A Janë të Sigurta për Diabetikët Pijet me Kafeinë?


Diabetikët duhet të tregojnë shumë kujdes me ushqimin ashtu si edhe me lëngjet.

Ata duhet të heqin dorë nga ëmbëlsirat e përpunuara dhe karbohidratet e tjera të rafinuara, të cilat rrisin ndjeshëm nivelet e sheqerit.


Nga ana tjetër ka disa ushqime e pije të përditshme, të cilat është e pamundur t’i shmangesh aq lehtë.

Miliona njerëz në tregohen më dorëlëshuar kur vjen puna tek pijet me kafeinë, meqenëqë ndryshe nga , kafeina supozohet të jetë më pak e dëmshme për diabetiket.

A janë të sigurta për diabetikët pijet me kafeinë?

Studimet kanë treguar se kafeina ul ndjeshmërinë e insulinës dhe rrit nivelin e sheqerit në tek njerëzit e diagnostikuar me diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2.

Një studim i vitit 2017 shpjegoi se kafeina rrit nivelin e glukozës dhe e mban lart atë për shumë kohë.

Kjo s’ duket diçka e mirë e megjithatë, studime të tjera thonë se disa aspekte të kafeinës mund të jenë mirëbërëse për njerëzit që vuajnë nga .

Po qe se s’ vuani nga , specialistët thonë se s’ duhet të hiqni dorë nga kafeja.

Një studim i vitit 2014 zbuloi se pirja e dy filxhanëve në ditë ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 me 12 përqind.


Sipas studiuesve si kafeja dhe çaji kanë vlera shtesë për shkak të antioksidantëve të cilat mbrojnë trupin dhe rrisin aftësitë mbrojtëse të sistemit imunitar.

Çaji jeshil në veçanti mundet të ulë rrezikun e shfaqjes së diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit dy, meqenëqë është i pasur me antioksidantë.

Për më tepër, ky çaj është shumë i mirë për rënien në peshë meqenëqë mbipesha është për diabetikët.

Pijet Më Mira dhe Më Këqija Për

Pijet e gazuara dhe me kafeinë s’ duhen konsumuara, thonë specialistët.

Këto pije kanë më shumë sheqer se sa kafeinë.

Një pije e gazuar ka 37 gramë sheqer ose 9 lugë çaji sheqer dhe vetëm 33 miligram kafeinë.

Pijet me ëmbëlsues artificialë rrisin rrezikun e sëmundjeve të metabolizmit dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2.

Pijet energjike apo ato pije që pretendojnë të kenë vitamina janë më të tmerrshmet. Një kanaçe e thjeshtë përmban minimalisht 27 gramë sheqer dhe 28 gramë , duke u kthyer në një tmerr të vërtetë për diabetikët dhe jo vetëm.

Nga ana tjetër, vitaminat dhe mineralet merren më mirë përmes ushqimit dhe jo pseudo pijeve të shëndetshme.

Sasia e Duhur e Kafeinës Për Diabetikët dhe Jo Vetëm

Kur vjen puna tek sasia, ajo s’ është e njëjtë për çdo njeri.

Niveli i sheqerit në rritet ndryshe nga njëri tek tjetri, ndaj i takon vetëm njerëzve që të mbajnë nën vëzhgim racionet dhe sasitë e pijeve që konsumojnë dhe pasojat që lënë pas.

Pirësit e rregullt të kafesë duhet të mbajnë nën kontroll edhe kolesterolin.

Është e sigurt që Po qe se ju pëlqen kafeja, niveli i kolesterolit është i lartë./

Postime të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *