Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Simptomat e artritit mund të ndryshojnë nga java në javë dhe dita në ditë.

Sidoqoftë, tani s’ keni nevojë ta duroni më dhimbjen dhe luhatjet e humorit që shkaktohen.

Më poshtë gjeni disa mënyra që ndihmojnë kurimin e tij:

Ushtrimet Tai Chi

Fondacioni i Artritit rekomandon përdorimin e praktikës së Tai Chi, e cila kombinon “lëvizje të buta rrjedhëse, frymëmarrje të thellë dhe meditim”. E treguar për të zvogëluar dhimbjen e kyçeve, praktika trup-mend gjithashtu përmirëson diapazonin e lëvizjes dhe ndjenjat e mirëqenies së një personi.

tai chi vector icons

Tai Chi është më i përshtatshmi për njerëzit që kanë artrit reumatoid ose artrozë. Për më tepër, stërvitja e lashtë kineze mund të “zvogëlojë stresin, të përmirësojë sjelljen, ekuilibrin dhe lëvizjen e përgjithshme”, shtoi NHS. Ushtrimi me ndikim të ulët s’ ushtron shumë presion në kocka ose nyje, kështu që shumica e njerëzve duhet të jenë në gjendje ta bëjnë atë dhe rreziku i dëmtimit është i vogël, shkruan Express.co.uk.

Joga

Fondacioni i Artritit sugjeron gjithashtu jogën si një formë lehtësimi efektiv të dhembjes. Duke kombinuar lëvizjen, meditimin dhe frymëmarrjen e thellë, praktika indiane mund të ulë dhimbjen dhe ngurtësinë e kyçeve. Aktiviteti relaksues mund t’i mbajë nyjat fleksibile dhe mund të ndihmojë në ruajtjen e tonit të muskujve.

Uttitha Trikonasana

“Pothuajse kushdo, në çdo nivel fitnesi mund të fillojë një program joga”, dëshmoi Fondacioni i Artritit. Sidoqoftë, përmbajuni pozave që kërkojnë ekuilibrim në njërën këmbë, ose përkuljen e nyjave tuaja më shumë se 90 gradë. Po qe se ndonjë pozë e jogës dëmton, mos i bëni përsëri.

Humbje peshe

Një zgjidhje tjetër për artritin e dhimbshëm është të humbni çdo peshë të tepërt që mund të mbani. Humbja edhe e vetëm gjysmë kile mund të heqë dy kilogram presion mbi nyjat e fryra, të dhimbshme.

0619 Arthritis Weight Loss 2048x1365 1

Tridhjetë minuta ushtrime me ndikim të ulët, të tilla si Tai Chi ose joga, pesë herë në javë mund të ndihmojnë. 

[ad_2]

You cannot copy content of this page