Arsyet Befasuese Përse Ju Bien Flokët – Kurat Natyrale

loading...


u bien të gjithëve, s’ është çudi.

Në disa raste, rënia e flokut i atribuohet ndryshimet të stinëve, e në disa të tjera mungesës së vitaminave.

Megjithatë, në këtë artikull të , do të mësoni për arsye të tjera shumë herë më befasuese të rënies së flokëve.

Shumë medikamente siç janë holluesit e gjakut, solucionet kundër akneve të pasura me vitaminë A, ilaçet kundër artritit, depresionit, për zemrën dhe tensionin kanë efekte anësore.

prej këtyre efekteve është rënia e flokut.

Lindja E Fëmije

Pas lindjes së fëmijës, nëna humbet shumë flokë për shkak të stabilizimit të hormoneve.

Rënia e flokut ndalon 3-6 muaj  pas lindjes.

Mungesa E Hekurit

Rënia e niveleve të hekurit ndikon tek shëndeti i flokut.

Në qoftë se në organizëm keni pak hekur atëherë do ju bien flokët, thonjtë do të jenë të brishtë, lëkura e verdhë e e zemrës të shpejta.

e plogështon sistemin imunitar.

Shqetësimi dhe ankthi pengojnë rritjen e flokut dhe nxit rënien e tij gjatë krehjes.

Larja E Flokëve

Përdorimi  i tepërt i solucioneve të larjes së flokut, krehja, fërkimi gjatë dhe pas larjes me peshqir nxit rënien e tij.

Tharëset

Tharëset e instrumentë të tjerë për dhënien e formës së flokut, llaku, boja e të tjerë kanë ndikim në shëndetin e flokut.

Domosdoshmërisht, floku do të bëhet i brishtë e do të këputet më lehtë.

Besojeni ose jo, rënia e flokëve është një simptomë e përbashkët e 30 sëmundjeje, përfshirë ato që rrezikojnë tiroiden apo imunitetin.

Njeriut i bien flokët edhe kur është me , ka zjarrmi apo një .

s’ janë imunë ndaj duhanit.

tek tymi i duhanit ka një ndikim të fortë tek floku duke penguar rritjen dhe nxitur rënien e tij.

Çrregullimet Me Ngrënin

Anoreksia dhe bulimia janë dy nga çrregullimet më të forta të të ngrënit.

Ato manifestohen edhe me rënien e flokut përse trupi s’ merr ushqyesit e nevojshëm.

Këto çrregullime mendore duhen trajtuar nga një mjek profesionist.

ju sjell më poshtë një kurë me veti të forta me bimën e hithrës, e cila forcon rrënjët e flokëve dhe parandalon rënien e tyre.

Lëngu i Hithrës dhe si ta Përdorni

AgroWeb.org ju udhëzon të zjeni një grusht me hithra të njoma ose të thata në 250 ml ujë për 10 -15 minuta dhe lëreni më pas të ftohet.

Përdoreni pasi të keni larë dhe shpëlarë flokët si zakonisht. Më pas masazhoni flokët me lëngun e hithrës sidomos tek pjesa e rrënjëve të flokëve dhe skalpit të kokës.

Mbajeni për rreth 10 – 15 minuta e më pas shpëlajeni. Përsëriteni këtë kurë të paktën dy herë në javë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme