A rriten shanset për të ngelur shtatzënë nëse kryeni marrëdhënie seksuale çdo ditë?

Seksi, Shtatzania dhe seksi, Seksi dhe shtatzenat, Ngelja shtatzene

Tierney Lorenz, profesoreshë e Institutit
Kinsey (SHBA), shpjegon se seksi i shpeshtë do të dërgonte një sinjal të
rëndësishëm në sistemin imunitar, domethënë, është koha për të
riprodhuar, transmeton Living.Nëse bëni seks çdo ditë nga njëra anë rrit praninë e spermës pranë
vezës dhe gjithashtu përgatit sistemin imunitar të gruas për të
akomoduar një shtatzëni të mundshme.Studimet kanë treguar se lidhja midis frekuencës së marrëdhënieve
seksuale dhe incidencës së konceptimit nuk është saktësisht matematike.Akti i të bërit dashuri ka përfitime pozitive për çiftin  thotë
Lorenz. Periudha e pjellorisë më e madhe për një grua korrespondon me
një “dritare” prej 5 ose 6 ditësh në muaj gjatë së cilës gruaja ka
shanse të mëdha për t’u mbetur shtatzënë.Në ato ditë, për këtë arsye do të ishte e dobishme që spermatozoidet
mashkullore të siguroheshin (duke bërë seks shpesh) në mënyrë që takimi
me vezën të mund të kishte një numër më të madh shansesh.Marrëdhëniet seksuale çdo ditë do të jenë të dobishme për dy arsye:
Rritja e pranisë së spermës në afërsi të vezës dhe dërgon një sinjal të
rëndësishëm në sistemin imunitar të gruas: është koha për të riprodhuar.

Related posts:

Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Vertigo Arteriosklerotike
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Thëngjilli përsëri shkaktari kryesor i ndotjes së ajrit në kryeqytet
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Ventrofiksim
Ja si na i spiunojnë telefonat ?
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Paradokse!
KOMUNIKATË Informacione rreth aktiviteteve të MAShTI-t gjatë javës (23-27 mars 2020) MAShTI ka vazhd...
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Sigurohet materiali për intervenime në sy
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Arratisja e personit të privuar nga liria
Stomatologët kërkojnë punësim në institucionet shtetërore
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Pashkët, si festë unike, na kujtojnë rëndësinë e sakrificës, si një nga vlerat më të larta njerëzore...
Demenca frontotemporale
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Ushqimi dietal
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Vermiform
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Mbingarkohet Klinika Emergjente
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Sulmi ndaj personit zyrtar
Qeveria në detyrë mbrëmë ka marrë vendim për zbatimin gradual të reciprocitetit, por qeveria e shkar...
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Mos i fryni ushqimit të fëmijëve
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Punësimi i shtetaseve të huaj
Turqia fillon kontrollin me kamera termale për të gjitha fluturimet ndërkombëtare ardhëse
Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Marrja apo asgjësimi i vulave zyrtare ose i shkresave zyrtare
Infermieri shqiptar tregon peripecitë me të infektuarit në Itali
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Sot pasdite bisedova me zonjën Ferdonije Qerkezi nga Gjakova, në ditën që u mbushën 21 vjet prej kur...
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Zinku është shërues i plagëve
Gjysma e popullit janë 'Albina'. Këtu është problemi Juaj. Nuk po e lëni Albinin m'u...
Aspirina
#PCR #TESTING
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
"Qelizat burimore”, mendohet se shkaktojnë të gjitha llojet e kancerit
Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Si bëhet trajtimi i konstipacionit?
Çka janë gypat e Falopit?
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
Sëmundja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjekët refuzuan të mbanin ndërrimin e natës, vdesin 7 foshnje në spitale

Fri Jan 24 , 2020
    Shtatë foshnje vdiqën në njërin prej rrjeteve spitalore më të njohur të Britanisë, ku nga sa tregon një hetim i “Daily Mail”, mjekët kishin refuzuar rregullisht të punonin mbrëmjeve dhe gjatë fundjavës. East Kent Hospitals NHS Trust u kërkoi ndjesë prindërve të dërrmuar nga vdekjet që datojnë qe […]