-19, pas 3 netësh në terapi intensive përmirësohet gjendja e kryeministrit britanik Boris Johns...
Uji per bebe Holle
“Vaksina e shkencëtarëve kinezë, e sigurt në fazën e parë të provave klinike”
Koronavirusi i ri, a mund të përhapet seksualisht?
Qumësht apo lëng portokalli, ja kë nevojitet të përdorni në mëngjes
Kjo është gjendja e pacientëve në Klinikën Infektive
Studim: Pacientët me Covid-19 që morën këtë ilaç, kanë 2 herë më pak shans të vdesin
NJËZETË E TRE RASTE POZITIVE ME COVID-19!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës

Sun Jan 27 , 2019
Është një nga ushqimet më të njohura në botë, por duket se të hash mish pule të skuqur mbart disa rreziqe shqetësuese. Një studim i ri ka zbuluar se ushqimi i skuqur thellë, duke përfshirë pulën dhe peshkun, rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme. Studiuesit nga Universiteti i Iowa-s gjetën […]
Mishi i pulës