A po institucionalizohet që vdekja e pacientit kosovar të bëhet në Sptalet e Rajonit në duart e mjekëve të huaj pas një operacioni “komercial”?

  Shkruan: Dr. Elmi Olluri, kirurg vaskular

Vetem per 2-3 ditet e fundit  ne Kosove u kthyen dy te rinje kosovare, njeri i vdekur e tjetri para vdekjes pasi qe mjeket dhe spitalet e rajonit ju “moren” edhe çindarkat e fundit familjareve e popullit per pacientet kosovare, te cilet edhe pse inoperabil (te pa operueshem) i operojne duke e ditur edhe ata se semundja e tyre eshte e pasherueshme. Aq jete dhe me më pak mundime se ne Turqi apo Maqedoni do ta kalonin edhe ne Kosove, pra pa mundime shtese per pacientin, familjen dhe shoqrine! kuptohet edhe pa operacionin “ komercial” (nje traume shum e madhe per trupin e te smuarit dhe traume shpirtrore per familjen)

Ishte e rende per nje kirurg te degjonte rrefimin i dy te rinjeve kosovar (vella  e moter ),te cilet kishin derguar nenen e tyre ne nje spital rajonal edhe per kunder diagnozes dhe sqarimeve nga mjeket kosovar se semundja e nenes eshte e pa sherueshme ( ashtu  treguan).Ata treguan se si kan shitur shtepin dhe per nje muaj qendrimi ne spitalin e rajonit me duket Turqi ?kishin hargju 120 mij euro, tani nena ishte me frymen e fundit dhe vdiç pas disa ore, i gjith personeli qe ishte prezente plasi ne lote, duke i par ata dy te rinje qe mbeten ne rruge pa nenen dhe pa strehe.?

Po pse po i ndodhe kjo “tragjedi “ kesaj popullate:

1. Mungesa e nje sitemit shendetsor te kohes, ose sistem shendetesor degradues per mjekun dhe pacientin, ose sistem shendetsor “mazamakeq”.
2. Mosbesimi gjenetik i nje pjese te popullates ne mjekun qe flet shqip.
3. Regjistrimi i studenteve ne Fakultetin e Mjekesise pa dhen testin, per disa vite me radhe, regjistrimi ne Fakultetin  e Mjekesise ne Tetove i atyre dhe te  tjereve dhe bartja e tyre ne Fk. e Mjekesise ne Prishtine (me perjashtim te studentve te mire) si pasoje laramania e kualitetit te mjekut, regjistrimi me ”te njofshem” ne fakultet, kryerja e fakultetit me te njofshem, avansimi ne Ass. me te njofshem, zgjedhje ne Prof. me te njofshem etj etj.
3. Lidhja e personave, apo edhe institucioneve shoqatave “kishe bemirse” ose jo profesionale me spitalet e caktuara ne vendet tjera me shume per interesin e tyre ? Se sa te pacientit etj.
4. Ndarja e fondit ne MSH per trajtim jasht shetit i cili ne vend qe te ulet ai po ngritet dhe ne vend se ato mjete te ndahen per trajnim te stafit mjekesor dhe pajisje mjekesore ai po ne te shumten po shpenzohet, pa ndonje benifit per pacientin (ne te shumten e rasteve). Ai po ju ndahet pacientve te cilet mbi 90% shkuan apo nuk shkuan ne Turqi,  Maqedoni, Serbi, e gjetiu prognoza e tyre eshte e njejte sikur ata te trajtoheshin ne Kosove, por jo me fajin e fondit te MSH! (Behet fjale per  semundje inoperabile),qe ekspertet kosovare e dijne dhe i kan ven diagnozen.
Vendosja ne intitucione te drejtuesve politik, me perjashtime, mos pajisje me aparatura te kohes per trajtimin e atyre semundjeve per te cilat ekziston kuadri, mos planifikim i drejte i kuadrit specialistik etj.
5 .Investimi i spitaleve te huja ne persona te caktuar, institucione publike,  portale te ndryshme, per propagande qe te linqohet puna e spitaleve kosovare apo edhe linqimi i mjekeve me pervoje dhe te sukseseshem.
 Po pse keta paciente po hargjojne edhe centin e fundit dhe po kthehen te pasheruar ne Kosove dhe pse asnje intitucion nuk ben analize pse kjo po ndodh? Me kosto plus per transportin e te vdekurit!

Mjeket e shteve  per rreth sidomos ata ne Turqi dhe Maqedoni e Serbi e dijne mire se pacientet nga Kosova qe shkojne jane inoperabil ( te pa operueshem) dhe te pa sherueshem, (me perjashtime,  )ata po bejne edhe operacione jasht protokolleve nderkomtare per semundje te caktuara te te rinjet kosovare, disa portale i bejn “hyzmetin” duke i proklamuar  si shume te sukseshem dhe shpetimtare per te semuarit nga Kosova, te cilet gjeja nuk gjeten sherim te mjeket kosovare dhe ne momentin kure hargjohen parate ose edhe kur e shofin se pacienti i ka ditet e numruara i kthejn qe te vdesin ne Kosove.

Athua sa miliona euro po shkojne ne Turqi dhe Maqedoni po edhe ne Serbi per paciente  kosovare me semundje te pasheruar edhe pse shumica e mjekeve  kosovar iu dhen diagnozen e sakte dhe prognozen per semundjet e pa sheruara?

Pse po ndodhe  kjo? A eshte ky sindrom i mosbesimit ne mjekun shqiptar, a eshte ky nje fenomen “kontrabandimi” edhe me te semure, a ka vend per hulumtim e hetim se cilet jane propaguesit e paguar kunder mjekesise kosovare; cilet jane ata qe bashkepunojne me shoqata kishe bemirse, cilet jan ata persona qe nuk marrin masa qe pacient e till te trajtohen ne institucionin qe e menagjon, te aftesoi kuadra dhe te pajiset me mjete aparature etj , ose cili komision i jep mendim pozitiv nje te semuari pa perspektive e qe dihet prognoza e semundjes qe ka?!
Ose a duhet qe MSH te ben rregullore qe mos t’iu ndaj mjete per jashte shteti pacientve qe kan semundje qe trajtohen ne Kosove deri sa ato semundje trajtohen ne ndonje institucion dhe ekspert kosovar, ose nuk trajtohen as atje e as ketu?

A duhet qe MSH  dhe OMK  qe t’ ju ndalone njeher e mire licencimin e mjkeve te shteve tjera qe vine ne Kosove me qellim fitimi kur nje mjek kosovar nuk mundet as pastrues te punesohet  ne vendet per rreth.

Sipas nje analize te pa verefikuar 100% e te gjith pacienteve me semundje inoperabile e qe trajtohen ne Turqi dhe Maqedoni e Serbi, ose jane kyhyer te vdekur ose kan vdekur pas nje ose dy javeve! Pasi qe kan shpenzuar qindra mijra euro, me mundime shumfish me te mdhaja te pacientit familjes bile edhe me nje operacion “komercial” siq quhet tani qe vlen vetem per pacientin kosovar, por i proklamuar nga disa mjete te inf. me njohuri apo pa njohuri per semundjen dhe prognozen e pacientit, si shpetimtare?? Dhe duke i ngritur ne piedestal mjeket e atyre vendeve.

Por pse te ne Kosove trajtohen, operohen, sherohen, çdo dite paciente te vendeve Europiane dhe SHBA-ja ne te gjitha lemite e mjekesise

 Mendoi se duhet  te dilet me nje statistike nga kompetentet dhe MSH .Ne lidhje me kete dukuri shqetesiese sepse jane  ne pyetje miliona euro?
Me numer konkret sa pacient jan trajtuar jasht vendi. Cilat jane semundjet, sa jane sheruar, sa kan vdekur  dhe pse jane derguar , a ka pas ekspert dhe mjete per trajtimin e ketyre semundjeve ne Kosove?
Kush jane shoqatat individet qe mbledhin mjete per trajtim te pa indikuar nga ekspertet kosovar ?
Cilet jane  ata qe propagojne  negativisht per shendetsin dhe mjekun kosovar ,pa baze dhe shpifje, ndersa ,rezultatet e tyre po i “mbysin”

(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts:

Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit
Shoqëria civile kërkon drejtësi për 11 vjeçarin e përdhunuar dhe të vrarë në Fushë Kosovë
Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Banorët ankohen për punime të stërzgjatura në rrugën “Bajram Kelmendi” në Prishtinë
Situata me COVID-19, nis takimi virtual i Hotit me kryetarët e komunave
Përfiton pa të drejtë nga RAV: Kosovarja lirohet për mosnjohje të gjuhës
Grenell i reagon Bidenit lidhur me dialogun Kosovë – Serbi
“s' mundem t’ua falë” - nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë
Vërsulju me argument o deputet
Shoqëria civile kërkon drejtësi në përvjetorin e vdekjes së 11 vjeçarit në Fushë Kosovë
Parashikimi i motit në Kosovë
Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi; bën thirrje për bashkërendim me evropianët
Haxhi Avdyli për deputetin që iu sul Vjosa Osmanit: Përjashtimi është pak
Vjosa Osmani e çon në polici deputetin Xhavit Ukaj
Këshilltari i Vjosa Osmanit e quan rrugaç Xhavit Ukajn
s' e ofendova Vjosa Osmanin, shkova të konsultohem pse ma bëri me gisht
Në këto komuna u regjistruan rastet e reja me COVID-19
Përplasjet në Prizren dhe Prishtinë të deputetit Xhavit Ukaj
Vdes një grua lehonë nga COVID-19
Driton Selmanaj s' komenton sjelljet e bashkëpartiakut të tij karshi Vjosa Osmanit
Tre të vdekur e 205 raste të reja me COVID-19
Komuna e Skenderajt sqaron raportimet për të moshuarin e larguar nga 'Shtëpia e Pleqve'
Ndërpritet seanca, deputeti i LDK-së i vërsulet Osmanit
Fitore mbylle gojën kur flas unë
Fitore mbylle gojën kur flasë unë
Hoti të dielën mbledh Komitetin për Menaxhimin e pandemisë dhe Këshillin e Sigurisë
Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme
Vendimi i gjykatës zvicerane mbi qiranë e punëtorëve që punojnë nga shtëpia
jeta e punëtorëve në Kosovë
Thaçi i uron shërim nga COVID-19, Isa Mustafës
Paralajmërohen masa më të rrepta nga Qeveria për COVID-19
Ligji për COVID-19 u refuzua e Hoti drejt shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme
Në kohë pandemie po flisni për muzë, lumenj, e trashëgimi kulturore
‘Sërish vijnë zgjedhjet’, shfaqje virtuale LIVE në Facebook dhe ZOOM
Kërcënimi kryesor s' është virusi vetë
Ish kryetar i Rahovecit votohet për dekan në FShMN
s' duam të përdorim mundësinë që na jep ligji
Masat kundër COVID 19 - Katër gjoba të shqiptuara gjatë tërë javës për lokalet në Prizren
Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore
​Buxheti përplas Mimoza Kusarin dhe Hykmete Bajramin
Viktimat e prekura nga COVID-19 duke u nxjerrë nga spitali në arkivole
Djali i të infektuarit me COVID-19 rrëfen paragjykimet nga fshatarët, pretendon se informatat dolën ...
Populli i Kosovës dhe Srebrenicës bashkëndjejnë për shkak të historisë së përbashkët
Ministria e Kulturës s' e mbështet Festivalin e Lahutës, ‘kërcënojnë’ lahutarët 
Vetëvendosje kundër votimit për rishikimin e buxhetit
Bajrami kërkon nga deputetët votimin e rishikimit të buxhetit
PDK pro rishikimit të buxhetit
A do të zbulohet identiteti i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë? 
Zemaj numëron punët për një muaj si ministër i Shëndetësisë
Hoti s' arriti të bindë partnerin e koalicionit për ndërim të viktimave të Srebrenicës
Qindra pacientë me COVID-19 janë me oksigjenoterapi, 17 të tjerë në gjendje kritike dhe katër të tje...
Arsyetimet e Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Pandemia zbrazë kafiteritë e Prishtinës
Mosnderimi i viktimave të masakrës së Srebrenices, solidarizim me krimin
Gjykata vendos në favor të Z-Mobile, lejon përmbarimin milionësh ndaj Telekomit
Debati për pandeminë COVID-19 shtyhet për të hënën
Kuvendi i Kosovës me një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës, Lista Serbe del nga salla
Arsyetimi i Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Komuna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
Komna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
me anë të kukullave dëshmohet puna 33 vjeçare e Teatrit ‘Dodona’ 
Armend Zemaj pezullon nga puna sekretarin e ministrisë
Gjakovë -  Mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Bedri Dragusha votohet përsëri për dekan të Fakultetit të Bujqësisë
Numri i ri i albinfo.ch: Do të pushojmë sivjet në atdhe ose jo, kjo është çështja
Oborri i Klinikës së Mjekësisë Spotive mbulohet nga mbeturinat
Ish-drejtori i Komunës, tash asamblist s' e pranon fajësinë për laptopët e pakthyer
Dje është miratuar plani i veprimit për testet serologjike
Prishtinë, mungesë uji në lagjen "Bregu i Diellit" në kohë pandemie
Prishtinë, Bregu i Diellit pa ujë në kohë pandemie
Fotografi të krimit mjedisor në Liqenin e Batllavës
Rritja e rasteve me COVID-19, ndalohen vizitat në burgje
Florim Grajçevci votohet për dekan në Fakultetin e Ndërtimtarisë
Tri institute shqiptare në Prishtinë, Tiranë e Shkup reagojnë pas njoftimit për akuza ndaj Thaçit e ...
Gjakovë, mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Pronari infektohet me COVID-19, mbyllen dy furra në Malishevë
NISMA Socialdemokrate reagon pas 'valës' së dorëheqjeve nga partia
Arrestohet në Vushtrri i dyshuari për vjedhje të biçikletave
Dashamir Bërxulli votohet për dekan në Fakultetin Filozofik
Kuvendi e zgjedh edhe drejtorin e tretë të bordit të KOSTT-it
14 dekanët e zgjedhur në fakultetet e Universitetit të Prishtinës
Aheng familjar në kohë pandemie, policia konfiskon një armë
Policia e Pejës kërkon bashkëpunim nga qytetarët për gjetjen e një personi
Viber jashtë funksionit
Testet e dhuruara sot nga Gjermania, të negociuara në kohën e Arben Vitisë

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *