Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel

Prej kohësh është dhënë alarmi në vendin tonë se mjekët dhe infermierët janë duke u larguar dhe sistemi mjekësor po ngelet pa personel.
Pjesa më e madhe e tyre shkojnë në Gjermani, ku ju sigurohen kontrata pune dhe pagesa të kënaqshme e kjo i bën që të mos kthehen më në atdhe. Por Gjermania ka vendosur të ndërmarrë një tjetër hap për të rritur sa më shumë numrin e infermierëve në vend.
Sipas ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn shteti gjerman synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit, pasi ballkani nuk është shumë entuziast për këtë iniciativë.
Kështu fillimisht u tha se ky shtet do të punësonte 8 mijë infermierë, por tani është korrigjuar shifra në 13 mijë infermierë të rinj.
Mirëpo sa tregon gjiganti mediatik gjerman, kjo shifër nuk do të mjaftojë, sepse gjendja është edhe më dramatike. Për shkak të mungesës së infermierëve, shumë të moshuar në qendrat e të moshuarve nuk marrin kujdesin e duhur. 36.000 vende pune në infermieri janë të pazëna, 15.000 prej tyre në qendrat e të moshuarve.
Akoma më urgjente paraqitet situata në kujdesin shëndetësor në shtëpi. Ministri Spahn ka dale me propozimin e ri i cili parasheh qe forcat e nevojshme për kujdesin shëndetësor në Gjermani t’i trajnojë jashtë vendit. Ai sqaroi se nga komisioni parlamentar buxhetor është marrë një shumë prej 9 milionë eurosh, e me këto para mund të gjenden partnerë jashtë Gjermanisë që të shkollojnë forca punëtore për kujdesin shëndetësor.
Forcat e ardhshme punëtore, sipas ministrit, do duhet të mësojnë gjermanisht që në vendin e origjinës. Si vende të mundshme për një projekt të tillë parashikohet Kosova, Maqedonia, Filipinet dhe Kuba. Por në vendet e prekura të Ballkanit, kjo iniciativë nuk pritet me entuziazëm. Autoritetet maqedonase u shprehen se projekte të tilla vetëm sa e nxisin akoma edhe me shume emigrimin e njerëzve të rinj, të shkolluar mirë.

Related posts:

NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Vertebrat lumbale
Me pikëllim mora lajmin e ndarjes nga jeta të Sefer Avdi Batushës nga Krusha e Vogël. Ai kishte humb...
Viscera
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
Qëllimet e planit të trajtimit të Lupusit
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Kush veç Mjekëve?
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Vëllezërit Shoshi prej Zvicra ndihmojnë fshatin e tyre në kohë pandemie
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
Mjekët, infermierët e studentët e mjekësisë po e lëshojnë masivisht Kosovën
Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme
Pacientëve me kancer nuk u jepet kimioterapia – Mjekët në grevë
Qytetarët kanë filluar të ndjejnë panikun për Coronavirusin, s’ka maska mbrojtëse
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
Izraelitja Atox Bio studion një ilaç të ri për dëmtimet akute në veshka
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
A ka Qeveria në detyrë përgjigje, si do t’i mbjellin arat e tyre bujqit, kur ata nuk guxojne te dali...
Donning gear to protect against COVID-19
Mbingarkohet Klinika Emergjente
Vizitova fabrikën e miellit "Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, ku falënderova pronarët d...
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen
Shkencëtarët izraelitë: Jemi një javë larg zhvillimit të vaksinës kundër koronavirusit
Vermiform
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Pse Bota dhe Mjekësia ka frikë nga viruset!
Takimet e psikiatërve shqiptarë në Zvicër, shembull bashkëpunimi të mirëfilltë
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Ja cilat janë ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës!
Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
7 Tips Better Ways to Remove Acne on Your Face
Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e tuar ndaj COVID-19
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Visceral
Kimete Berisha: Këqyri shqiptarët kah bëjnë llaf në Kuvend
Dita e 53-të e grevës së Kirurgëve
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
Gjermania lehtëson procedurat për rekrutimin e mjekëve nga Kosova
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
10 këshilla për parandalimin e ftohjes
Dhënia e kundërligjshme e ndihmës juridike
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Paradokse!
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
Vampirizmi energjetik
Autizmi
Kurz: Faleminderit të gjithëve që jetoni në Austri
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Miq, Ju ftoj të më ndiqni sonte, nga ora 21:50, në emisionin “Open” në Top Channel. Aty do të flas ...
Kapacitetet testuese në SHBA, shumë vende vuajnë mungesën e testeve
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
Avokati i Popullit pritet t’i lë 60 mijë kosovarë pa rritje pagash, por të hyrat e tij janë astronom...
Një fotografi me një mesazh për të gjithë kundër vaksinimit
Çka janë Lipidet në gjak?
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Dr. Istref Plakolli: Përndjekja e mjekëve
Ja çfarë kanë bërë mjekët e gjenetikës me helmin e kobrës
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë

Sat Feb 2 , 2019
Shqiptarët të cilët duan të punojnë në mjekësi dhe ende nuk kanë gjetur një punë në Shqipëri ose Kosovë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë. Duke qenë se tregu gjerman i punës është i etur për profesione të tilla si mjekësia dhe infermieria, shqiptarët të cilët duan të punojnë në profesionin […]