As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat

Bebet e lindura në rrethana të ngjashme do të zhvillohen njësoj pavarësisht racës apo gjeografisë, sipas një studimi të Oxford, duke hedhur poshtë idenë se raca apo klasa shoqërore përcakton inteligjencën e tyre.
Ekipi i shkencëtarëve mori në studimin zhvillimin fizik dhe intelektual të foshnjave në mbarë botë që nga dita e konceptimit të tyre deri në moshën 2 vjeçare.
“Në çdo fazë ka rezultuar se nënat e shëndetshme lindin foshnja të shëndetshme dhe foshnjat e shëndetshme rriten në të njëjtin ritëm,”-tha  Stephen Kennedy, bashkëdrejtues i Oxford Maternal and Perinatal Health Institute. “Nuk ka rëndësi ku jeton, nuk ka rëndësi se çfarë ngjyre ka lëkura juaj, nuk ka rëndësi çfarë rrace jeni apo përkatësia juaj etnike, marrja e kujdesit të duhur mjekësor dhe ushqimi është çelësi.”
Projekti INTERGROWTH-21, udhëhequr nga Kennedy and Jose Villar në Oksford, përfshiu rreth 60.000 nëna dhe foshnja, duke ndjekur rritjen e tyre që në mitër. Më pas ndoqën më shumë se 1.300 fëmijë duke matur rritjen dhe zhvillimin e tyre.
Nënat, nga vende të ndryshme si Brazili, India dhe Italia , u zgjodhën për shkak kishin shëndet të mirë dhe jetonin në ambiente të ngjashme, të pastra dhe urbane.
Fëmijët e tyre shënuan zhvillimin fizik dhe intelektual të ngjashëm.
Studimi mendohet të ndihmojë në zgjidhjen e debatit mbi rolin e gjenetikës në përcaktimin e inteligjencës tek fëmijët.
“Ekziston ende një mendim i konsiderueshëm në të dy komunitetet, si shkencore dhe laike, që besojnë se inteligjenca është kryesisht e përcaktuar nga gjenet dhe mjedisi në të cilin jetoni ju, prindërit dhe gjyshërit tuaj jetoni, ndërsa mënyra e të ushqyerit si edhe gjendja shëndetësore nuk janë të rëndësishme,”-Kenndey.

Related posts:

Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën
Infemierët janë dora e djathtë e mjekut
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Possible treatment strategies for COVID-19
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
Mos i vlerësoni mjekët si terrorist
Të dashur qytetarë, Me vendimin e saj të ditës së hënë, Qeveria e Republikës së Kosovës, me një votë...
Qeveria Kurti shfuqizon vendimin e Qeverisë Haradinaj për rritjen e pagave për vete
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
Orari dhe përmbajtja për javën e ardhshme për mësimin në distancë eMësimi - Orari dhe përmbajtja për...
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Rubikon: Ish-kryeministri Ramush Haradinaj
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Kandidatët e papranuar në konkursin për logopedë në QKUK ankohen për parregullsi
Konflikti i interesit
A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓
Austria ka nevojë për mjekë, austriakët ikin jashtë vendit
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Koronavirusi vjen në Shqipëri! Konfirmohen dy raste, babë e bir erdhën nga Italia
Familje e nderuar Beqiri, miq, dashamirë e bashkëluftëtarë të Komandant Dardanit, sot, kombi ynë ësh...
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Shkrimtari shqiptar Julian Zhara fiton çmimin “Lermontov” në Itali
Fatime Blakaj, humanistja që mundësoi shërimin 2800 fëmijëve shqiptarë në Austri
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Këngëtari shqiptar, përfaqësues i Zvicrës në Eurovizion, do të ketë një këngë shqip
Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Nëse transfuzioni është i nevojshëm për individin me grupin e gjakut B dhënësit e gjakut mund të ke...
Duhani dhe alkooli tek të rinjtë dhe adoleshentët
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Si quhen me emër të përbashkët: lëkura, leshi, halat, gjembat?
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Mjekët të shqetësuar për ndotjen alarmante të ajrit në Kosovë
DEBAT - INTERVISTË: KADRI VESELI
Urologët janë akoma në grevë
Glauk Konjufca shkarkon 14 konsuj nëpër ambasada
Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët
Tri vjet pa specializime në shëndetësi
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Jam - Fjalori shqip-shqip
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Sot shënohet Dita Botërore e Shëndetësisë
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Ja cilat raste të sëmundjeve rriten në Shqipëri
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Anesthesia
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam
Sa kujdestari janë të obliguar t'i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?
Vitamina C e mposht koronavirusin? Mjekët kinezë, garë për testimin e efekteve
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Dhënia e ndihmës kryesve pas kryerjes së veprave penale
Kinë – Rritet në 812 numri i viktimave nga koronavirusi
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
Kurz: Faleminderit të gjithëve që jetoni në Austri
Çfarë kuptojmë me aktivitet fizik të moderuar dhe vigoroz?
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Aty ku të gjithë spiunojnë njëri-tjetrin
Dr.Fatmir Salihu: Kolikat infantile
Çka janë gypat e Falopit?
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
Vizitova fabrikën e miellit "Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, ku falënderova pronarët d...
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Donning gear to protect against COVID-19
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Oda e Infermierëve të Kosovës e dënon sulmin ndaj dy infermierëve!
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
Vinkristin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci

Tue Feb 12 , 2019
Sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci do të dënohen me burgim deri në tre vite. Në vazhdën e sulmeve të fundit ndaj mjekëve dhe infermierëve në Zagreb, Ministria e Shëndetësisë së Kroacisë njoftoi të hënën se e ka ashpërsuar dënimin e këtyre sulmeve duke theksuar se ka propozuar ndryshime […]