© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Pyetje dhe Përgjigje

A është testosteroni një hormon?

Testosteroni është një hormon seksual që luan një rol të rëndësishëm në trup.

Tek meshkujt, mendohet se rregullon dëshirën seksuale (epshin), masën kockore, shpërndarjen e yndyrës, masën dhe forcën e muskujve, si dhe prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe spermës.

Një sasi e vogël e testosteronit në qarkullim konvertohet në estradiol, një formë estrogjeni.

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.