loading...

Alcajmeri mund të zbulohet me anë të një analize të gjakutStudimet mbi një analizë eksperimentale të gjakut për sëmundjen Alcajmer tregojnë se ajo është shumë e saktë të dallojë njerëzit e prekur nga sëmundja, thonë shkencëtarët. Ky zbulim po shton shpresat për një mënyrë të thjeshtë dhe të besueshme në diagnostikimin e kësaj forme të sëmundjes mendore në të ardhmen. Hulumtuesit thonë se zbulimi është një qasje e re e cila ende kërkon më shumë prova.

Alcajmeri është një nga format më të zakonshme të sëmundjeve mendore. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë rreth 50 milionë njerëz në botë vuajnë nga sëmundje mendore dhe nga këta, rreth 70 përqind kanë alcajmer. Barnat aktuale lehtësojnë përkohësisht simptomat dhe s’ ngadalësojnë degradimin e trurit.

Autori kryesor i studimit është Profesori Oskar Hansson me Universitetin e Lundit në Suedi. Një vit më parë, shkencëtarët njoftuan rezultate inkurajuese nga analizat eksperimentale të gjakut që masin nivelet jo normale të amiloidit, një nga dy proteinat që shumohen dhe dëmtojnë trurin.

Eksperimentet e reja përqendrohen tek proteina tjetër e quajtur tau. Studimi zbulon se një formë e veçantë e proteinës tau e quajtur p-tau217, është një tregues i besueshëm i ekzistencës së ajcajmerit.

“Mbledhim kampione gjaku nga pacientë që besojmë se kanë sëmundjen. Zakonisht ata kanë një lloj humbje të kujtesës, mund të jetë alcajmer, apo diçka tjetër. Masim shkallën e proteinës tau që besojmë se është shkaktari kryesor i sëmundjes alcajmer. Suksesi është se tani jemi në gjendje të masim shkallën e proteinës tau në gjak, në një mënyrë shumë të saktë, që na ndihmon të diagnostikojmë pacientët me sëmundjen e alcajmerit”, thotë profesori Oskar Hansson.

Profesori Hannson kreu studimin me më shumë se 1,400 pjesëmarrës. Në studim u përfshinë individë me shkallë të ndryshme të sëmundjes alcajmer dhe probleme të tjera neurologjike.

Një pjesë e studimit në Arizona përfshiu edhe 81 njerëz që e kanë dhuruar trurin e tyre pas vdekjes. Hulumtuesit ishin në gjendje të zbulonin se analizat e gjakut kur ata ishin gjallë, përputheshin me provat e sëmunjdes më vonë.

Pjesa e studimit në Kolumbi përfshiu njerëz me një gjen të rrallë që çon në prekjen nga sëmundja e alcajmerit në moshë të re, zakonisht në të 40-tat.

Profesori Hannson dhe kolegët e tij besojnë se kjo analizë e gjakut mund të zbulojë sëmundjen më herët.

“Kjo analizë e zbulon herët sëmundjen e alcajmerit. Edhe kur pacienti ka probleme shumë të vogla kujtese, analiza është shumë e saktë. Fatkeqësisht shumë njerëz me alcajmer s’ diagnostikohen dhe rrjedhimisht s’ marrin tretmanin e duhur. Në disa raste të tjera, ka njerëz që diagnostikohen gabimisht me alcajmer. Shpresojmë që kjo arritje të ndihmojë në pakësimin e diagnostikimit të gabuar.”

66 vjeçari Mats Eneroth u diagnostikua me alcajmer pas një vizite në klinikën “Memory”. Ai po mjekohet për të lehtësuar simptomat. Ai dhe familja e tij po përgatiten për të papriturat që sjell sëmundja.

“Në vend që të merret kampion nga lëngu i shtyllës kurrizore, analiza bëhet me anë të gjakut. E mira është se mëson për gjendjen para se të përkeqësohesh dhe gjen ndihmë dhe mbështetje për të patur një jetë sa më afër normales.”

Kolegia e zotit Hannson, Shorena Janelidze, shpjegon se si analizohet gjaku.

“Kjo është pajisja që lexon testin, e përbërë nga një kamera me rezolucion të lartë. Rezolucioni i lartë na mundëson të shohim shenjat e kuqe që tregojnë përqëndrimin e lartë të proteinës tau.”

Saktësia e rezultateve të analizës së gjakut për zotin Hansson shkon nga 89 deri 98 përqind. Analiza u krijua nga kompania amerikane farmaceutike Eli Lilly. Studimi u financua nga Instituti Kombëtar i Shëndetit i Shteteve të Bashkuara, qeveria e Suedisë, Shoqata e Alcajmerit dhe fondacione të tjera.

Related posts:

Kosovarët që shkojnë në Norvegji dhe s' kanë leje qëndrimi, nevojitet të hyjnë në karantinë 10 ditë
Keqinformimet mbi Covid-in/ Përhapen në 25 gjuhë të ndryshme
Si t’i qasemi fëmijëve dhe si të kufizohet koha e tyre në video-lojëra – Flet psikologia Nausika Hox...
Erdhi në Kosovë për vizitë – Gruaja gjermane infektohet me koronavirus
Klasat e para dhe të dyta do të kthehen më 1 shtator në shkolla
A do të jetë gati si në vjeshtë vaksina kundër Covid-19?
Zbuloni çfarë i bën xhelozia trurit tuaj
11 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Ç’nevojitet të dini për ‘përbërësin magjik’ të kërpudhave
Gjermania dhe Spanja, në alarm nga shifrat e koronavirusit
205 persona pozitiv me COVID-19, 163 të shëruar
OBSH kërkon shmangien e kontrolleve të rregullta te dentistët
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 12 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Tre kategoritë e personave që s' nevojitet të mbajnë maskë, flasin specialistët
Gjithçka rreth akneve
100 dashnore dhe 3 ton para, njihni zyrtarin më të korruptuar të Kinës
Patëllxhanë me Hudhra – Shije Fantastike në Tryezë
Shi Yjesh Në Qiellin Shqiptar- Mos Humbisni Netët Magjike të Shën Lorencit
A mund të parashikojë një test gjaku Me kusht që coronavirusi jua rrezikon jetën?
Labinot Tahiri në bashkëpunim me Spitalin Ortomedica, shërojnë një vajzë
Pastiço e Shtëpisë – Kënaqësia e Kuzhinës Shqiptare
Ky është shteti që pritet t’i mbajë mbyllur kufijtë deri në 2021, zyrtarët lëshojnë thirrjen: Mos bë...
Si Të Shmangni Dëmtimin e Veshëve Gjatë Pastrimit
Produktet Që Ju Shkaktojnë Fryrje – Zgjidhjet Natyrale
Televizioni publik gjerman: Në Kosovë gjendja me COVID-19 ka dal jashtë kontrolle
Si të Përdorni Lëvozhga Veze për Forcim të Kockave – Ndiqeni këtu
Në Klinikën Emergjente 28 punëtorë të prekur me COVID-19
Stilet e grave me shamia (FOTO)
Vendosen në karantinë, 95 kosovarë që udhëtuan në fluturimin Shkup-Turku
STUDIMI: Kush përdor cigaret elektronike është pesë herë më i rrezikuar nga Covid-19
SHBA-ja blen 100 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19
OBSH: Për mposhtjen e COVID-19 nevojitet udhëheqje e fortë dhe zbatim i kufizimeve
Pejë, 63 pacientë me koronavirus, 11 në gjendje të rëndë
Afro 4 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Ndërhyrja “mrekulli” e mjekut turk dr. Evren Fehmi Atay – Pas 40 viteve, gruaja fillon të ecë përsër...
diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) dhe problemet me veshkat shpesh shkojnë bashkë m...
Si ta menaxhojmë sulmin e panikut?
Fëmijët dhe koronavirusi – Si mund ta transmetojnë atë?
Cilat janë simptomat e zbuluara pas shërimit nga COVID-19?
Këshilla nga specialistët për të menaxhuar ankthin gjatë Covid-19
Mendoi se po e kalonte COVD-19 pa simptoma, 21-vjeçari tregon i tronditur: Për pak sa s' vdiqa…
FOTO: Ish-kryebashkiaku i Durrësit nis pushimet mes pandemisë, fotografohet në restorantin më të sht...
Nga Ministria e Shëndetësisë deklarohen për mungesën e insulinës bazal tash e dy muaj nëpër QKMF
Ka akoma shpresë’, OBSH: Ta shtypim virusin
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
13 të vdekur gjatë 24 orëve të fundit
Shëndeti i Zemrës Nis Nga Stomaku – Kujdesi Që duhet Të Kini
171 të infektuar dhe 190 të shëruar nga COVID-19
Ushqimet Më Të Mira Që duhet t’i Konsumoni Kundër Urthit
Imami i Drenasit: Tri vdekje të reja me COVID-19 në Drenas
Kek me Krem Djathi – Ëmbëlsira me Shijen më Delikate që Keni Provuar
“Kur isha i ri kisha kaçurrela”, deputeti publikon fotot: Për të hequr kureshtjen, po ua plotësoj dë...
Ramadani: Testet e pranuara nga Serbia, s' i kemi përdorur
Arsyeja e Habitshme Përse Njeriu Humbet Kujtesën
Ngrirja e Muskujve të Qafës – Trajtimet E Duhura Në Kushtet e Shtëpisë
Fëmijët e përhapin Covid-in si të ftohtin e zakonshëm
Patate Të Pjekura Me Lëng Limoni Dhe Hudhra
Qumësht me Hudhra kundër Astmës, Kollës, Reumatizmës
Si Të Përgatisni Në Shtëpi Eskallop me Mish Pule, Pana dhe Kërpudhë
Putin thotë se vaksina e parë kundër COVID-19 është aprovuar, vajza e tij tashmë është vaksionuar
Pak Sheqer dhe Shumë Antioksidantë – Mjedrat për diabetin (sëmundjen e sheqerit), Trurin dhe Peshën
Çfarë Ndodh Në Organizëm Kur s' Hani Bulmet
Pas Moshës 40 vjeç – Ushqimet Më Të Mira Për Muskujt Të Fortë Për Meshkujt
Sa Herë Duhen Rimbushur Shishet Plastike Të Ujit ?
Mbi 4 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë
A dëmton stresi i tepërt gjëndrën tiroide
Që nga fillimi i pandemisë, dy polivë serbë e një shqiptar ndërruan jetë nga COVID-19
OBSH: Për mposhtjen e Covid-19 duhet udhëheqje e fortë dhe zbatimi i masave kufizuese 
Laboratori OLIVE i gatshëm të fillojë testimet për COVID-19, plotëson të gjitha udhëzimet e OBSH
Shenja e parë e paralajmërimit: Rrudhat në këtë pjesë të fytyrës tregojnë problem serioz shëndetësor...
VIDEO: Pronarja s' e shet pronën, shteti ia ndërton autostradën rreth shtëpisë
Sallatë Jeshile me Shalqi – Plot Freski dhe Shije
172 persona pozitiv me COVID-19 në 24 orët e fundit
COVID-19: Çfarë nevojitet të Dini Për Analizat e Kontrollit
14 të vdekur nga COVID-19
Prodhimet Shqiptare Tanimë Një Atraksion i Fuqishëm Turistik
Dueli i Vlerave – Kungulli i Verdhë Përballë Kungulleshkave
Si Ndikojnë Ushqimet Me Antioksidantë Kundër Demencias?
Tregu i Huaj Dominon me Kërkesa Për Kastravecin Shqiptar
Fokaçe e Butë me Kos – Shija e Recetës Tradicionale
Veliaj niset për Turqi për kurim nga COVID-19
3 Ushqimet Më Të Mira Për Shëndetin e Dhëmbëve
Riviera shqiptare është shtëpia e shumë vendeve interesante/ Blogu i njohur turistik tregon 15 plazh...
VOA: Qytetarët Kundërshtojnë Masat kurse Pandemia Po Përhapet Me Shpejtësi
IKSHPK reagon pas tubimeve të Mozzik
Si të Shpëtoni nga Zverdhja e Thonjëve – Metoda Natyrale në Shtëpi
Vritet një grua në Ferizaj
Shqipëria Po Zgjeron Prodhimin dhe Eksportin e Vajit të Ullirit
Morinë, radhë të gjata të qytetarëve në kufi
Covid në Evropë: Autoritetet afër Ashpërsimit Të Masave dhe Kontrolleve
Për Rritjen e Shpejtë të Flokëve – trajtimi me Vezë që ju Vjen Në Ndihmë
Katër Mënyra si të Parandaloni Djersitjen e Këmbëve Gjatë Verës
Sëmundjet e Zemrës Në Rritje: Mjeku Vargu Jep Këshillat Praktike Që nevojitet Të Ndiqni
Njerëzit të cilët ndihen ‘të stresuar fizikisht’ nga puna e tyre, mund të jenë në rrezik më të madh ...
Pejë, 70 pacientë me COVID-19
Sallatë me Barbunja dhe Fasule – Dy Receta të Lehta për t’i Shijuar Gjatë Verës
6 Mënyra për të Parandaluar Aknet në Trup
9 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusinCOVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Eurostat: Shqipëria në Përmirësim Por ende e Fundit Për Cilësinë e Ujërave
Nga sot mund të bëni testin e COVID-19 edhe në klinika private
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *