A e keni vërejtur që ju mundon ankthi në gjumë gjatë pandemisë së coronavirusit?

Përse ju ndodh kështu, jua shpjegon analistja e ëndrrave Jane Teresa

Ajo është përpjekur të shpjegojë përse na ndodh kështu dhe si ta pengojnë shfaqjen e ëndrrave negative.

Përse tani kemi më shpesh ankth nate se zakonisht?

Teresa ka shpjeguar që ëndrrat tona procesojnë përvojat tona të vetëdijshme dhe të pavetëdijshme gjatë një apo dy ditëve të fundit dhe i krahason ato me përvojat e ngjashme nga e kaluara jonë, shkruan Express.co.uk, përcjell Telegrafi.

– Kur ndjenjat tuaja mbushen, gjithmonë do të kthehen t’ju “kafshojnë” në ëndrra – thotë ajo dhe vazhdon:

Është me rëndësi t’i pranoni që frikësimet tuaja dhe që të jeni të vetëdijshëm për to.

– Disa përpiqen t’i ndrydhin frikësimet e veta dhe emocionet e tjera, mirëpo ato jetojnë në pjesën tonë të pavetëdijshme dhe në mënyrë të ndjeshme ndikojnë edhe në mendimet dhe veprimet tona – shpjegon Teresa dhe thotë që atëherë ndodh që ato frikësime vijnë në ëndrra dhe i kontribuojnë netëve të pagjumë.

– Shumica e njerëzve tani i përpunojnë frikësimet, prandaj ëndrrat e tyre janë shpesh të tmerrshme.

Aktualisht në ëndrra shfaqen shumë tema të zakonshme, ndërsa është për t’u habitur që jo që ajo që na frikëson në ëndrra nuk ngjan me atë që na frikëson në kur jemi zgjuar.

Tema më e shpeshtë për ankthe nate tani është mbyllja brenda shtëpisë, kontrolli, humbja edhe shumë gjëra të tjera për shkak të situatës së sapokrijuar të cilën e ka shkaktuar virusi, përfundon ajo. /Telegrafi/

The post A e keni vërejtur që ju mundon ankthi në gjumë gjatë pandemisë së coronavirusit? appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Personat shtatshkurtër kanë shëndet më të keq?
Qelizat e trurit kontrollojnë plakjen – Gazeta Tribuna
trysnia e lartë e gjakut: Shenja në flokët tuaj që mund të jetë një paralajmërim
Shenjat që tregojnë se jeni të varur nga seksi – Gazeta Tribuna
Bëjini atletet e bardha si të reja me vetëm një përbërës që kushton më pak se 2 euro – Gazeta Tribun...
Fishekzjarrë në Prishtinë, Shpend Ahmeti thotë se s' është koha për festë
Koronavirusi i ndau për 2 muaj! Momenti kur infermierja takohet sërish me të bijat
Studimi i ri: Dritat e rrugës rritin rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë!
Sipërmarrja Shqiptare e Bimëve Mjekësore Furnizon Europën dhe SHBA
Tiroidet Dhe Intoleranca Ndaj Laktozës – Çfarë nevojitet të Dini
I infektuari me COVID-19 nga Obiliqi, punëtor i KEK-ut
Pozicioni i Duhur i Gjumit për Njerëzit që Vuajnë nga Urthi
14 raste të reja me COVID-19 në Vushtrri, ja nga cilat fshatra janë
Si Të Mbroheni Nga Dielli Gjatë Pandemisë
Rasti me Covid-19 në Podujevë ka marrë virusin nga kontakti me një vushtrrias
Receta e Përgatitjes së Brumit të Picës në Pesë Minuta
Emergjenca Covid-19/ Pendohet Suedia, duhej të kishim marrë masa…
COVID-19 në Itali: 71 viktima dhe 321 raste të reja në 24 orë
Birra mund të shërojë një nga sëmundjet më të zakonshme në botë – Gazeta Tribuna
32 ditë në gjendje kome, foshnja e infektuar me koronavirus fiton betejën!
Çfarë ushqimi u rekomandohet të sëmurëve nga “Helicobacter pylori”?
Vitia përkulet para stafit të MSH-së: Faleminderit nga loçka e zemrës!
19 të infektuar me COVID-19 dhe 24 persona të shëruar
Rastet e fundit me COVID-19: Ja nga vijnë të infektuarit
Koronavirusi në Evropë, shqetësime në Francë dhe Gjermani
Rihapen Maldivet, por turistëve u nevojitet certifikatë mjekësore
Simptoma që tregojnë se jeni intolerant ndaj glutenit
Studimet tregojnë se njerëzit po zhdukin historinë 50 miliardë vjet të evolucionit
5 këshilla për lidhje të shëndetshme
Shija Klasike e Qepëve Të Mbushura Me Mish
Kur i keni kolegët miq, bëheni më produktiv
Cili Është Stili i Shëndetshëm i Jetës Për Të Mirën E Zemrës
Kur Ndjeni Ethe Në Trup – Çfarë Tregojnë Për Shëndetin
Mjalti i Hikrrës Kundër Tensionit të Lartë të Gjakut
Si ta kuptoni që keni mungesë të Vitaminës C?
Problemet që Shkakton Dylli i Veshit – Metodat Natyrale Për ta Pastruar
Pasi të mësoni 3 përdorimet fantastike të lëvores së bananes, s’do i hidhni më në kosh
Kura Me 6 Thelpinj Hudhra Të Pjekura Në Ditë – Përfitimet Brenda 24 Orësh
Italia po hapë kufijtë për turistët
Studimi i ri: “Ibuprofen” mund të ulë deri në 80% vdekshmërinë nga Covid-19
Si Ndikon Konsumi i Kanellës Në Shëndetin e Veshkave?
Shurupi i Limonit – Receta Për Imunitet të Fortë
Pasi të mësoni 3 përdorimet fantastike të lëvores së bananes, s’do i hidhni më në kosh – Gazeta Trib...
Pse nevojitet Të Hani Mollë Jeshile Me Lëkurë – Përfitimet Direkte Për Shëndetin
Oriz me Speca Turshi – Shija e Veçantë Në Tryezën Tuaj
Pronari i vdiq nga koronavirusi por qeni ka tre muaj që e pret tek dyert e spitalit
Pse rrëqethemi edhe kur s' kemi ftohtë?
Dëllinja e Kuqe – Thesari Shërues i Shqipërisë
20 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Mënyra e Duhur e Shtrimit të Tryezës Për Çdo Rast
Stilisti s' ia lyen thinjat klienteve, por në fakt ia qet në pah dhe rezultati është fantastik (FOTO...
Ligji i ri, ky vend ndalon shikimin e telefonit gjatë ecjes në rrugë
Pija shëruese e tokës/ Hithra, mollë dhe spinaq
Çanta shpine të vogla dhe shumë të lezetshme
Shalqiri një pemë freskuese dhe çudibërëse për shëndetin tonë!
E adhuroni buzëkuqin e kuq? Këto 10 këshilla ju ndihmojnë si ta përdorni siç nevojitet
67 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut
​Koronavirusi ishte në Evropë shumë më herët, ja kush dyshohet si viktima e parë
Doktorët italianë: Koronavirusi është dobësuar, klinikisht s' ekziston më
Vdes nga COVID-19, kryetari i parë i Vushtrrisë
OBSH: Po zhvillohen 133 vaksina të mundshme kundër Covid-19 në tërë botën
13 raste të reja e 4 të shëruar
Ky është vendi i radhës që shpallë fundin e epidemisë
Hap sallonin e ondulimit, frizerja infekton 91 klienta me koronavirus
Mikrobiologu britanik: s' ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit
Iu errësua lëkura pasi u infektua me COVID-19, ndërron jetë mjeku
Pse rrëqethemi edhe kur s' kemi ftohtë? – Gazeta Tribuna
Zvicër: Vetëm 3 infeksione të reja brenda ditës
Shënohen raste të reja me koronavirus në Kinë dhe Korenë e Jugut
Disa nga mënyrat që të mbuloni hundën gjatë teshtimës
Mbrojtja nga viruset – këto janë tri mënyrat për t’u mbrojtur
Lëngu i Fikut – Një Mrekulli në Kupë
Reçel Me Boronica të Freskëta – Ëmbëlsi Delikate
Hudhrat e Njoma si Mrekulli e Natyrës – Vlerat për Shëndetin
Për tre muaj në Repartin e Nefrologjisë janë pranuar 103 pacientë
E Keqja Vjen e Ëmbël! – Cilat Janë Ndryshimet mes Sheqernave që Përdorni Çdo Ditë
Infektohet me virus një familje në Fushë Kosovë, përfshirë dy fëmijë dhe një foshnje
Arra, Lajthi, Bajame – Çfarë nevojitet Bërë Për Vlera të Plota
Tirana i bashkohet Ditës Ndërkombëtare të Sigurisë Ushqimore, panair tek Pazari i Ri për një konsum ...
Margarinë Apo Gjalpë – Të Vërtetat Që Vlejnë Për Mbrojtjen e Shëndetit
Ushqim Përpara Televizorit – Zakoni Që Të Çon Drejt Mbipeshës
Çfarë të bëni kur keni ankth?
Shije nga Amvisat Shkodrane – Byrek i Zbuluar me Kunguj të Njomë
A Rigjenerohen Qelizat e Organizmit Çdo Shtatë Vjet?
Gliko me Fiq të Egër – Receta e Ëmbël me Shije Mahnitëse
Qyteti me Zemrën më të Dobët – INSTAT Publikon Faktorët Ndikues
Pulë e Pjekur me Lakër Arme – Tradita Fantastike në Tryezë
A e Lufton Vitamina D Koronavirusin ? Çfarë nevojitet të Dini
Tre mënyra për t’u mbrojtur nga çdo virus
Çmendet rrjeti: Gjithçka po ndodh sot në SHBA është parashikuar nga “The Simpsons”
Rreziku i Fshehur Tek Ushqimet E Detit – Kujdesi që nevojitet të Tregoni Këtë Verë
Vala e Dytë e COVID -19, Përgatitjet e Nevojshme Për Secilin Prej Nesh
Ilaçi “Hidroksilkolina” s' po përdoret as në Kosovë, e ndaloi OBSH-ja – Gazeta Tribuna
Frutat Më Të Mira Për Njerëzit Që Vuajnë Nga Ulçera
Shkaktarët e infertilitetit tek burrat dhe gratë
Patëllxhanë në Tiganisur me Hudhra dhe Uthull Molle
Tërshëra, Përbërësi Sekret për Fytyrë të Pastër Dhe pa Akne
Gjumi gjatë ditës mund të përmirësojë jetën tuaj të dashurisë, të zvogëlojë stresin dhe shumë më tep...
Vdes edhe një person nga koronavirusi në Shqipëri
Kurat E Shpejta Natyrale Kundër Gurëve Në Veshka – Ushqimet Që nevojitet Të Shmangni

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Epidemiologu Alimehmeti: Virusi nuk zhduket në verë, do mësohemi të bashkëjetojmë me të

Fri Apr 10 , 2020
Për epidemiologun Ilir Alimehmeti virusi Covid-19 nuk do të zhduket me ardhjen e temperaturave të larta. I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në TV Ora, ai tha se shumë kryeministra botërore janë shprehur se duhet të jetojmë me këtë virus. Alimehmeti: Nëse do të ketë një valë të dytë, mundësia […]
Gazeta Shendeti