Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Kanceri i prostatës është rezultat i shumëzimit të qelizave kancerogjene në mënyrë të pakontrolluar në prostatë – një gjëndër e vogël në formë arre te burrat

Zakonisht zhvillohet ngadalë, kështu që mund të mos ketë shenja për shumë vite.

“Në shumë raste, kanceri i prostatës s’ shkakton asnjë simptomë,” tha profesori Hashim Ahmed, konsulent kirurg urologjik pranë spitalit Bupa Cromwell.

Sidoqoftë, siç shpjegoi profesor Ahmed për Express.co.uk, problemet me urinimin shpesh mund të jenë një nga shenjat e para se mbi rrezikun e kancerit të uretrës, një kanal që transmeton urinën nga fshikëza në pjesën e jashtme të trupit gjatë urinimit.

Një shenjë treguese që diçka ka shkuar keq është vështirësia për të ndaluar kur urinoni dhe nevoja për urinim shpesh gjatë natës.

“Ju do ta dini se çfarë është normale për ju, por Me kusht që filloni të urinoni më shpesh gjatë ditës, nxitni papritur një urgjencë për të shkuar ose Me kusht që keni nevojë të ngriheni gjatë natës, kjo mund të jetë një shenjë që prostata juaj është zgjeruar ose e diçka është e gabuar siç është infeksioni i traktit urinar”, tha Ahmed.

Probleme të tjera të urinimit që mund të sinjalizojnë kancerin e prostatës përfshijnë: tendosje ose vështirësi në fillimin e urinimit, një rrjedhje e dobët e urinës, ndjenja se s’ jeni në gjendje ta zbrazni plotësisht fshikëzën tuaj, prania e gjakut në urinë.

tretmani për kancerin e prostatës do të varet nga rrethanat tuaja individuale – për shumë burra me kancer të prostatës, asnjë trajtim s’ do të jetë i nevojshëm, thotë NHS.

“Kur tretmani është i nevojshëm, qëllimi është të shërohet ose kontrollohet sëmundja në mënyrë që ajo të ndikojë në jetën e përditshme sa më pak të jetë e mundur dhe të mos shkurtojë jetëgjatësinë”, shpjegon trupi shëndetësor.

Radioterapia është një mundësi për shërimin e kancerit të prostatës. Ajo është një trajtim me anë të të cilit rrezatimi përdoret për të shkatërruar qelizat kancerogjene.

Prostate cancer symptoms The warning sign when you urinate

The post A ju ndodh kjo menjëherë pas urinimit? Mund të sinjalizojë kancerin e prostatës appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page