© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Edhe pse mund të kemi fjetur më shumë se 8 orë, sërish jeni të pangopur me gjumë? Fajet, përpiqemi t’ia lëmë stresit dhe angazhimeve të ditës, por ndonjëherë shkaqet janë të ndryshme.

Programi ditor – Është shumë e rëndësishme që të ndiqet një program ditor. Duke shkruar në shtrat çdo ditë në orë të ndryshme, kjo gjë mund të sjellë përgjumje dhe lodhje. Është mirë që të shkoni në shtrat çdo ditë në të njëjtën orë.

E teproni me gjumin në fundjavë – Vetëm po të flini 5-6 orë gjatë ditëve të javës, ndërsa koha e kaluar në shtrat gjatë fundjavave është dy herë më e gjatë, ju prapë thyeni ritmin biologjik të trupit.

Përveç çrregullimeve të gjumit, ajo shoqërohet me një rrezik në rritje të zhvillimit të obezitetit, diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Për të shmangur këtë, përpiquni të mos ndryshoni kohën tuaj e zgjimit me më shumë se një orë.

Shtyni kohën e zgjimit – 15 minuta më shumë gjumë s’ do t’ju bëjnë aspak mirë. Vetëm po të fikni alarmin, mund të bini në gjumë të thellë dhe do të ndiheni edhe më të lodhur pas zgjimit. Është mire të vendosni alarmin atëherë që doni të zgjoheni nga gjumi.

Shumë dritë në dhomë – Vetëm po të sytë tuaj kapin ndonjë dritë, trupi juaj ndal prodhimin e hormonit melatonin që nxit gjumin, e cila mund të çojë në çrregullime. Ky efekt zbatohet si për dritën natyrore ashtu edhe për atë artificiale, kështu që është më mirë të fikni plotësisht çdo dritë në dhomën tuaj të gjumit.

Konsumimi i ushqimeve shumë të ëmbla përpara gjumit – Ushqimi para gjumit është i dëmshëm jo vetëm për trupin tuaj, por edhe për gjumin tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ushqimet me një indeks të lartë sheqeri.

Ky efekt zgjat 5 orë, kështu që do të ishte më mirë të heqësh dorë nga pizza, ëmbëlsira dhe patate 5 orë para gjumit dhe t’i zëvendësosh me ushqime të lehta si kos apo qumësht.

Dhoma e gjumit e çrregullt – Një dhomë gjumi e mbingarkuar është një kujtesë për detyrat që s’ i keni mbaruar gjatë ditës. Në të kundërt, një dhomë e rregullt dhe një shtrat të bërë i lirë, i freskët aromatik ju stimulojnë të shkoni të fle më herët. Për të bërë një gjumë të mirë, rregulloni dhomën tuaj të gjumit rregullisht dhe pastaj shtrihuni.

Dush përpara gjumit – Një dush me ujë të nxehtë do t’ju ndihmojë që të flini gjumë më shpejt, por s’ duhet të bëni kurrë dush dhe të bini menjëherë në shtrat. Arsyeja? Mund t’ju bjerë temperatura e trupit. Për të parandaluar këtë duhet të bëni dush 1.5 ose dy orë përpara gjumit.

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.