Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel

Prej kohësh është dhënë alarmi në vendin tonë se mjekët dhe infermierët janë duke u larguar dhe sistemi mjekësor po ngelet pa personel.
Pjesa më e madhe e tyre shkojnë në Gjermani, ku ju sigurohen kontrata pune dhe pagesa të kënaqshme e kjo i bën që të mos kthehen më në atdhe. Por Gjermania ka vendosur të ndërmarrë një tjetër hap për të rritur sa më shumë numrin e infermierëve në vend.
Sipas ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn shteti gjerman synon të financojë shkollimin e tyre jashtë vendit, pasi ballkani nuk është shumë entuziast për këtë iniciativë.
Kështu fillimisht u tha se ky shtet do të punësonte 8 mijë infermierë, por tani është korrigjuar shifra në 13 mijë infermierë të rinj.
Mirëpo sa tregon gjiganti mediatik gjerman, kjo shifër nuk do të mjaftojë, sepse gjendja është edhe më dramatike. Për shkak të mungesës së infermierëve, shumë të moshuar në qendrat e të moshuarve nuk marrin kujdesin e duhur. 36.000 vende pune në infermieri janë të pazëna, 15.000 prej tyre në qendrat e të moshuarve.
Akoma më urgjente paraqitet situata në kujdesin shëndetësor në shtëpi. Ministri Spahn ka dale me propozimin e ri i cili parasheh qe forcat e nevojshme për kujdesin shëndetësor në Gjermani t’i trajnojë jashtë vendit. Ai sqaroi se nga komisioni parlamentar buxhetor është marrë një shumë prej 9 milionë eurosh, e me këto para mund të gjenden partnerë jashtë Gjermanisë që të shkollojnë forca punëtore për kujdesin shëndetësor.
Forcat e ardhshme punëtore, sipas ministrit, do duhet të mësojnë gjermanisht që në vendin e origjinës. Si vende të mundshme për një projekt të tillë parashikohet Kosova, Maqedonia, Filipinet dhe Kuba. Por në vendet e prekura të Ballkanit, kjo iniciativë nuk pritet me entuziazëm. Autoritetet maqedonase u shprehen se projekte të tilla vetëm sa e nxisin akoma edhe me shume emigrimin e njerëzve të rinj, të shkolluar mirë.

Related posts:

Si bëhet diagnistikimi i konstipacionit ose kapsllëkut?
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Banorët në kërkim të një mjeku
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare
Kush do të pësojë nga Ligji për pagat
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.
Iran - Rritet në 5 numri i viktimave nga koronavirusi
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Kadri Veseli was live.
Ja cilat janë ushqimet që shërojnë migrenën
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Ky është mjeku shqiptar që punoi 27 orë për të shpëtuar njerëz në aksidentin në Shkup
Çka është Paga minimale?
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Ja pse hurmat janë frutat më të shëndetshme në planet
Miq, Ju ftoj të më ndiqni sonte, nga ora 21:50, në emisionin “Open” në Top Channel. Aty do të flas ...
21 vite me parë ra në fushën e nderit, heroi i kombit, Agim Ramadani-Katana. Ai do të mbetet përherë...
10 specialistë të Psikologjisë klinike qe 4 vite të papunë
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Mospërfillja e gjykatës
Eksperti i shëndetit publik Dasho: Masat aktuale të ezauruara, momenti të përdorim ato inteligjente
Shëndeti i ekonomisë
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Në Suharekë, aparat elektronik hyrje- daljet punëtorëve shëndetësorë
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Raport 24 orësh nga Klinika Infektive Në Klinikën Infektive, sot me 01/04/2020, gjenden të spitalizu...
Mjeku shqiptar rrëfen përvojat personale nga fronti kundër virusit në Itali
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Historia e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Demenca vaskulare
Kryetari i komunës së Mitrovicës vlerëson me mirënjohje Ortopedët
Venoz - Fjalor Mjekësor
Ventrikular
Version cefalik
Take time to read and appreciate [email protected]
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Çka janë Vezoret?
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Rexhë Xhakli. Xhakli tërë jetën ia ku...
Sa është paga vjetore e Mjekut, Prokurorit dhe Gjyqtarit në Gjermani?
Paradokse!
Shqiptari i dehur sulmon mjekët dhe policinë
Konkursi Publik
Vezika urinare
Rastet e posaçme të falsifikimit të dokumenteve
Does turmeric have anticancer properties?
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
Sëmundje veneriane
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Kimete Berisha: Taksë 100% ndaj Serbisë, 200% ndaj nesh
Mundësi riatdhesimi më 9 maj për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Zvicër
Avokati i popullit po e shqyrton mundësinë e dërgimit të Ligjit për paga në Gjykatën Kushtetuese
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Infeksioni
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Autonomi Spitalore!!!
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
10 Fat-Burning Moves That Will Help You Lose Weight
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Përgjegjësia e të punësuarit - Ligji i Punës
Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?
Çka është spermatozoidi?
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike GJASHTË TË SHËRUAR DHE NËNTËMBËDHJETË RASTE...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë

Sat Feb 2 , 2019
Shqiptarët të cilët duan të punojnë në mjekësi dhe ende nuk kanë gjetur një punë në Shqipëri ose Kosovë mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë. Duke qenë se tregu gjerman i punës është i etur për profesione të tilla si mjekësia dhe infermieria, shqiptarët të cilët duan të punojnë në profesionin […]