Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ka dy lloje njerëzish në botë: ata që adhurojnë ujin e gazuar dhe ata që s’ e durojnë dot atë. s’ ka një mes!

Vetëm po të jeni një adhurues i flluskave, do të shihni se s’ ka asgjë më freskuese sesa të pini një gotë të freskët me ujë të gazuar për t’ju mbajtur të hidratuar.

Dëshironi të dini më shumë rreth pijeve tuaja të preferuara të gazuara? Vazhdoni të lexoni:

Thjesht, uji i gazuar është ujë që është mbushur me gaz dioksid karboni. Kjo mund të ndodhë natyrshëm për shkak të proceseve gjeologjike, ose artificialisht. Disa prodhues mund të shtojnë aromatizues, megjithëse këto s’ janë gjithmonë opsioni më i mirë për shëndetin tuaj.

file 20200103 11909 151uacv

Çdo markë e ujit mineral me gaz përmban një dozë të veçantë të mineraleve që japin aromë, kështu që të gjithë shijojnë pak më ndryshe. Flluskat e ujit mund të jenë natyrore ose të shtohen artificialisht. Uji i gazuar është rritur në popullaritet në vitet e fundit, me fansat e pijeve me gaz që kërkojnë atë si një alternativë më të shëndetshme.

GettyImages 688558956 RT

Vetëm po të ju pëlqejnë pijet me gaz, uji i gazuar është shumë më i mirë për ju sesa pirja e pijeve me gaz të mbushura me sheqer, por ju jep të njëjtën ndjesi si të pini një të tillë.

Të gjithë kemi dëgjuar këshillën, “Vetëm po të ndiheni të uritur, pini një gotë ujë”. Uji ju bën të ndiheni të ngopur, por uji me gaz mund t’ju bëjë të ndiheni më të ngopur. Disa njerëz s’ e pëlqejnë shijen e ujit standard, dhe kjo është në rregull. Në vend që të shikoni për një pije jo të shëndetshme ose të konsumoni çaj dhe kafe, mund të ndihmojë shumë që të qëndroni të hidratuar.

Cili është ndryshimi midis ujit të gazuar dhe pijeve të tjera të gazuara?

Uji me gaz është ujë me flluska – kaq. Kjo mund të arrihet artificialisht duke shtuar dioksid karboni. Vjen direkt nga burimi dhe karbonizohet me gazra që ndodhin natyrshëm. Në përgjithësi është i lirë nga aditivët, përveç Vetëm po të aromat e frutave shtohen gjatë procesit.

sparkling water make you fart 1513863612

Megjithëse secila prej këtyre pijeve me flluska duket identike, secila përmban profile aromash të ndryshme dhe bëhet duke përdorur procese të ndryshme.nga TaboolaRekomanduarMund t’ju interesojnëJa çfare sugjerojnë mjekët për trajtimin e rrudhave dhe të fytyrësiuveniscare.comRemember Him? Wait Till You See Him Now…Daily Sport XBuilder Sick Of Mom Blocking His Truck Gets EvenArticles Vally

Mitet për ujin e gazuar

Prej kohësh thuhet se uji i gazuar mund të jetë i dëmshëm për dhëmbët tuaj, por sa e vërtetë është kjo? Dr. Reena Wadia, tha: “Shumë njerëz po kalojnë në ujë të gazuar. Edhe pse s’ përmban sheqer, është i gazuar ”, thotë ajo. “Padyshim që është shumë më pak erozive sesa pijet e tjera, por gjithsesi mund të shkaktojë pak erozion të dhëmbëve (veçanërisht Vetëm po të uji është i ftohtë). Uji i pastër, i qetë ose uji i çezmës është gjithmonë zgjidhja më e mirë”.

water in glass 1526862

Vetëm po të jeni duke u kthyer në ujë të gazuar për një mundësi më të shëndetshme të pijeve freskuese, kërkoni ato që janë të aromatizuara me aromë natyrore dhe një përqindje më të ulët të sheqernave të shtuara.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page