Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Një mjek ka rënë në pranga pasi akuzohet se shkaktoi vdekjen e një vazje 12-vjeçare në Egjipt si rezultat i gjymtimit të organit gjenital.
Mësohet se vajza ndërroi jetë, pas komplikacioneve.
Kujtojmë se gjymtimi i organeve gjenitale te femrat është ndaluar me ligj që në vitin 2008 në Egjipt, po ka ende zona ku ky rit i gabuar po merr jetë.
Ky rit ndiqet edhe në vendet e Afrikës së Veriut dhe sidomos në zonat rurale. 81% e vajzave në zonat ruale në  Egjipt janë gjymtuar rreth moshës 15 deri 19 vjeç.

Related posts:

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Të dashur qytetarë të komunitetit Rom, Më lejoni t'ju uroj e përgëzoj për Ditën Ndërkombëtare t...
Dr.Halil Krasniqi: A jemi të rrezikuar nga virusi Kinez?
https://bjanaesthesia.org/ar…/S0007-0912(20)30200-2/fulltext
Pothuajse 100 të shëruar nga Covid-19 në Shqipëri
Dënim 750 euro për ata që ngacmojnë seksualisht vajzat në rrugë
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
https://news.sky.com/…/coronavirus-italys-daily-number-of-d…
What bleeding gums mean for people with diabetes
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Ethmoid sinusitis: Causes, symptoms, and treatment
Veçoritë e Gjakut
Studentja e mjekësisë viktimë e tërmetit
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Koronavirus në muret e së gjithë botës, sipas versionit të ‘street artist’ |Revista Monitor
Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata
Rrezikimi i trafikut publik
Ventroinguinal
Simptomat dhe shenjat e gurëve në veshka
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
Version spontan
OECD: Mosha për pensionim në Zvicër duhet të rritet “urgjentisht” në 67 vjet
COVID-19/ SHBA shënon rekord vdekjesh, 1736 viktima vetëm ditën e fundit
Ky Mjek Shqiptar do t'ju çuditë me trupin e tij, ja pse!
Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!
Dita Botërore e Shëndetit/ Manastirliu për punonjësit e shëndetësisë: Mirënjohje për sakrificën tuaj
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Skandaloze: Rreth 40 mjekë të përgjithshëm të papunë në Komunën e Gjilanit
Të jesh a të mos jesh mjek
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Asnjë pranverë, këtu e 21 vite, nuk mund ta shijojmë. Gjithandej Kosovës, për çdo ditë të këtyre mua...
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Ja dy enzimat që rrisin shpresën për frenimin e kancerit të pankreasit
Jep dorëheqjen shkencëtari kryesor i BE,-së: I zhgënjyer si po menaxhohet kriza e koronavirusit
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Përvetësimi i kundërligjshëm i pasurisë me rastin e bastisjes apo ekzekutimit të vendimit gjyqësor
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Me keqardhje mora lajmin për vdekjen e dy qytetarëve tanë, si pasojë e virusit COVID19, në orët e he...
Qeveria shfuqizon vendimin e Haradinajt për përfitimet e zyrtarëve pas përfundimit të mandatit
Kirurgjia, mbreti dhe mbretresha e Mjekësisë
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
“Të gjitha shpresat te vaksina”, Epidemiologu: Nuk do të ketë efikasitet kur të zbulohet
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi
Radiologët ankohen për udhëzime pa kritere për ekzaminime radiologjike
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
Urologët janë akoma në grevë
“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovi...
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Ndikimi i ndërhyrjeve estetike në jetën psikike dhe emocionale të pacientëve
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Shumica dërmuese e kushtetutave të vendeve me demokraci parlamentare nuk e kanë të shkruar me afate ...
Situata me Coronavirusin duhet te menaxhohet maksimalisht nga institucionet e vendit dhe nga vet qyt...
Mjeku “hero” që u dekorua nga Meta: Si u futa nën rrënoja për të shpëtuar Klajdi Qaton
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Perëndoi periudha e komandantëve
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Largim masovik i Mjekëve dhe Infermierëve nga Sindikata
https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Çka është Kontrata e Punës?
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Ortopedi i cili ka trajtuar një rast të veçant kirurgjik
Coronavirusi mbërrin në Itali/ 6 të infektuar, izolohen 250 të tjerë
Pse nuk duhet të specializoni në QKUK - Prishtinë?
Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…

Mon Feb 3 , 2020
Në  vitin 1997 kur isha duke ngarë biçikletën, unë rashë dhe e copëtova legenin. Unë isha vetëm 57 vjeç në atë kohë. Të nesërmen u operova dhe fraktura për pasojë u shërua normalisht. Pas rekuperimit vazhdova të praktikoja sporte dhe, për fat të mirë, nuk kam pësuar rënie apo fraktura […]