© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Pyetje dhe Përgjigje

A është sindromi i vezoreve policistike vetëm një çrregullim i vezoreve, apo problem endokrinologjik ?

Jo! PCOS edhepse quhet sindromi i vezoreve policistike është çrregullim endokrin dhe metabolik dhe vezoret janë vetëm një nga organet që preken.

Duket çuditshëm, por në fakt jo të gjitha gratë që kanë vezore policistike i plotësojnë kriteret për ta vënë diagnozën PCOS.

Cistat nuk janë shkak i PCOS, por janë shenjë ultrasonografike e këtij çrregullimi.

Ato (cistat) janë krejtësisht të parrezikshme, por kontribojnë në disbalancin hormonal./Dr.Rreze – Endokrinologe / Gazeta Shëndeti

Pyetje dhe Përgjigje

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.