Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, përmes një statusi në Facebook ka reaguar në lidhje me  vendimin e Gjykatës Kushtetuese për anulimin e ligjit për pagat, duke thënë se institucioni që duhet të jetë i pavarur, subjekt të vendimit e ka pagën e vetvetes. Se kur vendos a duhet të rriten apo jo pagat, sipas Ahmetit, Kushtetuesja njëherë shikon kah vetja, se a mund të preket apo jo nga një vendim i tillë.

Postimi i plotë i Ahmetit:

“Amandamenti i 27 i Kushtetutës Amerikane parasheh që kur Kongresi vendos me i rrit apo zvogëlu pagat e veta, vendimi hyn në fuqi pas zgjedhjeve. Me fjalë tjera kanë shmangur një konflikt interesi ku nuk mundesh me vendos për pagën tënde por ja ruan institucionit fuqinë vendimmarrëse për pagat.

Nuk po e komentoj krejt vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Pagat dhe konotacionet financiare e politike për shërbyesit civil. Apo konceptin e pagesës së njejtë për punën e njejtë.

Vetëm një aspekt po e gjykoj. Me ligjin për Pagat janë prekur pagat e Avokatit të Popullit. Avokati i popullit dërgon ankesë në Kushtetuese për këtë institucion dhe disa institucione të tjera për ta ruajtur pavarësinë e tyre. Pra për ta ruajtur ndarjen e pushteteve, avokati ka pretenduar se nuk lundtë ju preken pagat në këtë mënyrë.

Institucionet tjera për të cilat është ankuar përfshijnë gjyqësorin dhe Gjykaten Kushtetuese në veçanti. Pra, Avokati ka dërguar ankesë për institucionin e vet dhe për Gjykaten Kushtetuese në mes tjerash.

Gjykata Kushtetuese e shfuqizon ligjin duke argumentuar që pagat e Gjykates Kushtetuese nuk mund të preken në këtë mënyrë.

Argumentet juridike dhe të organizimit institucional demokratik mund të jenë krejt në rregull, dhe besoj në aftësitë dhe autoritetin e gjykatësve.

Por kam siklet tepër të madh kur një institucion që duhet të merr vendim të paanshëm për një çështje, subjekt të vendimit e ka pagen e vetvetes. Pra kur vendos se a duhet me ja rrit a ul pagen vetvetes.

E kam pas problem kur Kuvendi ka vendos me ja rrit privilegjet deputetëve dhe e ka shti në fuqi menjëherë, pra ja kanë rrit privilegjet vetës.

E kam pas problem kur Qeveria Haradinaj ja rrit rrogat KM, ministrave dhe zv. Ministrave.

Dhe e kam problem edhe në këtë çështje”, ka shkruar Ahmeti.

Related posts:

Zyrtari Kryesor i Financave dhe Thesarit në Telekomin ofron dorëheqjen e tij
BE-ja siguron 33 milionë euro ndihmë emergjente për Libanin
Trump, urdhër ekzekutiv për blerjen e ilaçeve nga firmat amerikane
Pritoreve të Shpend Ahmetit u hynë uji
Diaspora për gjashtë muaj solli në Kosovë mbi 430 milionë euro
Në Spitalin e Gjilanit janë duke u trajtuar me oksigjen 32 pacientë me COVID-19
Palët që kanë qenë të interesuara të informohen për dialogun i kam informuar
Vjosa Osmani: Viktimat nga COVID-19
Aksident në rrugën Prishtinë-Gjilan, vetura bie në përrua, vdes një 82-vjeçare
Rexhep Selimi tregon a kanë marrëveshje me PDK-në rreth mocionit për rrëzimin e Qeverisë Hoti
TLP përmbyll fushatën "Dhuro Dashni" që mblodhi fonde për strehimoret e viktimave të dhunës në famil...
Kamenica nga shtatori me shkollë të muzikës
Rritja e rasteve me COVID-19 në Prishtinë është shqetësuese
Lojtarët e klubit "Drita” testohen për COVID-19 para udhëtimit për në Zvicër
Greqia mbyll kufirin me Shqipërinë, ky është orari
Vetëvendosje bëhet me televizion të vetin
Qytetarët shtyjnë makinën e Policisë së Kosovës
103 institucione private aplikuan për licensë të testit për COVID-19
Deputeti i LDK-së preket nga Coronavirus
Ish anëtarët e Bordit të përkohshëm të KRU 'Hidroregjioni Jugor', reagojnë pasi u shkarkuan nga Qeve...
Macron viziton Bejrutin pas shpërthimit, bën thirrje për reforma
Rektori i Universitetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, me 55,609 euro para të gatshme
Çka gjë që i hoqët vijat e kuqe?
Incidenti me dy drejtorëve erdhi si pasojë e kacafytjes
Forcat Tokësore të FSK-së zhvillojnë stërvitje fushore (FOTO)
QKUK blen pajisje për vendosjen e oksigjenit te pacientët
Bërlloku në Klinikën e Pulmologjisë, aty ku trajtohen pacientë me COVID-19
Nisma Socialdemokrate s' do ta përkrahë mocionin e LVV-së për rrëzimin e Qeverisë Hoti
Përfundon intervistimi i drejtorëve të postës, njëri dërgohet në ndalim
Klinika e Pulmologjisë e zhytur në papastërti
Shkarkohet nga detyra gjyqtarja Lindita Hoxha
Spitalit i Ferizajt bëhet edhe me dy respiratorë të rinj
Pasuria e rektorit të Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani
Champions League rikthehet të premten
Babai i Elizabeta Hasanit kërkon kujtimin e saj
Fushë-Kosovë, largohen mbeturinat në Bresje
Sot zhvillohen katër ndeshje në kuadër të Europa League
Hoti paralajmëron pagesat dhe planin për rimëkëmbje ekonomike
Edhe të premten dhe të shtunën mot me shi
Sanchez zyrtarisht qëndron tek Interi si transfer i lirë
Rektori i Universitetit të Prizrenit me vetëm 7 euro e gjysmë para të gatshme
Zemërim në Bosnjë pasi kryeministri britanik nderon një “mohuese të krimeve të luftës”
Kadri Veseli shërohet nga COVID-19
Pasuria e rektorit të Universitetit të Pejës
Ministri i Bujqësisë viziton bujqit e dëmtuar në Junik
Prishtina me mbi 1,500 raste aktive me COVID-19 dhe 34 vdekje
Pasuria e rektorit të Universitetit të Mitrovicës
Votat që i duhen VV-së për ta rrëzuar Hotin nga qeveria
Pasuria e Naser Shalës, drejtorit të Agjencionit për Verifikimin e Pronave
Reagon Vjosa Osmani, thotë se e bleu tokën në vitin 2019, jo në kohë pandemie
16 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19
Rastet e reja me COVID-19 nëpër komuna
134 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Kacafytje brenda objektit të Postës së Kosovës
Ambasadori i ri gjerman kritikon nismën për ligjin për vlerat e UCK-së
Pasuria e rektorit të Universitetit të Gjilanit, Bajram Kosumi
Presidenti dekreton Ligjin për Buxhet, hapet rruga për ndarjen e pagesave të pandemisë
Vera erdhi: Ku po shkojmë për pushime?
Paraburgim policit gjilanas për rrahjen e gruas, arrest shtëpiak vëllait të tij
PDK flet për mocionin e nisur nga VV për rrëzimin e Qeverisë Hoti
Facebook dhe Twitter fshijnë pretendimet e Trumpit për COVID-19
Sa është i pasur ish- ministri Arben Vitia?
Rektori i UP-së, Marjan Dema me mbi 53 mijë euro para të gatshme
Washington DC: Shqiptarja, finaliste për çmimin “Excellence in Advocacy Award”
Bekë Berisha me kredi deri ‘në fyt’
Bekim Haxhiu vozit veturë 33 mijë eurosh
Shtetet e Bashkuara duan njohje dypalëshe
VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Katër viktima dhe 120 të infektuar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Wed Jul 1 , 2020
Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se edhe katër persona të prekur me Covid-19 kanë vdekur. Sipas kësaj ministrie  gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 954 teste dhe janë regjistruar 120 të infektuar që rezulton të jetë shifër më e vogël se ajo e pacientëve të […]
Afro 14 mijë raste të reja me koronavirus në Brazil