Thu. Aug 11th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ideja se ftoheni Me kusht që dilni menjëherë pas larjes është ngulitur thellë në mendjet e shumë njerëzve.

Paralajmërimet janë dhënë që në fëmijëri nga nënat ose gjyshet, sa herë që keni dalë duke nxituar nga shtëpia me flokë të lagura.

Këto paralajmërime, sipas mjekëve janë të paqena.

Sipas tyre, Me kusht që dalim jashtë me flokë të lagura, është e sikletshme, por s’ na bën shënjestër të lehtë të së ftohurës apo gripit.

Të dyja këto shkaktohen nga viruse, të cilat mund të na ngjiten Me kusht që biem në kontakt me dikë të sëmurë.

Mjekët thonë se gripi ose e ftohura na godasin, Me kusht që biem në kontakt me një burim infeksioni.

Flokët e lagura s’ janë shkaktarë të një infeksioni.

Virozat dhe bakteret s’ merren nga koka. 

Megjithatë, kjo s’ do të thotë se është një ide e mirë që të dalim nga shtëpia sapo jeni larë, veçanërisht në temperatura të ftohta.

Moti i ftohtë është mjaft stresues për organizmin dhe në raste ekstreme dalja me kokë të lagur e të patharë mirë, nxit hipoterminë që prek sistemin imunitar.

specialistët thonë se dushi pastron dhe hap poret e kokës, të cilat duan pak kohë pas larjes që të mbyllen.

Studimet shkencore thonë se virozat respiratore që shkaktojnë të ftohurën, janë në kulmin e tyre në temperatura të ulëta.

Gjithësesi është e pamundur që njerëzit të kapin viroza të tilla vetëm se dalin me kokë të lagur, apo pa xhaketë, shall e kapuç.

specialistët rekomandojnë që njerëzit duhet të kenë kujdes të caktuar edhe në frymëmarrje.

Për shembull, në rastin e kollës apo tështimës, goja s’ duhet mbuluar me pëllëmbën e dorës, të cilën më pas e përdorim për të përshëndetur dikë tjetër.

coughSneeze MC 2033 040120 770x533 1 650x428 1

Goja duhet mbuluar me pjesën e brendshme të bërrylit dhe duart duhen larë shumë shpesh.

Në këtë kohë virozash, duart duhen larë me ujë të bollshëm, të ngrohtë ose të ftohtë dhe minimalisht për 20 sekonda.

Duart duhen tharë me një peshqir të pastër, i cili duhet ndërruar minimalisht një herë në dy ditë.

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x