A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk? – Gazeta Tribuna

loading...


s’ është për t’u habitur që dysheku i duhur mund të transformojë përvojën tuaj të gjumit, por a e dini se jastëku juaj ka shumë lidhje me cilësinë tuaj të gjumit gjithashtu?

 

Me kusht që ndonjëherë zgjoheni me një qafë të dhimbshme, një dhembje koke të tmerrshme ose përjetoni rrahje të shpejta të zemrës dhe ankth në gjoks, mund të jeni të privuar nga gjumi.

Ju mund të mos e kuptoni se një jastëk është shumë i butë ose tepër i vështirë mund të shkaktojë çështje madhore në planin afatgjatë.

Fjetja pa jastëk do të ndihmojë shpinën të zgjatet, dhe ju do të qëndroni në një pozicion natyral pa ndonjë pasojë ose dhembje. Përdorimi i një jastëku shumë i butë mund të tendos muskujt e qafës dhe madje të ulë rrjedhën e gjakutkokën tuaj.

What Is a Body Pillow And Who Needs It?

Me kusht që koka juaj lëshohet poshtë në një jastëk që s’ siguron mbështetje të përshtatshme për kokën tuaj, atëherë rrjedhja e ajrit tuaj me anë të sistemit të frymëmarrjes do të zvogëlohet ndjeshëm. Për shkak të kësaj, ju mund të zgjoheni në mëngjes duke ndier një dhembje koke.

Nga ana tjetër, përdorimi i një jastëku të trashë apo edhe vendosja e më shumë jastëkëve nën kokë dhe qafë do të deformojë pozicionin tuaj të shtyllës kurrizore dhe do të shkaktojë dhembje në shpinë, transmeton lajmi.net. Fjetja si kjo për periudha të gjata do të shkaktojë vetëm dhembje kronike në shpinë dhe tendosje të shpeshtë të muskujve.

Me kusht që papritmas po filloni të përjetoni dhembje në mëngjes, provoni të flini pa jastëk për disa netë për të parë Me kusht që ju ndihmon. Mos përdorja e ndonjë mbështetje në qafë gjatë gjumit do t’i lejojë trupit tuaj të gjejë një pozicion optimal për pushim.

Pin on WIN

Kur përdorim jastëkët që s’ ofrojnë mbështetje të duhur, trupi ynë nevojitet të kompensojë duke angazhuar muskujt e qafës ose shpinës. Kjo çon në ende më shumë tendosje në një kohë kur trupi juaj supozohet të shërohet nga stresi i përditshëm.

Muskujt dhe tendonët do të punojnë jashtë orarit, dhe presioni i shtuar do të grumbullohet dhe manifestohet si dhembje.

Kur ato marrin tendosje të tepruar për periudha të gjata kohore, dhembja bëhet kronike, transmeton lajmi.net. Për të hequr qafe këtë dhembje të vazhdueshme, ju nevojitet të merrni ndihmë profesionale nga mjeku juaj dhe të ndryshoni zakonet tuaja të gjumit.

Disa nga simptomat përfshijnë gjumin e qetë, zgjimin e shpeshtë gjatë gjumit dhe shpesh ndryshimin e pozicionit tuaj në shtrat. E gjithë kjo çon në privim të gjumit dhe shkakton rritje të ankthit dhe stresit.

Transitioning My Daughter to a Toddler Bed | CapitalMOM

Sigurohuni që të zgjateni butësisht në mëngjes sapo të zgjoheni, shkruan sleepadvisor. Kjo do të sjellë dobi për ju dhe trupin tuaj. Përveç shërimit të dhembjeve, lëkura juaj gjithashtu mund të përfitojë nga mos përdorimi i jastëkut.

Shtypja e fytyrës në jastëk për orë të tëra çdo natë s’ është saktësisht më e mira për lëkurën tuaj – parandalon poret në fytyrën tuaj të mos mund të marrin frymë. Kjo mund të rezultojë në djersitje të shtuar dhe grumbullimin e yndyrnave dhe vajit.

Aknet mund të formohen për shkak të pluhurit të shtuar dhe papastërtive në sipërfaqen e jastëkut vijnë në kontakt me fytyrën tuaj, transmeton lajmi.net. Dhe, Me kusht që s’ e pastroni jastëkun tuaj aq sa nevojitet, papastërtia dhe grimi mund të sulmojnë lëkurën tuaj gjatë gjithë natës.

Sleep without pain using pillow for neck and shoulder pain - Best ...

Me kusht që jeni duke tunduar të bëni ndryshimin dhe të filloni të hiqni jastëkun tuaj të vjetër në favor të një ndjenje më natyrale, mund të pyesni veten Me kusht që kjo është alternativa më e mirë për të gjithë.

Pasi flini me një jastëk për tërë jetën tuaj, ka të ngjarë të mësoheni me të, kështu që mund të ndjeni dhembje në fillim. Sidoqoftë, Me kusht që kjo dhembje vazhdon ose bëhet e pakontrollueshme, do të dëshironi të shihni mjekun tuaj për një mendim të dytë.

Jo çdo pozicion i gjumit do të ndjehet i qetë pa jastëk, veçanërisht Me kusht që keni lëndime ekzistuese në qafë. Përfitimet mund të tejkalojnë sikletin fillestar për disa, megjithëse për të tjerët mund të mos jetë zgjidhja e duhur. Vendimi përfundimisht varet nga preferencat e përdoruesit. /Lajmi.net/

Washing Your Nasty Pillows Isn't as Hard as You Think – LifeSavvy

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *