Sun. Jul 3rd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

A mund të hani misrin nëse jeni me diabet?

Misri është burim i energjisë, vitaminave, mineraleve dhe fibrave.

Misri ka nivelin më të lartë nga të gjitha frutat e perimet të polifenoleve-antioksidante të cilat mbrojnë nga diabeti tip 2.

Është indeksi glikemik që përcakton ndikimin e ushqimit në nivelin e sheqerit në gjak. Indeksi glikemik i misrit është 52 (ushqimet me indeks nën 55 konsiderohen me indeks të ulët glikemik, derisa ushqimet me indeks mbi 70 e rrisin sheqerin në gjak).

Po, mund ta hani misrin nëse jeni me diabet., POR në konsultim me mjekun duhet t’i kontrolloni kaloritë që merrni me karbohidrate.

Shijoni bukën e misrit, leqenikun dhe misrin nga kalliri.

Burimi: Dr. Rreze – Endokrinologe

Për termin te mjekja #endokrinologe
☎️ 045 725 725
☎️ 049 66 77 22 (ky numër edhe viber)
📍 Ulpiana D9, Prishtinë

Leave a Reply

You cannot copy content of this page